Konec listinných akcií na majitele v roce 2014
Dne 30. 6. 2013 nabyl účinnosti zákon 134/2013 Sb., o některých opatřeních ke zvýšení transparentnosti akciových společností a o změně dalších zákonů (dále jen „zákon o zvýšení transparentnosti“). Od 1. 1. 2014 již nebude možné, dle nové právní úpravy, vydávat akcie na majitele, které nejsou imobilizovány (listinné akcie na majitele, které drží přímo akcionář).
![]() |
Změnou dotčené akciové společnosti budou povinny nejpozději do 30. 3. 2014 zveřejnit výzvu akcionářům, k předložení akcií společnosti k výměně spolu s výzvou ke sdělení údajů potřebných pro zápis akcionáře do seznamu akcionářů. Akciová společnost bude muset akcionáře poučit o důsledcích jejich případného prodlení se splněním povinností (předložit akcie a sdělit údaje potřebné pro jeho zápis do seznamu akcionářů). Výzva musí být zveřejněna způsobem stanoveným zákonem a stanovami společnostmi pro svolání valné hromady. Představenstvo společnosti dále rozhodne o tom, zda budou vydány nové akcie nebo dojde pouze k vyznačení změn na stávající akcie.
Pokud se akcionář dostane do prodlení se splněním svých výše uvedených povinností, nebude na základě zákona oprávněn vykonávat práva spojená s akciemi. Akcionář společnosti tak zejména nebude oprávněn účastnit se a hlasovat na valné hromadě společnosti. Pokud společnost rozhodne o rozdělení zisku v době, kdy bude akcionář v prodlení s předložením akcií k výměně, tak akcionáři nevznikne právo na dividendu k akciím, s jejichž předložením bude v prodlení.
Zákon o zvýšení transparentnosti tak nestanovuje povinnosti jen společnostem, ale i akcionářům takových akciových společností. Tito akcionáři budou povinni sdělit společnosti údaje potřebné pro jejich zápis do seznamu akcionářů a hlavně předložit akcie společnosti k výměně, a to ve lhůtě nejdéle do 30. 6. 2014.
Zákon o zvýšení transparentnosti pamatuje i na situace, kdy akcionář nebude mít přímo akcie u sebe, neboť jsou v zástavě např. zástavního věřitele (nebo jiné oprávněné osoby). V takovém případě bude muset akcionář upozornit zástavního věřitele na to, že je povinen akcie předložit k výměně. Pokud zástavní věřitel akcie nepředloží k výměně, bude akcionáři odpovídat za jemu způsobenou škodu. V případě, že akcie předloží k výměně zástavní věřitel, tak společnost vedle majitele akcie vyznačí na akcii i existenci zástavního práva.
Společnost je dále povinna nejpozději do 30. 3. 2014 zveřejnit výzvu akcionářům k předložení akcií společnosti k výměně spolu s poučením pro akcionáře, o důsledcích jejich prodlení se splněním výše uvedených povinností. Tato výzva musí být zveřejněna způsobem stanoveným zákonem a stanovami společnostmi pro svolání valné hromady. Představenstvo společnosti současně rozhodne o tom, zda budou vydány nové akcie nebo dojde pouze k vyznačení změn na stávající akcie.
Jak jsem uvedl výše, k popsané změně došlo na základě rozhodnutí zákonodárce, kdy k provedení činností spojených s touto legislativní změnou jsou povinny samotné společnosti a jejich akcionáři.
Mgr. Josef Zeman,
advokát
Advokátní kancelář Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři, s.r.o.
Sokolovská 49
186 00 Praha 8 - Karlín
Tel.: +420 225 000 400
Fax: +420 225 000 444
e-mail: recepcepha@hjf.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz