Náhrada za bolest a ztížení společenského uplatnění jako následek odpovědnosti zaměstnavatele za pracovní úraz a nemoc z povolání
Pracovní úraz či nemoc z povolání je jistě nepříjemnou skutečností, a to bezesporu pro obě strany, tedy zaměstnance i zaměstnavatele. Pokud byla u zaměstnance zjištěna nemoc z povolání nebo utrpěl pracovní úraz, je zaměstnavatel povinen mu v rozsahu, ve kterém odpovídá, poskytnout mimo jiné také náhradu za bolest a ztížení společenského uplatnění.
Náhrada za bolest a ztížení společenského uplatnění je osobním nárokem zaměstnance a jeho smrtí zaniká. Náhrada za bolest a ztížení společenského uplatnění, které vznikly zaměstnanci následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, se poskytují jednorázově.
Výši, do které se poskytuje náhrada za bolest a ztížení společenského uplatnění způsobené pracovním úrazem, nemocí z povolání nebo jiným poškozením zdraví a určování výše této náhrady v jednotlivých případech stanoví zvláštní právní předpis, kterým je vyhláška č. 440/2001 Sb. , o odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění.
Odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění je postaveno na bodovém systému, přičemž v současnosti činí hodnota jednoho bodu 120 Kč. Výše odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění se stanoví na základě bodového ohodnocení stanoveného v lékařském posudku. Vyhláška připouští možnost, aby ve zvlášť výjimečných případech hodných mimořádného zřetele soud výši odškodnění stanovenou podle vyhlášky přiměřeně zvýšil.
Odškodnění bolesti se určuje podle sazeb bodového ohodnocení, které jsou stanoveny v uvedené vyhlášce. Odškodňuje se bolest způsobená škodou na zdraví, jejím léčením nebo odstraňováním jejích následků, přičemž pro tyto účely se za bolest považuje každé tělesné a duševní strádání způsobené škodou na zdraví osobě, která tuto škodu utrpěla.
Odškodnění ztížení společenského uplatnění se určuje stejně jako odškodnění za bolest, tedy podle sazeb bodového ohodnocení stanovených vyhláškou. Odškodňují se následky škody na zdraví, které jsou trvalého rázu a mají prokazatelně nepříznivý vliv na uplatnění poškozeného v životě a ve společnosti, zejména na uspokojování jeho životních a společenských potřeb. Posuzuje se vliv na výkon dosavadního povolaní nebo přípravy na povolání, dalšího vzdělávání a možnosti uplatnit se v životě rodinném, politickém, kulturním a sportovním, a to s ohledem na věk poškozeného v době vzniku škody na zdraví.
Při stanovování výše odškodnění za ztížení společenského uplatnění se vychází ze zásady přiměřenosti tohoto odškodnění povaze následků a jejich předpokládanému vývoji, a to vzhledem k rozsahu, v jakém jsou omezeny možnosti poškozeného uplatnit se v životě a ve společnosti.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz