Kdy se v nepřetržitých provozech uplatňuje placená přiměřená doba na oddech a jídlo místo neplacené přestávky na jídlo a oddech?
Zaměstnanci, jenž vykonává práce, které (prokazatelně) nemohou být přerušeny, a proto mu nemůže být poskytnuta řádná přestávka v práci na jídlo a oddech za podmínek stanovených zákoníkem práce, musí být zajištěna (alespoň) přiměřená doba na oddech a jídlo. Tato doba se započítává do pracovní doby, zatímco doba (standardní) přestávky v práci na jídlo a oddech se do pracovní doby nezapočítává. Rozlišení obou situací není v praxi jednoduché, proto přinášíme výběr ilustrativních soudně projednávaných případů – dvou ze starší judikatury a jeden nejnovější.
V praxi se v případě přiměřené doby na oddech a jídlo, poskytované či spíše umožňované zaměstnanci namísto poskytnutí přestávky v práci na jídlo a oddech, jedná o situace, kdy zaměstnanec bude při práci po přiměřenou dobu odpočívat nebo jíst, což musí zaměstnavatel tolerovat. Zaměstnanec má sice možnost si na svém pracovišti chvíli oddychnout, najíst se, ale není možno, aby ve stanovenou dobu nastoupil přestávku v práci a případně opustil své pracoviště resp. jej předal jiné oprávněné a kompetentní osobě. Nejedná se tedy o přestávku v práci.