MiFID II a novela zákona o podnikání na kapitálovém trhu: zásadní regulace a omezení investičních zprostředkovatelů
V souvislosti se směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů a o změně směrnic 2002/92/ES a 2011/61/EU (Markets in Financial Instruments Directive II – dále jen „MiFID II“) nabyla dne 3. 1. 2018 účinnosti novela zákona č. 256/2004 Sb. , o podnikání na kapitálovém trhu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZPKT“), která v Česku danou směrnici implementuje. Smyslem a účelem přijetí nové regulace je především zvýšení transparentnosti a ochrany systému a posílení ochrany investorů.
Uvedená novela ZPKT přináší nové rozdělení investičního poradenství na nezávislé a nikoli nezávislé, tj. závislé. Investiční zprostředkovatel má v souvislosti s tímto nově povinnost vždy zákazníka předem informovat o tom, jaký typ poradenství mu bude poskytován. Hlavní rozdíl mezi režimem závislého a nezávislého poradenství spočívá především v míře toho, na co se musí či nemusí investiční zprostředkovatel při výběru vhodných investičních nástrojů pro daného klienta zaměřovat.
Režim nezávislého poradenství je založen na logickém závěru, že pro dosažení investičních cílů klienta musí IZ vybírat z dostatečně reprezentativního a různorodého množství investičních nástrojů, které jsou na trhu dostupné. To v praxi znamená, že
Investiční poradce nicméně může poskytovat oba typy investičního poradenství. V takovém případě ovšem nemůže svou celkovou činnost profilovat jako činnost nezávislého IZ. Jako nezávislý se pak může prezentovat jen u těch služeb, které poskytuje nezávisle a musí mít nastaveny vnitřní mechanismy svého fungování tak, aby nedocházelo k prolínání těchto dvou druhů poskytovaných služeb.
Nová podoba ZKPT taktéž razantně omezuje okruh investičních služeb, které mohou investiční zprostředkovatelé svým klientům poskytovat. Do tohoto povoleného okruhu služeb se konkrétně řadí:
- české a zahraniční fondy kolektivního investování (speciální a standardní fondy)
- české a zahraniční fondy kvalifikovaných investorů
- ETF
- hypotéční zástavní listy
- dluhopisy vydané Českou republikou
- dluhopisy, ke kterým byl vydán prospekt nebo srovnatelný dokument.
Ze služeb poskytovanými IZ jsou naopak nově (s účinností od 3. 1. 2018) vyloučeny:
- akcie
- investiční certifikáty
- dluhopisy bez prospektu
- směnky.
V případě, že by IZ chtěl poskytovat služby ve vztahu k jiným než výše taxativně vymezeným investičním nástrojům, nezbývá mu než podat k České národní bance žádost o získání licence obchodníka s cennými papíry.
Pobídky a jejich přípustnost