Kolik bude příslušet zaměstnancům na pracovní cestě?
V návaznosti na novelu zákoníku práce došlo s účinností k 1.1.2012 také ke změnám v souvislosti s výpočtem stravného při poskytování cestovních náhrad v tuzemsku a v zahraničí.
V prvé řadě je nutno upozornit, že dochází ke změně definice pravidelného pracoviště. V případě, že v pracovní smlouvě není sjednáno pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad, platí, že pravidelným pracovištěm je místo výkonu práce sjednané v pracovní smlouvě. Jestliže je však místo výkonu práce sjednáno šířeji než jedna obec, považuje se za pravidelné pracoviště obec, ve které nejčastěji začínají cesty zaměstnance za účelem výkonu práce. Pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad tedy nesmí být sjednáno šířeji než jedna obec.
Co se týče tuzemského stravného, mění se rozpětí sazeb v jednotlivých časových pásmech, které pro rok 2012 upravuje vyhláška č. 429/2011 Sb. Přitom platí, že pokud zaměstnavatel nesjedná nebo neurčí před vysláním zaměstnance na pracovní cestu výši stravného, přísluší zaměstnanci stravné ve výši dolní sazby stanovené pro příslušné časové pásmo.
Změna při poskytování tuzemského stravného nastává v případě krácení stravného. Bude-li zaměstnanci během tuzemské pracovní cesty poskytnuto bezplatné jídlo, přísluší zaměstnanci stravné krácené danou procentní sazbou, která se liší dle jednotlivých časových pásem za každé bezplatně poskytnuté jídlo.
Nová úprava platí i pro zahraniční stravné. K 1.1.2012 došlo ke změně časových pásem, výše poměrné části základní sazby zahraničního stravného připadající na jednotlivá časová pásma a také ke změně krácení zahraničního stravného.
Zaměstnanci bude příslušet zahraniční stravné ve výši základní sazby, jestliže doba na pracovní cestě strávená mimo území České republiky bude trvat v kalendářním dni déle než 18 hodin. Bude-li trvat tato doba déle než 12 hodin, nejvýše však 18 hodin, poskytne zaměstnavatel zaměstnanci zahraniční stravné ve výši dvou třetin této sazby zahraničního stravného. Jedna třetina základní sazby zahraničního stravného bude příslušet při cestě mimo území České republiky v rozsahu 1 – 12 hodin.
Bude-li zaměstnanci během zahraniční pracovní cesty poskytnuto bezplatné jídlo, přísluší zaměstnanci zahraniční stravné ve výši základní sazby krácené danou (sjednanou) procentní sazbou za každé bezplatně poskytnuté jídlo, která se liší dle jednotlivých časových pásem.
Pokud zaměstnavatel nesjedná nebo neurčí před vysláním zaměstnance na pracovní cestu (tuzemskou i zahraniční) výši krácení stravného, krátí se stravné o maximální možnou výši. Pokud by došlo ke krácení stravného v nižší výši, než je maximální možné krácení stanovené zákonem, je vzniklý rozdíl považován za příjem zaměstnance a podléhá zdanění a odvodu zdravotního a sociálního pojištění jako tzv. „nadlimitní cestovní náhrady“.
Závěrem sdělujeme, že došlo také ke změně u výše zahraničního stravného při cestách do Irska, KLDR a Tuniska.
Ing. Marcela Navrátilová,
účetní
bnt consulting, s.r.o.
Advokátní kancelář pro právní a daňové poradenství ve střední a východní Evropě
Palác Langhans
Vodičkova 707/37
110 00 Praha 1
Tel.: + 420 222 929 301
Fax: + 420 222 929 341
e-mail: marcela.navratilova@bnt.eu
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz