Když si jako akcionář nevíš s něčím rady, neváhej se zeptat dozorčí rady!
Právo na vysvětlení (§ 357 a nál. z. o. k.) patří mezi základní akcionářská práva a náleží tak každému akcionáři bez ohledu na velikost jeho podílu čili i akcionář, který vlastní toliko jednu akcii má právo obdržet na valné hromadě od představenstva potřebné vysvětlení. Sporné v této souvislosti je, zdali lze z právní úpravy dovodit povinnost poskytnout vysvětlení i ve vztahu k dozorčí radě. Čili otázka je postavena tak, zdali má každý akcionář právo svou žádost o vysvětlení adresovat přímo dozorčí radě a právo na tuto svou žádost obdržet od dozorčí rady informaci v kvalitě předvídané § 358 odst. 2 z. o. k.
Ust. § 359 z. o. k. v této souvislosti dále hovoří (ve vazbě na právo odmítnout poskytnutí vysvětlení), o
Připravovaná novela z. o. k. počítá s vypuštěním možnosti odmítnout poskytnutí vysvětlení osobou, která svolává valnou hromadu (srov. důvodovou zprávu k ní): „Navrhovanou změnou se promítá změna ustanovení § 456 a současně se vypouští možnost odmítnout poskytnutí vysvětlení osobou, která svolává valnou hromadu. Osobou povinnou k poskytnutí vysvětlení je společnost, která tak činí prostřednictvím svých orgánů. Tyto orgány mohou také za společnost poskytnutí vysvětlení odmítnout. Valnou hromadu však mohou svolat i jiné subjekty než orgány společnosti; tyto osoby současně nejsou povinny poskytnout vysvětlení, není tedy logické, aby mohly rozhodovat o jeho odepření.“
Současně však komentářová literatura připomíná, že pokud nejde o případ osoby, která svolává valnou hromadu, že: „Jiné osoby (např. členové dozorčí rady, předseda valné hromady) nemají ze zákona povinnost poskytnout vysvětlení, proto jim také ani nenáleží právo na položené dotazy odpovídat. Budou-li se akcionáři požadovat odpověď od těchto osob, mohou z tohoto důvodu odmítnout.“[2]
S tímto zjednodušujícím výkladem se dle mého názoru nelze ztotožnit. Ze struktury akciové společnosti, v níž je dozorčí rada kontrolním orgánem (§ 446 odst. 1 z. o. k.), jakož i kupř. z § 446 odst. 2 a § 449 odst. 1 z. o. k. a dalších ustanovení zákona o obchodních korporacích [§ 421 odst. 2 písm. f) z. o. k.] plyne, že dozorčí rada „skládá účty“ ze své činnosti právě valné hromadě jakožto nejvyššímu orgánu akciové společnosti (§ 44 odst. 1 z. o. k.) složenému z akcionářů. Valná hromada přitom nezasedá permanentně, ale jedná pouze tehdy, je-li svolána (minimálně jednou za rok – § 402 odst. 1 z. o. k.). Je proto nemyslitelné, aby akcionáři coby vlastníci akciové společnosti nemohli klást dozorčí radě otázky v rozsahu § 357 odst. 1 z. o. k. Soudím, že opak nelze dovozovat ani s odkazem na § 370 z. o. k., které stanoví, že: „Kvalifikovaný akcionář může požádat dozorčí radu, aby v záležitostech uvedených v žádosti přezkoumala výkon působnosti představenstva. Dozorčí rada přezkoumá výkon působnosti představenstva bez zbytečného odkladu a nejpozději do 2 měsíců ode dne doručení žádosti písemně informuje kvalifikovaného akcionáře o výsledcích provedeného přezkumu.“ V tomto případě se totiž jedná jednak o zvláštní právo kvalifikovaného akcionáře, které nenáleží všem akcionářům a jednak o právo, které je širší, než právo každého akcionáře na vysvětlení, jelikož jej kvalifikovaný akcionář může uplatnit i mimo vazbu na konkrétní valnou hromadu a záležitosti na ní projednávané.
Akcionář má tak kupř. právo klást dozorčí radě otázky týkající se přezkumu účetní závěrky (§ 447 odst. 3 z. o. k.), zprávy o výsledku její činnosti (§ 449 odst. 1 z. o. k.), tj. kupř. o tom, zdali se podnikatelská či jiná činnost společnosti se děje v souladu s právními předpisy a stanovami, podaných informacích, resp. jí vydaném zákazu v intencích § 55 odst. 3 z. o. k., stanoviska o přezkumu zprávy o vztazích (§ 83 odst. 1 z. o. k.) apod.
O poskytnutí vysvětlení rozhoduje dozorčí rada ve sboru (§ 156 odst. 1 o. z., § 450 z. o. k.). Vysvětlení z povahy věci poskytuje akcionáři pověřený člen dozorčí rady. I na ni (stejně jako na představenstvo) dopadá výměr § 359 z. o. k., tj. dozorčí rada by měla (neboť ji k tomu, resp. její jednotlivé členy, zavazuje povinnost jednat s péčí řádného hospodáře) vysvětlení v případech zde zmíněných odmítnout.
Soudním, že § 360 odst. 3 z. o. k. je třeba analogicky vztáhnout i na případ, kdy odmítne poskytnout vysvětlení akcionáři sama dozorčí rada, na kterou budou položené otázky mířit. V opačném případě by šlo jen stěží hovořit o efektivním výkonu práva akcionáře na informace.
[2] Tamtéž.