Konec v Novém občanském zákoníku v roce 2015
Poměrně provokativní nadpis byl zvolen záměrně v reakci na skutečnost, že rekodifikace soukromého práva je v poslední době stále více skloňovaným tématem. Ve společnosti se často hovoří o tom, že jde o významnou změnu právních předpisů, k jejímuž nastudování budou potřeba desítky, či stovky hodin. Ale nejde tento čas nějakým způsobem zefektivnit a zkrátit? A je tomu skutečně tak, že NOZ ani nejde nastudovat?
Datum uvedené v nadpisu je datem, kdy bude ze novým občanským zákoníkem zrušeno zákonné předkupní právo spoluvlastníků[1] podle § 140 současného občanského zákoníku. To dle § 3062 zanikne uplynutím jednoho roku ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona. To neplatí v případě spoluvlastnictví k zemědělskému nebo rodinnému závodu.
Nedomnívám se osobně, že je na místě strach z nezvládnutí materie nového soukromého práva praktikujícími právníky. Spousta institutů naopak přináší zjednodušení i do současných právních vztahů a není těžké je pochopit.
Začátkem je konec (aneb co s dosavadními smlouvami a smluvními pokutami)
Výše uvedený příklad má ilustrovat, že pro studium nových předpisů je pro praktikující právníky vhodné začít od konce, od přechodných a závěrečných ustanovení. Ať už pro přípravu klientů na důležité změny, nebo pro vlastní erudici.
Ust. § 3028 NOZ stanoví, že NOZ se řídí práva a povinnosti vzniklé ode dne nabytí jeho účinnosti, tedy například smlouvy uzavřené od 1. 1. 2014. Důležité je ovšem zmínit, že základní principy a zásady NOZ se budou dle § 3030 vztahovat i na práva a povinnosti, která se posuzují podle dosavadních právních předpisů. To znamená například akcentaci poctivosti dle § 6 NOZ [2]a zesílení autonomie vůle dle § 1 odst. 2.
Režim současných smluvních vztahů ovšem samozřejmě zůstává zachován, pokud si strany dle § 3028 odst. 3 nedohodnou, že tato jejich práva a povinnosti budou řídit novým občanským zákoníkem ode dne nabytí jeho účinnosti.
Co se týče avizovaných smluvních pokut, § 3073 normuje, že práva ze zajištění závazku vzniklá přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, byť byla zřízena i jako práva věcná, se posuzují až do svého zániku podle dosavadních právních předpisů. To nebrání ujednání stran, že se tato jejich práva a povinnosti budou řídit tímto zákonem ode dne nabytí jeho účinnosti.[3]
Začátek
Cílem tohoto velmi krátkého příspěvku nebylo samozřejmě dopodrobna rozebrat změny v novém civilním právu, ale pouze upozornit na skutečnost, že pro praktikující právníky bude cesta k NOZ leckdy začínat právě u přechodných a závěrečných ustanovení.
Strach z nových soukromých předpisů, co se týče jejich studia není dle mého názoru zcela oprávněný. Za situace, kdy se úspěšně zvládl přechod z hospodářského na obchodní zákoník, nebude v leckterých oblastech přechod na NOZ nikterak bolestivý.
JUDr. Jakub Dohnal
advokátní koncipient v advokátní kanceláři JUDr. Romana Brablece
interní doktorand PF UP Olomouc katedra práva občanského a a pracovního
JUDr. Roman Brablec
advokátní kancelář
Budovcova 10
796 01 Prostějov
Tel.: + 420 582 332 951
e-mail: rb@ak-brablec.cz
--------------------------------------------------------------------------------
[1] Pokud tedy bude NOZ opravdu účinný od roku 1. 1. 2014.
[2] Což má význam např. u náhrady škody, či doposud zakázaných smluvních úroků z prodlení.
[3] Dodejme, že NOZ užívá správně termín zajištění a utvrzení dluhu, namísto nepřesného termínu zajištění závazku.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz