Lékaři na úřadech práce
Většina medií opakovaně informovala a informuje o tom, že nespokojení lékaři, sdružení pod výzvou “Děkujeme, odcházíme” začali podávat výpovědi. V některých částech naší země , např. v kraji Vysočina, zmíněný masový odchod možná ohrozí či zcela paralyzuje chod nemocnic. Odhaduje se , že nakonec odejde skoro 4 tisíce lékařů.
Někteří lékaři své výpovědi pravděpodobně stáhnou ( leckteří tak již dle médií učinili), další skutečně odejdou do zahraničí, kterak slibovali jejich odboroví předáci a mnozí údajně mají v úmyslu zamířit na úřady práce.[1]
Na akci Děkujeme, odcházíme můžeme mít různý názor, autor tohoto komentáře zejména nesouhlasí s jejím načasováním, nicméně podívejme se na jeden její aspekt z pohledu pracovního práva. Tedy konkrétně na zamýšlený „nástup lékařů na ÚP“.
Načasování celé akce je nešťastné, nejen z pohledu politického a makroekonomického, ale i z pohledu výše podpor v nezaměstnanosti „bývalých lékařů“ .
Od počátku roku 2011 se snižuje podpora v nezaměstnanosti těm, kteří z práce odejdou po dohodě nebo sami dají výpověď. Zatímco ostatním začíná podpora na 65 % průměrného měsíčního čistého výdělku a postupně se snižuje až na 45 %, lidem, kteří ze zaměstnání odejdou po dohodě nebo na vlastní žádost, se sníží již od začátku pobíraní podpory na 45 % ! A jak tušíte čeští lékaři, svými dobrovolnými výpověďmi spadnou do zmíněné „pětačtyřícítkové skupiny“. Což může být nepříjemné třeba pro mladší lékaře zatížené kupř. hypotékou či starší lékaře zatížené mladší manželkou….
Ještě jedna malá drobnost - v roce 2010 bylo možné si k podpoře v nezaměstnanosti zcela legálně přivydělat polovinu minimální mzdy, tedy 4000 Kč. Od roku 2011 tato možnost neexistuje. Takže pokud by si některý lékař chtěl drobně přivydělávat, či pro zachování odborných dovedností chtěl někde držet pidi-úvazek (třeba 0,1 na fakultě ) též přijde o podporu v nezaměstnanosti.
Zajímavou situací také bude pokud ÚP evidovaného lékaře pošle opět na volné lékařské místo např. v nemocnici (třeba do konce do té z které v rámci výzvy “Děkujeme, odcházíme” předtím odešel) a ten jej odmítne přijmout . Pak patrně nastane situace regulovaná v ustanovení § 30 odst. 2 zákona o zaměstnanosti - uchazeče o zaměstnání úřad práce z evidence uchazečů o zaměstnání rozhodnutím vyřadí, jestliže bez vážného důvodu odmítne nastoupit do vhodného zaměstnání.
Dodejme, že uchazeč o zaměstnání, který byl vyřazen z evidence uchazečů o zaměstnání z citovaného důvodu může být na základě nové písemné žádosti do evidence uchazečů o zaměstnání znovu zařazen nejdříve po uplynutí doby 6 měsíců ode dne vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání.[2]
JUDr. Petr Kolman, Ph.D.,
VŠ pedagog a právník
Právnická fakulta Masarykovy univerzity Brno
--------------------------------------------------------------------------------
[1] Viz. např. >>> zde
[2] Viz. ustanov. § 30 odst. 4 b) zákona o zaměstnanosti
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz