Místo pro právníka stvořené…
Ojedinělá literární kavárna, galerie, antikvariát, konferenční prostor a prodejna odborné právnické literatury – to vše vybudoval v bývalém bytě školníka pražské právnické fakulty nakladatel Aleš Čeněk. Projekt, který ležel dlouho u ledu, se podařilo zrealizovat až letos. Rozjezd Literární kavárny navíc okořenil vystavením dvou jedinečných faksimilií.
Koncept literární kavárny měl Aleš Čeněk v hlavě už před osmi lety. Jeho zhmotnění se nedařilo v Plzni ani Brně, vítězem se stala nakonec Praha. V této kavárně se, na rozdíl od těch ostatních, vše točí okolo odborných knih. Ostatně Aleš Čeněk jim zasvětil svůj život. Literaturu si v jeho kavárně můžete koupit nebo jen číst. Druhou variantu ocení hlavně studenti, kteří se zde dostanou i k těžce dostupným dílům. Navíc mohou využít místní „antikvariát“. Jak říká Aleš Čeněk: „Chceme pomoci studentům při prodeji a nákupu knih.“ Do kavárny je možné zavítat také na jednu z mnoha akcí, jako jsou křty knih a jejich autorská čtení, setkání s odborníky či diskuze. Nakladatel navíc začal spolupracovat se studentskými spolky Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Jejich spojení sem přiláká studenty a umožní jim mluvit o právu i neformálně. Pomyslnou třešničkou nad propojením s fakultou je prodej oficiálních reklamních předmětů s logem pražské právnické fakulty, který zrealizovali ve spolupráci se studentským spolkem VŠEHRD. I bývalí studenti se tak mohou ukázat v mikině nebo čepici se svou „alma mater“.
V Literární kavárně se vyjímají i dvě faksimile, které si můžete prohlédnout (či koupit). Každému právníkovi jsou jejich názvy jistě velmi dobře známy – jde o rukopis „Kniha zemského, městského a jiného práva království českého“ a „Bibli kutnohorskou“. Kavárna je jediné místo, kde jsou tyto faksimile dlouhodobě vystaveny. Obě jsou zpracovány s maximální precizností a úctou k detailu. I laika zaujme jejich propracovanost, vazba či zdobené zlaté iniciály. Obě knihy byly vydány v nákladu 199 kusů a jejich cena se pohybuje okolo 140tisíc. Více o faksimiliích na konci článku.
Interiér Literární kavárny připomíná knihovnu. Stereotyp rozbíjí obrazy známých autorů. Zajímavostí je také prodejní výstava skleněných plastik a šperků. S trochou nadsázky by se dalo říci, že je Aleš Čeněk nakladatelem a „kurátorem“. Jak sám říká, „právo je uměním“, tak proč to nepropojit. Druhým dechem dodává, že kavárna je místo pro všechny: „ I přestože je Literární kavárna v budově Právnické fakulty, je místem pro setkání napříč akademickými kulturami.“ A o to jde především.
Kniha starého zemského, městského a jiného práva království českého
Nejkompletnější sbírka právních textů předhusitské doby zemí Koruny české je ve své podstatě velmi rozsáhlou příručkou středověkého zákonodárství užívaného v Čechách před husitskými bouřemi. "Nejrozsáhlejší část textu je věnována otázkám městského práva." říká spolutvůrce faksimile Tomáš Žilinčár. Vzhledem k častým poznámkám na okraji textu je zřejmé, že kniha byla často používána i v následujícím období. Je to tím, že kniha je na svou dobu unikátní. Žádné obdobné texty z přelomu 14. a 15. století dochované v Čechách a na Moravě neobsahují tak pestrou směsici různých právních textů. Kniha vznikla počátkem 15. století, ale celokožená vazba s dřevěnými deskami je z 16. století, číslovaných listů je 268. V knize jsou použity černé, červené, modré a žluté barvy inkoustu a má zdobené zlacené iniciály (je zde použité plátkové zlato). Zajímavostí je věrné okopírování děr a „chyb“, které jsou v originále knihy. Ta byla totiž vytištěna na pergamen, což je sušená a hlazená zvířecí kůže – a často došlo k jeho poškození. Na jeden výtisk padlo až 110 koz. Do toho se dnešní vydavatelé radši nepouštěli, a tak zvolili speciálně upravený papír.
Bible kutnohorská
Nejrozsáhlejší český prvotisk bible z roku 1489 je ve své kompozici až překvapivě harmonický. Jde o druhou nejstarší úplnou tištěnou bibli na území Čech, je napsána ve staročeském spřežkovém jazyce- Jedná se o jednu z nejvzácnějších inkunábulí v české historii. Bible kutnohorská je bohatě ilustrovaná a má 612 listů. Dle spolutvůrce faksimile, Tomáše Žilinčáre, fascinuje u Kutnohorské bible jednota knihy, soulad písma a malovaných iniciál, harmonie celkové kompozice a jednotlivých detailů. Dodává: „Faksimile přesně kopíruje nejen obsah, ale i řemeslné provedení a původní technologie jako je například kování, ražba kůže, knihařské zpracování a podobně." Celý komplet je uložen do dřevěné etue se zdobenými panty a váží více jak 5 kg.
Literární kavárna v budově Právnické fakulty UK
Nám. Curierových 7, Praha 1
Otevřeno: pondělí až pátek 9 - 18
Fotogalerii naleznete >>> zde
V článku byly použity materiály Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, s.r.o.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz