Koupě na zkoušku
Byla mi předložena kupní smlouva, ve které je obsažen článek s názvem koupě na zkoušku. Zajímalo by mne, co se rozumí pojmem „koupě na zkoušku“ a k čemu taková koupě vlastně slouží?
Koupě na zkoušku je jedním ze smluvních ujednání, které mohou mezi sebou smluvní strany kupní smlouvy dohodnout. Jedná se tak o dohodu, která musí být součástí uzavírané kupní smlouvy.
Právní úprava tohoto institutu je obsažena v ustanovení § 471 a 472 obchodního zákoníku (tj. zákon č. 513/1991 Sb. ). Vztahuje se proto pouze na ty kupní smlouvy, které jsou uzavřeny v režimu obchodního zákoníku.
Koupě na zkoušku vzniká uzavřením kupní smlouvy s podmínkou, že kupující do uplynutí zkušební doby věc schválí. Vznik nebo zánik kupní smlouvy je tedy vázán na podmínku, která může mít buď účinek odkládací nebo rozvazovací (viz níže).
Délku zkušební doby si mohou kupující s prodávajícím dohodnout dle svých potřeb. Pokud se na lhůtě nedohodnou, stanoví zákon, že činí tři měsíce od uzavření kupní smlouvy.
Jak bylo naznačeno výše, podmínka může být buď odkládací nebo rozvazovací. Bude záležet na tom, zda si kupující již věc převzal či ne.
Jestliže si již kupující věc převzal, jde o podmínku rozvazovací. Platí, že pokud ve zkušební době věc písemně neodmítne, kupní smlouva zůstává účinná a obě smluvní strany jsou povinny se jí i nadále řídit. Odmítne-li však kupující věc však, smlouva zaniká.
Účelem tohoto ujednání je tak umožnit kupujícímu, aby se sám přesvědčil, zda má kupovaná věc skutečně takové vlastnosti, jaké prodávající udává. Kupující má proto výhodu v tom, že v případě, kdy se věc ukáže zejména jako vadná či nevyhovující, má jednoduchou možnost kupní smlouvu okamžitě zrušit, aniž by musel věc jinak obvyklým způsobem u prodávajícího reklamovat.
Netřeba dodávat, že pokud kupující svého práva odmítnou věc využije, musí prodávajícímu vrátit předmětnou věc a prodávající mu musí proti tomu vrátit zaplacenou kupní cenu.
Za určité situace však kupující právo věc ve zkušební době odmítnout ( a přivodit tak zánik kupní smlouvy) ztrácí. Ze zákona totiž vyplývá, že kupující nemá právo věc odmítnout, nemůže-li ji vrátit ve stavu, v jakém ji od prodávajícího převzal. V praxi to znamená, že kupující nemůže věc odmítnout, pokud v mezidobí např. došlo k jejímu poškození.
V případě, že kupující věc dosud nepřevzal, jde o podmínku odkládací. To znamená, že pokud kupující nesdělí prodávajícímu ve zkušební době, že věc schvaluje, kupní smlouva nenabude nikdy účinnosti a žádné smluvní straně z ní neplynou žádná práva ani povinnosti. Kupující tak zejména nebude mít ani povinnost věc převzít, ani za ni prodávajícímu zaplatit dohodnutou kupní cenu.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz