Konference na téma „Soudní exekuce – praktické zkušenosti a budoucnost v regionu střední a východní Evropy“
Exekutorská komora České republiky pořádá dne 26. října 2006 v budově Senátu mezinárodní konferenci na téma „Soudní exekuce – praktické zkušenosti a budoucnost v regionu střední a východní Evropy“.
V těchto dnech bude Praha plná exekutorů, a to nejen českých. Uskuteční se zde mezinárodní konference na téma „Soudní exekuce – praktické zkušenosti a budoucnost v regionu střední a východní Evropy“ a také výroční sněm Exekutorské komory České republiky.
Exekutorská komora České republiky pořádá mezinárodní konferenci u příležitosti pátého výročí svého založení. Uskuteční se 26. října v budově Senátu a zúčastní se jí zástupci exekutorských komor Francie, Belgie, Holandska, Maďarska, Rumunska, Polska, Slovenska, Slovinska a Bulharska. Mezi nejvýznamnější hosty konference patří Jacques Isnard, prezident Union Internationale des huissiers de justice (UIHJ - Mezinárodní unie soudních exekutorů), Léo Netten, první viceprezident UIHJ a Roger Dujardin, druhý viceprezident UIHJ. Z české strany se konference zúčastní také předseda Poslanecké sněmovny PČR Miloslav Vlček, ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a senátor a člen Ústavně-právního výboru Senátu Jiří Šneberger.
Hlavními tématy konference budou aktuální i budoucí vývoj problematiky soudních exekucí ve státech střední a východní Evropy, možné sjednocování postupů, praktické otázky evropského exekučního titulu a jejich dopady na exekuční praxi v ČR. Cílem konference je rovněž iniciovat jednání o zrušení dvojkolejnosti výkonu rozhodnutí, kdy výkon soudního rozhodnutí mohou provádět soudní exekutoři i soudní vykonavatelé (zaměstnanci soudu). V rámci konference také bude připravována činnost Euro-danubijské skupiny v rámci UIHJ, která bude od listopadu tohoto roku sdružovat všechny evropské státy bývalého socialistického bloku.
„Soudní exekuce dosahují v České republice evropské úrovně. Myslím, že je třeba českým kolegům také vyjádřit obdiv za to, jakým způsobem se dokázali vyrovnat s velkým návalem agendy na počátku existence svého stavu,“ řekl na dnešní tiskové konferenci prezident U.I.H.J Jacques Isnard. Podle něj nikde na světě nepatří soudní exekutoři mezi populární profese a neustále musí neustále čelit útokům ze všech stran. „Se znepokojením v poslední době sledujeme útoky na základní práva českých soudních exekutorů, jako například na právo na spravedlivou odměnu,“ pokračoval Isnard. Narážel tak na praxi českých soudů, které soudním exekutorům při prodeji nemovitostí v dražbě sice přiznávají odměnu i úhradu nákladů, v praxi ale často nejsou soudnímu exekutorovi uhrazeny ani náklady na samotnou dražbu. Na Jacquese Isnarda navázal druhý viceprezident UIHJ Roger Dujardin, který řekl: „Problémem nejen v České republice je také evropský exekuční titul a uplatňování direktiv Evropské komise. Legislativa řady zemí na to není dosud připravena a to může přinést řadu komplikací.“
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se zabýval aktuálními problémy exekucí v České republice, konkrétně připravovanými změnami v oblasti kontroly soudních exekutorů a řešení případných stížností. „To, že u nás začali pracovat soudní exekutoři, hodnotím jednoznačně kladně. Je ale nezbytné nastavit pravidla kontroly tak, aby se občan v případě pochybení exekutora dokázal jednoduše dovolat spravedlnosti. Jsem rád, že představitelé exekutorské komory v tomto smyslu zaujali vstřícné stanovisko.“
Na to reagoval prezident Exekutorské komory ČR Juraj Podkonický, který uvedl: „Nechceme skrývat chyby ani bránit ty, kteří jednoznačně pochybili. Je třeba ale důsledně rozlišovat mezi skutečným pochybením a účelovou obstrukcí.“
Zhodnocení posledních pěti let soudních exekucí u nás a diskuse o souvisejících problémech bude náplní výročního sněmu Exekutorské komory České republiky, který se uskuteční 27. října rovněž v Praze.
Zdroj: Exekutorská komora České republiky
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz