Koncesovaná živnost
K tomu, aby právnická osoba mohla provozovat koncesovanou živnost, musí podat žádost o vydání koncese. Koncesované živnosti jsou uvedeny v příloze č. 3 živnostenského zákona, kde jsou rozděleny do jednotlivých skupin a zároveň jsou u každé koncese uvedeny bližší informace. Z této tabulky je možné zjistit, jakou odbornou způsobilost musí mít odpovědný zástupce, další podmínky, které musí splňovat, a v neposlední řadě i orgán státní správy, který se vyjadřuje k žádosti o koncesi.
Samotná žádost o vydání koncese se, v případě právnické osoby, podává na živnostenském úřadě místně příslušném podle sídla žadatele.
V žádosti o koncesi podnikatel uvádí veškeré nezbytné skutečnosti stanovené živnostenským zákonem. Podle již zmiňované přílohy č. 3 tohoto zákona musí být v žádosti uveden předmět podnikání, a to v úplném nebo částečném rozsahu dle přílohy.
Pokud podnikatel zjistí, že jsou pro provozování živnosti stanoveny podmínky odborné nebo jiné způsobilosti, je povinen k žádosti přiložit, v případě právnické osoby, doklad prokazující odbornou a jinou způsobilost odpovědného zástupce. Žadatel je také povinen uvést údaje a doložit je příslušnými doklady k tomu, aby příslušný orgán státní správy (Ministerstvo průmyslu a obchodu) mohl zaujmout stanovisko k žádosti.
Živnostenský úřad sám zjišťuje, zda jsou splněny náležitosti žádosti o koncesi. Pokud splněny nejsou, je podnikatel v zákonné lhůtě vyzván živnostenským úřadem, aby závady odstranil, přičemž mu k tomu stanoví minimální lhůtu v délce 15 dnů, kterou může i opakovaně prodloužit, jsou-li k tomu závažné důvody. Pokud podnikatel neodstraní závady, živnostenský úřad řízení zastaví a vydání koncese dál neprojednává.
Při rozhodování o udělení koncese živnostenský úřad především zkoumá, zdali jsou splněny veškeré podmínky pro provozování konkrétní živnosti a jestli netrvá překážka provozování živnosti. Pokud není splněna některá z těchto podmínek nebo pokud nesouhlasí s udělením koncese příslušný orgán státní správy, živnostenský úřad žádost o koncesi zamítne. V případě že je koncese udělena, vydá živnostenský úřad koncesní listinu podnikateli do 15 dnů ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o udělení koncese.
Pro provozování živnosti koncesované musí odpovědný zástupce splňovat mj. zvláštní zákonné podmínky, a to především musí prokázat odbornou způsobilost. U občana České republiky není prokazování odborné způsobilosti složité, ale u cizince, vzhledem k různosti vzdělávacích systémů, by mohlo dojít ke komplikacím.
Živnostenský zákon umožňuje, aby státní příslušníci členského státu EU, států EHP a Švýcarska, prokazovali svoji odbornou způsobilost dokladem o uznání odborné kvalifikace, který je vydán uznávacím orgánem podle zákona o uznávání odborné kvalifikace č. 18/2004 Sb.
Žadatel musí v prvé řadě zjistit, zda činnost nebo povolání, které chce vykonávat v České republice, patří mezi regulované činnosti. Pokud regulována není, může dotyčná osoba vykonávat tuto činnost bez uznání odborné kvalifikace. Pokud jde o regulovaná povolání či činnosti, státní příslušník EU musí požádat o uznání příslušný uznávací orgán v České republice. Tím je ústřední správní orgán České republiky, do jehož působnosti regulovaná činnost spadá. V případě koncesovaných živností jde o regulovanou činnost a uznávacím orgánem je Ministerstvo průmyslu a obchodu.
Žadatel o uznání musí v prvé řadě vyplnit formulář o uznání odborné kvalifikace a tu pak společně s podklady zašle na příslušný odbor Ministerstva průmyslu a obchodu. V žádosti uvede bližší údaje o své osobě, dále pak údaje o činnosti, kterou chce vykonávat v České republice a jakým způsobem tuto činnost bude vykonávat. Součástí žádosti jsou doklady o totožnosti a státní příslušnosti žadatele a doklady o odborné kvalifikaci. Žadatel musí prokázat, že se v daném oboru vzdělával, vykonával praxi. Pouhý diplom nebo jiný úřední doklad o dosaženém vzdělání či kvalifikaci by nestačil. Veškeré doklady je nezbytné předložit v originále nebo v notářsky ověřené kopii a doklady o odborné způsobilosti musí být přeloženy do češtiny. Žadatel zaplatí za vydání rozhodnutí 2000,- Kč. Uznávací orgán poté ve lhůtě stanovené zákonem rozhodne o uznání, zamítnutí či splnění případných kompenzačních opatření (složení rozdílové zkoušky).
Jakmile žadatel obdrží doklad o uznání odborné kvalifikace, může poté prokázat příslušnému živnostenskému úřadu svoji odbornou způsobilost pro ustanovení do funkce odpovědného zástupce pro živnost koncesovanou předložením rozhodnutí vydaného uznávacím orgánem.
Martin Vomáčka
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz