Koupě kradené věci – stali jste se opravdu vlastníkem?
V praxi může čas od času nastat nepříjemná situace, kdy si někdo koupí či dostane darem např. jízdní kolo, elektroniku či automobil, řádně za ně zaplatí, aniž by jakkoli pochyboval o původu věci, ale radost z pořízené věci dlouho netrvá, neboť se objeví jiná osoba požadující vydání věci – původní vlastník, který tvrdí, že mu věc byla odcizena. Komu pak tedy náleží vlastnické právo? Odpověď na tuto otázku nabízí občanský zákoník, který upravuje nabytí vlastnického práva od neoprávněného neboli od tzv. nevlastníka.
Nový občanský zákoník v zásadě rozlišuje 3 různé situace, za kterých může dojít k nabytí vlastnického práva od neoprávněného, a zároveň v každé z těchto situací upravuje možnosti původního vlastníka domáhat se vrácení této věci, pokud mu byla ukradena nebo ji ztratil či pozbyl proti své vůli jiným způsobem.
Pro všechny níže uvedené situace však platí předpoklad nabytí v dobré víře a na základě řádného titulu (kupní smlouvy, darovací, směnné apod.). Nabytí v dobré víře musí být zřejmé vzhledem ke všem okolnostem a tak například nepřichází v úvahu v situaci, kdy si nabyvatel při převodu byť jen z nedbalosti neověřil potřebné údaje nebo pokud v krátké době po získání věci měl pochybnosti ohledně původu věci.
Vlastníkem bez dalšího
Nejsilněji je dobrá víra nabyvatele chráněna v situacích vyjmenovaných v § 1109 občanského zákoníku, kde jsou možnosti ověření si vlastnického práva převodce omezené, například:
- koupě starožitného obrazu ve veřejné dražbě,
- nabytí věci od podnikatele při jeho podnikatelské činnosti – šlo by např. o případ koupě předváděcího vozu v autosalonu, který běžně prodává nové modely,
- získání automobilu darem od neoprávněného dědice, kterému sice bylo potvrzeno dědictví usnesením soudu, ale později se objevila jiná osoba se silnějším dědickým právem,
- při nákupu obilí, ropy, drahých kovů či jiných komodit během obchodu na komoditní burze.
V situacích, kdy je věc koupena od podnikatele, který při své podnikatelské činnosti obchoduje s použitými věcmi v
Riziko původu věci v ostatních případech
Pokud si někdo koupí movitou věc za jiných než výše uvedených okolností - např. může jít o koupi elektroniky od souseda, který tvrdí, že si pořídil novější model a starý již nepotřebuje, nebo o situaci, kdy majitel autobazaru odkoupí automobil od zákazníka a až později vyjde najevo, že byla hlášena krádež tohoto vozu – uplatní se jiné pravidlo. Občanský zákoník v těchto případech umožňuje původnímu vlastníku, kterému byla věc ukradena nebo odňata činem povahy trestného činu, či kterou ztratil, aby požadoval vydání této věci. V případě sporu musí původní vlastník pozbytí věci prokázat a nabyvatel na druhé straně prokazuje svoji dobrou víru v oprávnění prodávajícího převést vlastnické právo (u předešlých způsobů nabytí se dobrá víra předpokládá a není třeba prokazovat). Lhůta pro uplatnění nároku původního vlastníka sice není občanským zákoníkem časově omezena, jak tomu je u nákupu zboží v bazaru, ale šanci na vrácení věci ztrácí původní vlastník uplynutím 3leté vydržecí lhůty a vydržením vlastnického práva posledního nabyvatele, kterému tato lhůta běží od okamžiku nabytí věci.
Závěr
Současná úprava občanského zákoníku se tak snaží na jedné straně chránit dobrou víru nabyvatele a umožňuje i nabytí od nevlastníka, na druhé straně se však původní vlastník bude moci v mnoha případech domáhat vydání věci, pokud však mezitím již neuplynula vydržecí lhůta posledního nabyvatele. Vždy tak bude záležet posouzení splnění předpokladů pro nabytí v dobré víře v konkrétním případě a na dalších okolnostech, za kterých poslední nabyvatel kradenou věc nabyl, tj. od jaké osoby, při jaké příležitosti a zda mohl mít podezření o původu kupované věci.
Mgr. Tereza Kotrnochová,
advokátní koncipientka
Schaffer & Partner Legal, s.r.o., advokátní kancelář
Gallery Myšák
Vodičkova 710/31
110 00 Praha 1
Tel.: +420 221 506 300
Fax: +420 221 506 301
e-mail: info@schaffer-partner.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz