Nabývání státního občanství – naturalizace
Naturalizace nebo-li nabývání občanství udělením na žádost je jedním ze způsobů originárního nabytí občanství, tedy takového způsobu, kdy osoba nabývá státního občanství přímo od státu. Zákon váže možnost nabytí státního občanství na žádost osoby na čtyři základní podmínky.
Naturalizace nebo-li nabývání občanství udělením na žádost je jedním ze způsobů originárního nabytí občanství, tedy takového způsobu, kdy osoba nabývá státního občanství přímo od státu. Zákon váže možnost nabytí státního občanství na žádost osoby na čtyři základní podmínky. Osoba musí mít na území České republiky ke dni podání žádosti po dobu nejméně pěti let povolen trvalý pobyt a po tuto dobu se zde převážně zdržovat, dále musí prokázat, že nabytím státního občanství České republiky pozbude dosavadní státní občanství nebo prokázat, že pozbyla dosavadní státní občanství, nejde-li o bezdomovce nebo osobu s přiznaným postavením uprchlíka na území České republiky. Další podmínkou je, že daná osoba nebyla v posledních pěti letech pravomocně odsouzena pro úmyslný trestný čin a že prokáže znalost českého jazyka. Kriteria pro prokazování znalostí českého jazyka stanoví obecně závazným právním předpisem Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.
Splnění první podmínky tj. podmínky trvalého pobytu po dobu pěti let, lze prominou má-li žadatel na území České republiky povolen trvalý pobyt a narodil se na území České republiky, anebo žije na území České republiky nepřetržitě alespoň 10 let, anebo měl v minulosti státní občanství České republiky, popřípadě státní občanství České a Slovenské Federativní Republiky, anebo byl osvojen státním občanem České republiky, anebo jeho manžel je státním občanem České republiky, anebo alespoň jeden z jeho rodičů je státním občanem České republiky, anebo přesídlil do České republiky do 31. prosince 1994 na základě pozvání vlády, nebo je bezdomovcem nebo má na území České republiky přiznáno postavení uprchlíka.
Splnění druhé podmínky tj. prokázání, že daná osoba pozbyla dosavadní státní občanství lze prominout, pokud se žadatel na území České republiky oprávněně zdržoval buď po dobu nejméně pěti let a právní předpisy státu, jehož je žadatel státním občanem, neumožňují propuštění ze státního svazku, anebo pokud tento stát odmítá vydat doklad o propuštění žadatele ze státního svazku, nebo by žadatel podáním žádosti o propuštění ze svazku mohl vystavit sebe nebo osoby blízké pronásledování z důvodu rasy, náboženství, národnosti, příslušnosti k určité sociální skupině, nebo pro politické přesvědčení, anebo se žadatel oprávněně zdržuje na území České republiky po dobu nejméně 20 let.
K žádosti musí být přiloženy předepsané přílohy, mezi které patří jednak rodný list, oddací list, popřípadě doklad o rozvodu manželství nebo úmrtní list zemřelého manžela, dále doklad o tom, že nabytím státního občanství České republiky daná osoba pozbude dosavadní státní občanství, nebo doklad o pozbytí dosavadního státního občanství, nejde-li o bezdomovce nebo osobu s přiznaným postavením uprchlíka na území České republiky, výpis z rejstříku trestů, jde-li o žadatele staršího 15 let (tento doklad nesmí být starší šesti měsíců) a také životopis. Rodiče, popřípadě jeden z nich, mohou do žádosti zahrnout dítě mladší 15 let. Zákon ovšem připouští, aby na žádost zákonného zástupce bylo státní občanství České republiky uděleno samostatně i dítěti mladšímu 15 let.
Žádost o udělení státního občanství se podává u okresního úřadu příslušného podle místa trvalého pobytu žadatele. Okresní úřad ověří pohovorem se žadatelem jeho znalost českého jazyka a o výsledku učiní záznam do spisu. Výjimka ohledně znalosti českého jazyka je stanovena pro žadatele, který je nebo byl státním občanem Slovenské republiky. Okresní úřad zašle žádost Ministerstvu vnitra nejpozději do 30 dnů od jejího podání. Ministerstvo vnitra zahájí správní řízení o udělení státního občanství dnem, kdy mu žádost došla. Ministerstvo vnitra o žádosti o udělení státního občanství rozhodne do 90 dnů od zahájení správního řízení.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz