Konflikt na Ukrajině – základní informace nejen pro zaměstnavatele
Před vojenským konfliktem na Ukrajině uprchlo již stovky tisíc ukrajinských občanů. Mnozí z nich našli útočiště v České republice. Shrnujeme základní informace, jak můžou uprchlíci z Ukrajiny získat legální pobyt v ČR a jak je to s jejich následným zaměstnáváním.
Oprávnění k pobytu na území ČR
Ukrajinští občané mohou i nadále pobývat v ČR na základě platného pobytového oprávnění. Pobytové oprávnění zůstává v platnosti i v případě doručení ukrajinského povolávacího rozkazu (dotyčný z pohledu českého práva může zůstat v ČR, mohou mu ale hrozit sankce podle ukrajinského práva).
Prodloužení stávajících pobytových oprávnění a získání speciálního víza
Dlouhodobé pobytové oprávnění je možné prodloužit standardním způsobem na základě žádosti adresované Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR (OAMP).
Pokud platnost oprávnění vyprší za dobu kratší než 14 dnů, je nutné se dostavit osobně na kterékoliv z pracovišť OAMP, do Registračního humanitárního střediska Vyšší Lhoty nebo do Krajských asistenčních center pomoci (např. v Praze v Kongresovém centru).
Z důvodu probíhajícího konfliktu je možné žádat o specifický druh dlouhodobého víza, a to pouze osobně. To platí i v případě, že za běžných okolností by prodloužení povolení nebylo možné. Co je nutné předložit:
- Vyplněný tiskopis, který je dostupný zde (je možné získat také na místě).
- Cestovní pas, pokud jej žadatel má a je platný
- Fotografii ve formátu 45 x 35 mm
Cestování z Ukrajiny
Ukrajinští občané bez pobytového oprávnění v ČR mohou přicestovat do ČR bezvízově, a je jim umožněn vstup i bez jinak požadovaného biometrického pasu. Bezvízový pobyt na území ČR je omezen délkou 90 dní v jakémkoliv 180denním období.
Do 3 dnů ode dne vstupu do ČR je nutné zaregistrovat se na Policii ČR (oddělení pobytu cizinců odboru cizinecké policie). Je-li cizinec ubytován v hotelu nebo obdobném zařízení, vyřídí tuto povinnost ubytovatel. Doporučujeme potvrdit si s ubytovatelem, že tuto povinnost vyřídil.
Uprchlíci z Ukrajiny nemusí v ČR žádat o azyl a ani to nedoporučujeme, neboť by v ČR mohli začít pracovat nejdřív za 6 měsíců od podání žádosti o azyl.
Preferovanou alternativou je žádost o speciální dlouhodobé vízum. Jeho výhodou je, že bude zpravidla vyřízeno na počkání a následně bude možné vyřídit povolení k zaměstnání. Navíc mají jeho držitelé státem hrazenou zdravotní péči v ČR, a to ode dne obdržení víza. Vízum je možné vyřídit po registraci na Policii ČR (v asistenčním centru v Praze je možné vyřídit jak registraci u PČR, tak i vízum).
Nemá-li ukrajinský občan v ČR pobytové oprávnění ani speciální dlouhodobé vízum, musí mít cestovní zdravotní pojištění.
Uprchlík z Ukrajiny nemusí splňovat požadavky pro vstup do ČR v souvislosti s Covid-19. Není tak nutné vyplnit příjezdový formulář, mít negativní test nebo certifikát o očkování či prodělání nemoci.
Zaměstnání občanů Ukrajiny
Stávající pracovní povolení zůstávají v platnosti. Ukrajinci se speciálním dlouhodobým vízem mohou v ČR získat také povolení k zaměstnání.
Ačkoliv se očekávají změny, proces obsazení volného pracovního místa zůstává zatím nezměněn. Před podáním žádosti již musí mít pracovník konkrétní pracovní místo (musí být nahlášeno Úřadu práce) a se zaměstnavatelem uzavřenou pracovní smlouvu nebo dohodu o pracovní činnosti (ta se přikládá k žádosti). Nebude však nutné čekat na uběhnutí standardní lhůty 30 dnů po nahlášení volného pracovního místa.
Služba v ozbrojených silách
Ukrajinští muži mezi 18 a 60 lety mají povinnost služby v ozbrojených silách a nesmějí z Ukrajiny odcestovat. V případě doručení povolávacího rozkazu naopak mají povinnost na Ukrajinu přijet.
Zaměstnavatel má povinnost nepřítomnost zaměstnanců povolaných ke službě v ozbrojených silách omluvit (vykazuje se jako neplacené volno). Stejná povinnost omluvit nepřítomnost zaměstnance platí i pokud mu z Ukrajiny není umožněno vycestovat nebo se mu včasný návrat do práce nezdaří z důvodu dopravních komplikací.
Pracovní povolení (zelená karta) zůstává v platnosti i v případě vycestování z důvodu služby v ukrajinských ozbrojených silách.
Doporučujeme zvážit, zda není vhodné, aby zaměstnanec před vycestováním na Ukrajinu udělil zaměstnavateli plnou moc k vyřizování jeho imigračních záležitostí.
Hmotné zabezpečení
Cizí státní příslušníci se speciálním dlouhodobým vízem mohou žádat o dávky pomoci v hmotné nouzi. Ty zahrnují opakující se dávky (příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení) a jednorázovou dávku mimořádné okamžité pomoci.
O dávky v hmotné nouzi mohou žádat i osoby, které se v ČR ocitnou bez příjmů kvůli povolání živitele k branné povinnosti na Ukrajině.
Závěr
V nejbližších dnech lze očekávat změny výše uvedených pravidel, což také již avizovala vláda s cílem co nejvíc zjednodušit administrativní kroky po příjezdu uprchlíků do ČR. Jsme názoru, že velmi nápomocné pro uprchlíky a český trh práce by bylo zejména rozvolnění pravidel zprostředkování práce cizincům agenturami práce.
Mgr. Tomáš Procházka
Mgr. Peter Perniš
Jungmannova 26/15
110 00 Praha 1
Tel: +420 777 577 562
Email: office@aegislaw.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz