Náhradní způsob uveřejnění pozvánky na valnou hromadu na desce obecního úřadu
Ust. § 406 odst. 1 z. o. k. umožňuje, aby stanovy akciových společností určily tzv. náhradní způsob zasílání pozvánky na valnou hromadu tak, že pozvánka nebude zasílána poštou na adresu akcionáře uvedenou v seznamu akcionářů, nýbrž mu bude zpřístupněna kromě uveřejnění na internetových stránkách společnosti také jiným (vhodným) způsobem, který nesmí akcionáře nedůvodně omezovat v možnostech účastnit se valné hromady.
Vskutku neotřelým způsobem se s touto otázkou vypořádala obchodní společnost AGRA Deštná, a.s. V čl. X. odst. 5 jejích stanov[6] se lze dočíst, že: „Valná hromada se svolává pozvánkou na valnou hromadu, uveřejněnou v zákonné lhůtě na internetových stránkách společnosti a zasláním pozvánky na adresu akcionářů, uvedenou v seznamu akcionářů.
Je otázkou, do jaké míry je předmětné ujednání stanov souladné s ust. § 406 odst. 1 in fine
z. o. k., které stanoví, že náhradní způsob doručení pozvánky na valnou hromadu nesmí akcionáře nedůvodně omezovat v možnostech účastnit se valné hromady, a to i s přihlédnutím k tomu, že z dané klauzule není zřejmé, na jakém konkrétním veřejnosti přístupném výlepovém místě se má pozvánka na valnou hromadu nacházet. Akcionáři jsou totiž (v důsledku této úpravy) nuceni (obdobně jako v případě uveřejnění pozvánky na internetu a v Obchodním věstníku) sledovat nejméně 2krát měsíčně ze své vlastní inciativy, zdali nebyla náhodou svolána valná hromada. Podle § 367 odst. 1 z. o. k. totiž platí, že u valné hromady svolané na žádost kvalifikovaného akcionáře se lhůta pro uveřejnění a zaslání pozvánky na valnou hromadu zkracuje na 15 dnů. Zákonodárce přitom očividně vychází z toho (jak již bylo výše naznačeno), že samotné uveřejnění pozvánky na valnou hromadu na internetových stránkách společnosti není dostačující, což platí zejména právě v případě zemědělských akciových společností, kde lze předpokládat, že akcionáři dřívějšího data narození nemají zpravidla zajištěn přístup k internetovému připojení.
Přitom ovšem není vyloučeno ani použití § 183 odst. 2 písm. a) ObchZ ve vazbě na § 131 odst. 3 písm. a) ObchZ, na které se oba soudy odvolávají. Uveřejnění pozvánky na valnou hromadu způsobem, který není vhodný podle § 184 odst. 4 ObchZ, může být za určitých okolností porušením obchodního zákoníku, které nemělo závažné právní následky. K závěru o tom, že tomu tak bylo, však nepostačí hodnotit procentuální účast akcionářů na valné hromadě, ale je třeba se zabývat i jejich složením z hlediska velikosti podílů akcionářů přítomných na valné hromadě na základním kapitálu.
Ustanovení § 184 odst. 4 ObchZ je jedním z ustanovení, které má chránit menšinové akcionáře před zneužitím postavení akcionáře většinového (v tomto případě využitím váhy hlasů ke stanovení nevhodného způsobu uveřejnění oznámení o konání valné hromady ve stanovách). Pokud by důsledkem nevhodného způsobu uveřejnění - oznámení o konání valné hromady bylo převážně to, že by z účasti na ní byli vyřazeni právě menšinoví akcionáři, nelze učinit závěr o tom, že porušení § 184 odst. 4 ObchZ nemělo závažné právní následky. Z tohoto hlediska se však oba soudy věcí nezabývaly.“
Nelze tudíž vyloučit, že soud by mohl v konkrétním případě (se zohledněním všech okolností) dospět k závěru, že obecní deska úřadu (resp. jiné veřejně přístupné výlepové místo v obci, popř. tzv. „hlášení místního rozhlasu“) není vhodným informačním zdrojem pro uveřejní pozvánky na valnou hromadu.
Opak nelze dle mého soudu úspěšně dovozovat jen z toho, že kupř. obdobným způsobem se zveřejňují právní předpisy obce [§ 12 odst. 1 zákona č. 128/2000 Sb. , zákon o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů]. Tato skutečnost totiž nic nevypovídá o tom, zdali případné uveřejnění pozvánky na úřední desce obce (právě např. s ohledem na to, že valnou hromadu lze svolat z podnětu kvalifikovaného akcionáře v podstatě kdykoliv) nedůvodně omezuje akcionáře v možnostech účastnit se valné hromady či nikoliv.
[1] Stanovy jsou veřejně přístupné ze sbírky listin Městského soudu v Praze pod zn. listiny B 20978/SL35/MSPH.
[2] Stanovy jsou veřejně přístupné ze sbírky listin Krajského soudu v Brně pod zn. listiny B 1205/SL31/KSBR.
[3] Stanovy jsou veřejně přístupné ze sbírky listin Krajského soudu v Brně pod zn. listiny B 1981/SL66/KSBR.
[4] Stanovy jsou veřejně přístupné ze sbírky listin Městského soudu v Praze pod zn. listiny B 2660/SL55/MSPH.
[5] Stanovy jsou veřejně přístupné ze sbírky listin Krajského soudu v Brně pod zn. listiny B 2450/SL72/KSBR.
[6] Stanovy jsou veřejně přístupné ze sbírky listin Krajského soudu v Českých Budějovicích pod zn. listiny B 909/SL68/KSCB.