Nabízení zahraničních investičních fondů v ČR
Český zákon o investičních společnostech a investičních fondech[1] obsahuje složitou až kazuistickou úpravu, jak lze nabízet zahraniční investiční fondy českým zákazníkům. V tomto článku bych proto ráda celý proces jednoduše popsala.
Předběžné nabízení (pre-marketing)
Předběžné nabízení je zjišťování zájmu potenciálních investorů o fond, který buď ještě vůbec nevzniknul, nebo zatím nesplnil pravidla pro nabízení v ČR. Předběžné nabízení je možné pouze v přesně vymezených případech:
- Obhospodařovatel zahraničního fondu má „nadlimitní“ licenci, tedy objem jeho fondů může přesáhnout limit 100 milionů EUR;
- Předběžné nabízení se týká speciálního fondu nebo fondu kvalifikovaných investorů;
- Domovským státem obhospodařovatele i fondu je některý ze členských států EU;
- Předběžné nabízení směřuje pouze vůči profesionálním zákazníkům podle zákona o podnikání na kapitálovém trhu.[2]
Předběžné nabízení musí plnit stanovená pravidla – zejména se nesmí jednat o „plné“ nabízení. Potenciálním investorům nesmí být poskytnut statut fondu, sdělení klíčových informací a další typické fondové dokumenty. Je nutné potenciální investory varovat, že se nejedná o nabídku a na poskytnuté informace nelze spoléhat. V neposlední řadě je obhospodařovatel fondu povinen notifikovat o nabízení Českou národní banku.
Omezený je také okruh subjektů, které se mohou na předběžném nabízení podílet. Vedle samotného obhospodařovatele se může jednat zejména o obchodníky s cennými papíry.
Nabízení na základě evropského pasu
Zahraniční obhospodařovatelé s „nadlimitní“ licencí mají i další zvýhodněnou možnost, jak nabízet své fondy přeshraničně. Je jím tzv. evropský pas – možnost na základě notifikace nabízet fondy přeshraničně.
Notifikace má svá pravidla a omezení. Samotná notifikace se provádí vůči regulátorovi v domovském státě obhospodařovatele (tedy v jiném členském státě EU, nikoli vůči České národní bance). Součástí notifikace jsou typizovaný set dokumentů, zejména obchodní plán. Národní regulátor poté informuje o záměrech fondu Českou národní banku.
V případě fondů kvalifikovaných investorů či speciálních fondů však nelze ani po provedené notifikaci fond nabízet v ČR veřejně. Nabídky proto probíhají pouze formou tzv. private placement vůči profesionálním zákazníkům vymezeným podle zákona o podnikání na kapitálovém trhu. Veřejné nabízení je možné až po zápisu do seznamů ČNB.
Nabízení na základě zápisu do seznamů ČNB
Česká národní banka vede seznamy investičních fondů, do nichž mohou být investice nabízeny v České republice. V některých případech jsou fondy zapisovány do seznamů automaticky (například při využití výše zmíněného evropského pasu), obvykle je ale nutné o zápis žádat.
Na žádost o zápis do seznamu ČNB je vázáno např.:
- Veřejné nabízení investic do fondů kvalifikovaných investorů a speciálních fondů s „nadlimitním“ obhospodařovatelem se sídlem v EU;
- Nabízení investic do fondů kvalifikovaných investorů nebo speciálních fondů s „podlimitním“ či „de-minimis“ obhospodařovatelem se sídlem v EU;
- Nabízení investic do fondů se sídlem nebo obhospodařovatelem mimo EU.
K žádosti je nutné doložit odpovídající přílohy a uhradit správní poplatek. Lhůta pro zápis do seznamů České národní banky na základě řádně podané žádosti je 5 pracovních dní.
Správní poplatek za zápis do seznamu zahraničních investičních fondů je 10 000 Kč. Zápis je nutné každoročně obnovit, a to zaplacením správního poplatek opět ve výši 10 000 Kč.
Mgr. Veronika Civínová,
právník
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz