Licence zdrojového kódu u vyvíjeného počítačového programu
Počítačový program vyvíjený na základě zdrojového kódu poskytnutého druhou stranou se stal komerčně úspěšným. Mezi stranami vznikl spor o autorská práva, která blokují další rozvoj programu a jeho komercializaci.
Z pohledu ust. § 58 odst. 7 autorského zákona se na počítačový program vytvořený v rámci zadání smlouvy o dílo hledí jako na zaměstnanecké dílo: Počítačové programy a databáze, jakož i kartografická díla, která nejsou kolektivními díly, se považují za zaměstnanecká díla i tehdy, byla-li autorem vytvořena na objednávku.
K naplňování účelu smlouvy zhotovitel, stejně jako zaměstnanec v rámci plnění svojí role u zaměstnavatele, vloží zdrojový kód, který se stává součástí plnění smlouvy a pokud není výslovně upraveno jinak, konkludentně dává souhlas s licencí v rozsahu, která je v souladu se smyslem smlouvy a záměrem smluvních stran. Nově vytvořený počítačový program založený na vloženém zdrojovém kódu má již samostatný právní osud a majetková i osobnostní práva náleží objednateli. Objednatel může libovolně program měnit, instalovat u klientů a dál jej jako celek licencovat. Omezení objednatele jako nabyvatele licence je upraveno v ust. § 2375 odst. 2: Nabyvatel smí dílo nebo jeho název upravit či jinak měnit, jen bylo-li to ujednáno, ledaže se jedná o takovou úpravu nebo jinou změnu, u níž lze spravedlivě očekávat, že by k ní autor vzhledem k okolnostem užití svolil; ani v takovém případě však nabyvatel nesmí dílo nebo jeho název upravit nebo jinak změnit, vyhradil-li si autor svolení a je-li nabyvateli taková výhrada známa.
V případě smlouvy o dílo je autor/zhotovitel aktérem změn, když plněním smlouvy pomáhá nový počítačový program vyvíjet a jeho svolení s úpravou je tedy presumovatelné. Dále je v zákoně upravena hypotéza dotýkající se situace propojení zdrojového kódu a nově vyvíjeného počítačového programu: Odstavec 2 se použije obdobně i při spojení díla s jiným dílem nebo při zařazení díla do díla souborného.
Závěr
Má-li být Váš počítačový program, ať už ve formě binárního nebo zdrojového kódu použit při vývoji nového programu v rámci objednávky smlouvy o dílo a tento Váš vklad je originálním a plnohodnotným autorským dílem ve smyslu autorského zákona, rozhodně nepodceňujte v rámci kontraktace důslednou úpravu a ochranu Vašich práv. Licenční podmínka inkorporovaná do smlouvy o dílo nejlépe ochrání Váš majetkový nárok a omezí zneužití Vašeho know-how (zdrojový kód). Kromě ochrany know-how licencí se nabízí i forma obchodního tajemství, důvěrné informace nebo konkurenční doložky.
Mgr. Libor Pavlíček,
advokátní koncipient
MORENO VLK & ASOCIADOS
advokátní kancelář
Sokolovská 32/22
186 00 Praha 8
Tel.: +420 224 818 736
Fax: +420 224 818 736
e-mail: praha@moreno-vlk.eu
_____________________________________
Zdroj:
Telec, I. Právo duševního vlastnictví v informační společnosti. Praha: Leges, 2015.
Štědroň, B. Ochrana a licencování počítačového programu. Praha: Wolters Kluwer ČR, 2010.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz