Komise stanovila podrobná pravidla pro uveřejňování vnitřních informací emitenta
Dne 20. října 2004 byla ve Sbírce zákonů publikována vyhláška Komise pro cenné papíry („KCP“) č. 536/2004 Sb. , kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 256/2004 Sb. , o podnikání na kapitálovém trhu („zákon“) v oblasti ochrany proti zneužívání trhu. Tato vyhláška zároveň zrušila vyhlášku č. 379/2004 Sb. , o pravidlech nakládání s vnitřními informacemi.
Nová vyhláška blíže upravuje pravidla v oblasti ochrany proti zneužívání trhu v návaznosti na směrnici č. 2003/6/ES o zneužívání trhu. Vyhláška zejména podrobně vymezuje pojem vnitřní informace a stanovuje detailní pravidla pro uveřejňování vnitřních informací. Zde je vhodné připomenout, že podle zákona je za vnitřní informaci považována přesná informace, která se přímo nebo nepřímo týká investičního nástroje, který byl přijat k obchodování na regulovaném trhu členského státu Evropské unie nebo o jehož přijetí k obchodování na regulovaném trhu členského státu Evropské unie bylo požádáno, emitenta takových investičních nástrojů nebo jiné skutečnosti významné pro vývoj kurzu či jiné ceny investičního nástroje nebo jeho výnosu, přičemž tato informace není veřejně známá a mohla by poté, co by se stala veřejně známou, významně ovlivnit kurz nebo výnos tohoto investičního nástroje.
Jak dále ze zákona vyplývá, emitent je povinen každou vnitřní informaci neprodleně uveřejnit. KCP nyní ve své vyhlášce upravuje způsoby samotného uveřejňování. Především je podle vyhlášky nutné, aby emitent informaci uveřejnil v úplném znění na své internetové adrese, která musí být veřejnosti přístupná bez omezení a uvedená vnitřní informace musí být veřejně přístupná nepřetržitě 5 let. Současně musí emitent informaci uveřejnit, a to buď v úplném znění či odkazem na svou internetovou adresu, prostřednictvím hromadně a pravidelně navštěvovaného finančního serveru, který se zabývá šířením informací vztahujících se ke kapitálovému trhu (seznam těchto serverů uveřejní KCP ve svém Věstníku) nebo alespoň v jednom celostátně distribuovaném deníku popř. jako zprávu agentury zabývající se šířením informací o kapitálovém trhu. Informace musí být též neprodleně zaslána elektronickou poštou KCP.
Vyhláška též blíže specifikuje závažné důvody, pro které může emitent odložit uveřejnění vnitřní informace. Takový odklad ovšem musí být oznámen KCP na předepsaném formuláři a emitent musí oznámit, která opatření zavedl pro to, aby zabránil přístupu k informaci jiným osobám, než které ji nezbytně potřebují k řádnému výkonu svých funkcí v rámci emitenta včetně potřebného poučení těchto osob.
Mezi dalšími oblastmi, kterými se vyhláška zabývá, nalezneme například podrobnosti pro vedení seznamů osob, které mají přístup k vnitřním informacím, bližší podmínky, rozsah a způsob oznamování tzv. manažerských obchodů (tj. obchodů s osobami, které se podílejí na rozhodování emitenta), stanovení kritérií pro posouzení manipulace s trhem a podrobnější pravidla pro oznamování o podezření ze zneužití trhu.
I přesto, že vyhláška nabude účinnosti až dne 1. 1. 2005, lze všem osobám, kterých se týká, doporučit, aby věnovaly čas jejímu prostudování v dostatečném předstihu.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz