Lékárník a trestní právo
Lze říci, že vedle lékaře je i lékárník jednou z profesí, kde v případě pochybení může dojít k závažným následkům týkajícím se lidského zdraví nebo dokonce i života. Samozřejmě ne každé pochybení lékárníka zakládá trestněprávní odpovědnost a může být kvalifikováno jako trestný čin. Takovéto jednání musí splnit všechny trestním zákonem vyžadované předpoklady.
Lze říci, že vedle lékaře je i lékárník jednou z profesí, kde v případě pochybení může dojít k závažným následkům týkajícím se lidského zdraví nebo dokonce i života. Samozřejmě ne každé pochybení lékárníka zakládá trestněprávní odpovědnost a může být kvalifikováno jako trestný čin. Takovéto jednání musí splnit všechny trestním zákonem vyžadované předpoklady. Generálně je však možno říci, že i relativně malé pochybeni nebo nedbalost lékárníka mu může přinést obvinění ze spáchání trestného činu.
Není ani příliš složité určit některé trestné činy, riziko jejichž spáchání je u lékárníka vzhledem k povaze jeho povolání nepoměrně vyšší. Především jde zřejmě o trestné činy ublížení na zdraví podle ustanovení § 223 a § 224. Podle § 223 je trestný ten, kdo z nedbalosti ublíží na zdraví tím, že poruší důležitou povinnost vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona. Podle § 224 bude potrestán také ten, kdo jinému z nedbalosti způsobí těžkou újmu na zdraví nebo smrt. Přísněji trestný je ten, kdo způsobí z nedbalosti těžkou újmu na zdraví nebo smrt proto, že porušil důležitou povinnost vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo mu uloženou podle zákona.
Co se považuje za těžkou újmu vymezuje sám trestní zákon v ustanovení § 89 odst. 7. Dle dikce tohoto ustanovení se těžkou újmou na zdraví rozumí jen vážná porucha zdraví nebo vážné onemocnění, přičemž je těžkou újmou na zdraví zmrzačení, ztráta nebo podstatné snížení pracovní způsobilosti, ochromení údu, ztráta nebo podstatné oslabení funkce smyslového ústrojí, poškození důležitého orgánu, zohyzdění, vyvolání potratu nebo usmrcení plodu, mučivé útrapy nebo delší dobu trvající porucha zdraví (podle judikatury to je nejméně šest týdnů).
V souvislosti s povoláním lékárníka lze uvažovat i spáchání trestného činu podle § 187 trestního zákona, který stanoví trestní sankci pro toho, kdo neoprávněně vyrobí, doveze, vyveze, proveze, nabízí, zprostředkuje, prodá nebo jinak jinému opatří nebo pro jiného přechovává omamnou nebo psychotropní látku, přípravek obsahující omamnou nebo psychotropní látku, prekursor nebo jed.
V souvislosti se zneškodňováním léčiv, respektive v situaci, kdy lékárník poruší povinnosti léčiva zneškodňovat tak, aby nedošlo k ohrožení života a zdraví lidu nebo zvířat anebo životního prostředí, může dojít k naplnění skutkové podstaty trestného činu ohrožení životního prostředí podle § 181a § 181b.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz