Může být statutární orgán nebo jeho člen zároveň zaměstnancem téže společnosti?
Jsem členem občanského sdružení založeného dle zák. č. 83/1990 Sb. , o sdružování občanů. Ředitel našeho občanského sdružení, jenž tuto funkci vykonává v pracovněprávním vztahu, byl nyní jmenován dále do funkce statutárního orgánu občanského sdružení. Rád bych věděl, zda tuto funkci může s ohledem již na výkon funkce ředitele občanského sdružení vůbec vykonávat, v případě kladné odpovědi by dále zajímalo zda ji lze vykonávat na základě pracovní smlouvy a zda se na tento vztah občanské sdružení – člen statutárního orgánu nevztahuje taktéž úprava obsažená v § 66 odst. 2 zák. č. 513/1991 Sb. , obchodního zákoníku?
Úprava obsažená v § 66 odst. 2 zák. č. 513/1991 Sb., obchodního zákoníku, se vztahuje nikoliv na občanská sdružení založená dle zák. č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, nýbrž pouze na obchodní společnosti a přiměřeně na družstva.
Obchodní společnosti jsou v souladu s ust. § 56 zák.č. 513/1991 Sb., obchodního zákoníku, právnické osoby založené za účelem podnikání, nestanoví-li právo Evropských společenství či zákon jinak, přičemž obchodní zákoník mezi ně řadí pouze veřejnou obchodní společnost, komanditní společnost, společnost s ručením omezeným, akciovou společnost, evropskou společnost a evropské hospodářské zájmové sdružení. Ustanovení § 66 odst. 2 obchodního zákoníku řeší pouze vztahy mezi obchodními společnostmi a družstvy a osobami, které jsou statutárním orgánem nebo členem statutárního orgánu nebo členem statutárního orgánu či jiného orgánu obchodní společnosti anebo společníkem obchodní společnosti při zařizování záležitostí obchodní společnosti (družstva).
Z uvedeného tudíž vyplývá, že nevylučují-li takovou situaci stanovy občanského sdružení, je možno vykonávat jak funkci statutárního orgánu občanského sdružení, tak být na základě pracovní smlouvy ředitelem občanského sdružení, popř. jeho jiným zaměstnancem. Jen pro upřesnění bych závěrem podotkl, že i v rámci obchodních společností a družstev může tatáž osoba vykonávat společně jak funkci statutárního orgánu společnosti (družstva) či být jeho členem a tzv. ředitele společnosti či zcela jiného pracovníka společnosti; zatímco však funkci statutárního orgánu nemůže tato osoba vykonávat na základě pracovní smlouvy, neboť se nejedná o pracovněprávní vztah, ředitelem společnosti či jiným jejím zaměstnancem může osoba být pouze v pracovněprávním vztahu.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz