Ministerstvo chce zkrátit lhůty u soudů a usnadnit doručování
Ministerstvo spravedlnosti chce výrazně zkrátit vyřizování občanskoprávních soudů a usnadnit doručování obsílek. Zvažuje také možnost omezit sepisování rozsáhlých protokolů v jednodušších trestních případech. Opatření mají zrychlit soudní řízení.
Pokud ministerstvo své záměry prosadí, samosoudci by v trestních věcech zhotovili pouze stručný zápis o líčení. Strany by pak měly možnost vyžádat si zvukový záznam jednání, který se již u trestních kauz pořizuje. Rozsudek by pak vyhotovil vyšší soudní úředník. V současnosti se stává, že od rozhodnutí do vyhotovení protokolu uplyne několik dní nebo i týdny. Zvažuje se rovněž zavedení zvukového nebo audiovizuálního záznamu do občanskoprávního řízení.
V občanskoprávním řízení chce ministerstvo zkrátit zejména odvolací lhůtu, a to na 30 dní. Nyní trvá průměrně 278 dní.
Zrychlit proces má také elektronický platební rozkaz, který by soudům usnadnil vyřizování hromadných žalob, jako například v případě neplacení koncesionářských poplatků veřejnoprávní televizi.
Lidé by si časem mohli u soudů vyřizovat i další agendu elektronicky. K zavedení systému takzvané elektronické justice by podle plánu měla být v pololetí příštího roku zpracována analýza, potom má být vybrán generální dodavatel. Celkové náklady se předpokládají na půl miliardy korun. Pro příští rok se počítá s částkou 135 milionů korun.
Rovněž doručování soudních obsílek je v Česku velmi komplikované. Upravuje je přes třicet ustanovení občanského soudního řádu. "Z toho doručování se dělá jakási zakletá komnata a na tom, zda bylo správně doručováno, soud velmi bazíruje," řekl ministrův náměstek Vladimír Král.
Úspěšnost doručení první obsílky je méně než poloviční. Ministerstvo proto zvažuje možnost novelizovat řád tak, aby adresát musel hlásit změnu doručovací adresy, pokud bude jiná než adresa trvalého bydliště.
Uvažuje se také o tom, že obsílky by mohl převzít například i člen domácnosti. V případě firem by mohl obsílku převzít v podstatě kterýkoli zaměstnanec. Bylo by pak věcí společnosti, aby si stanovila mechanismy předání zprávy odpovědnému pracovníkovi.
Rovněž by bylo možné umístit adresátovi výzvu o doručení na viditelné místo, třeba na dveře. Případné námitky proti tomu by pak řešil soud. V některých zemích mají lidé povinnost vybírat si poštu v místě svého trvalého bydliště.
Pospíšil předpokládá, že pokud půjde vše podle plánu, sněmovna dostane novelu příští rok na podzim a platit by mohla od poloviny roku 2008. Věří, že se to podaří bez ohledu na to, kdo bude ministrem: "Já doufám, že ať už bude ministrem kdokoli, tak se s těmito prioritami alespoň částečně ztotožní." Zda bude i nadále ministrem Pospíšil, není jisté, protože o podobě vlády se pořád jedná.
Ministerstvo se nicméně snaží zlepšit práci justice i dalšími opatřeními. Letos v parlamentu uspěla úprava, která zavedla institut asistenta soudce. Cílem bylo zbavit soudce administrativních a méně náročných úkonů. Soudní "minitýmy" by měly přispět mimo jiné ke zkracování délky řízení.
Zdroj: ČTK
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz