Konec povinnosti splatit vklady nízkokapitálových s.r.o. na zvláštní účet
Dne 13.02.2020 byl ve Sbírce zákonů zveřejněn zákon č. 33/2020 Sb. , kterým se mění zákon č. 90/2012 Sb. , o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích), ve znění zákona č. 458/2016 Sb. , a další související zákony. V médiích i odborných kruzích je tento zákon č. 33/2020 Sb. často označován jako „velká novela zákona o obchodních korporacích.“
Velká novela zákona o obchodních korporacích přináší bezpočet změn, které vydají na několik samostatných článků. Současně s předmětnou novelou dochází i k novelizacím dalších právních předpisů, a to např. občanského zákoníku, zákona o veřejných rejstřících, zákona o přeměnách obchodních společností a družstev, zákona o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob a o evidenci svěřenských fondů atd[1].
Jednou z velmi podstatných změn zákona o obchodních korporacích je změna ustanovení § 23, do kterého byl implementován nový odstavec 2, který nově stanoví:
„Peněžitý vklad do společnosti s ručením omezeným lze splatit i jiným způsobem, nepřesáhne-li výše všech peněžitých vkladů v souhrnu 20 000 Kč.“
Jak vyplývá z uvedeného ustanovení, změna ve způsobu splacení peněžitého vkladu se týká pouze společností s ručením omezeným. S ohledem na skutečnost, že změna se týká pouze s.r.o. je otázkou, zdali by nebylo systematicky vhodnější zakomponovat předmětnou změnu spíše do hlavy IV zákona, která se věnuje přímo společnostem s ručením omezeným.
Autor považuje za vhodné připomenout, že do 31.12.2013, tj. za účinnosti zákona č. 513/1991 Sb. , obchodního zákoníku, činila výše vkladu společníka alespoň 20 000,- Kč. Od účinnosti zákona o obchodních korporacích (od 01.01.2014) však došlo ke změně, kdy minimální výše vkladu je v symbolické výši 1,- Kč, ledaže společenská smlouva určí, že výše vkladu je vyšší.[2]
Od počátku roku 2014 tedy bylo možné založit společnost s ručením omezeným s peněžitým vkladem pouhé 1,- Kč, avšak zároveň bylo nutné, aby se peněžitý vklad splatil na zvláštní účet u banky nebo spořitelního a úvěrního družstva[3], kdy náklady na zřízení takového zvláštního účtu několikanásobně (a to i řádově) přesáhly výši vkladu. Je nutné podotknout, že účelem této podmínky (splacení vkladu na zvláštní účet u banky nebo spořitelního či úvěrního družstva), která byla převzata z obchodního zákoníku[4], bylo poskytnutí garance, že byly splacené vklady opravdu upsány příslušné společnosti. Tato, z pohledu nízkokapitálových společností s ručením omezeným, nadbytečně zatěžující podmínka však s sebou nesla nemalé finanční a časové náklady, které byly v kontrastu s vůlí zákonodárce snížit náklady a urychlit a zjednodušit proces založení nízkokapitálové společnosti s ručením omezeným.
Právě přidání nového odstavce 2 do § 23 zákona o obchodních korporacích má shora uvedený nepoměr vyřešit, kdy cílem navrhované změny je zrychlit a rovněž zlevnit proces zakládání nízkokapitálových společností s ručením omezeným.
Od 01.01.2021 tak nebude u vkladů do společnosti s ručením omezeným do výše celkem 20 000,- Kč již nutné založit zvláštní účet u banky nebo spořitelního a úvěrního družstva, a na tento účet vklad splatit, nýbrž takový vklad bude možné splatit např. v hotovosti přímo správci vkladu, který bude určen ve společenské smlouvě (zakladatelské listině)[5], kdy správcem vkladu může být i notář.
Pozitivním přínosem dané změny je rovněž skutečnost, že založit společnost s ručením omezeným bude možné v rámci jedné návštěvy notáře. Hranice 20 000,- Kč, do které nebude nutné splácet vklady na bankovní zvláštní účet, byla určena právě s přihlédnutím k bývalé úpravě minimální výše vkladu s.r.o. dle obchodního zákoníku.
Autor článku pozitivně a s nadšením vnímá navrženou úpravu vkladů do společností s ručením omezeným, která zakladatelům ušetří čas i finanční prostředky.
Mgr. Martin Ondroušek,
právník
[1] Zákon č. 33/2020 Sb. , kterým se mění zákon č. 90/2012 Sb. , o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích), ve znění zákona č. 458/2016 Sb. , a další související zákony
[2] § 142 zákona č. 90/2012 Sb. , o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích), v platném znění (dále jen „ZOK“)
[3] § 23 odst. 1 ZOK
[4] § 109 odst. 3 a § 163a odst. 4 zákona č. 513/1991 Sb. , obchodní zákoník, ve znění platném do 31.12.2013
[5] § 18 ZOK
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz