Nájem bytu v novém občanském zákoníku
V současné době je připravován text nového občanského zákoníku, který bude znamenat zásadní změnu civilního práva u nás a z toho plynoucí nezbytnost zvyknout si na nové právní poměry, na které jsme dosud nebyli zvyklí.
Obecně pak lze konstatovat, že návrh zákona obsahuje mnohem podrobnější, a tím tedy i mnohem složitější právní úpravu nájemních vztahů, která se ještě více blíží "advokátnímu" zákonu, tedy zákonu, ve kterém se laik vyzná jen obtížně. Obsahuje totiž - na rozdíl od dosavadní právní úpravy - celou řadu termínů vyžadujících výklad a znalost judikatury - dobrá víra, rodinná domácnost, rozhodnutí soudu podle okolností případu, úplata srovnatelná s nájemným v místě bydliště, bydlení přiměřené poměrům manžela, náhrada za ztrátu práva, spravedlivě žádat, aby bývalý manžel byt opustil, námitky proti výpovědi apod. - které jen obtížně bude ve sporu efektivně užívat ten, kdo se této oblasti práva nevěnuje…
Návrh předpokládá existenci obvyklého nájemného (Neujednají-li si strany výši nájemného, má pronajímatel právo žádat nájemné v takové výši, jaká je obvyklá v den uzavření nájemní smlouvy…) ,i když způsob, jakým se takové nájemné stanoví, není v zákoně a dosud ani v jiném právním předpise, uveden. Návrh zákona, žel, se neubírá směrem k německé zákonné úpravě, podle které pronajímatel nesmí požadovat jiné nájemné, než je v místě obvyklé, jinak se dopouští trestného činu lichvy a nájemní smlouva může být soudem zrušena.
Pokud jde o členy domácnosti nájemce, pak návrh zákona obsahuje ustanovení, podle kterého by, kromě manželky a nezletilých dětí, mohl nájemce přizvat ke společnému bydlení další členy své rodiny ( zletilé děti, rodiče, sourozence apod.) pouze se souhlasem pronajímatele! Nepochopitelné: souhlas panstva s přistěhováním byl zapotřebí naposledy někdy ve středověku… Po smrti nájemce by mohl nájem bytu přejít na manželku a děti nájemce, na další příbuzné, pokud s ním žili alespoň šest měsíců před jeho smrtí a u jiných osob pak má být zapotřebí společné hospodaření alespoň po dobu dvou let.
Změna se týká výpovědi z nájmu bytu. Oproti dnešním osmi výpovědním důvodům počítá návrh zákona pouze se čtyřmi. Půjde o potřebu majitele, nezbytnost vyklizení bytu z veřejného zájmu, hrubé porušení povinnosti nájemce a obecný objektivní důvod pro vypovězení nájemce. Písemná výpověď bude muset být nájemci doručena a ten bude mít možnost vznést proti ní námitky, čímž výpověď zanikne, ledaže pronajímatel v tříměsíční lhůtě navrhne, aby o oprávněnosti výpovědi rozhodl soud. Kromě výpovědi v dnes obvyklé tříměsíční výpovědní lhůtě zavádí návrh zákona nově i výpověď bez výpovědní lhůty s povinností byt vyklidit byt bez zbytečného odkladu, poruší-li nájemce zvlášť závažným způsobem svou povinnost.
Zásadní změnou je skutečnost, že návrh zcela vypouští povinnost pronajímatele plynoucí z dnešního § 712 obč. zák., totiž povinnost pronajímatele za určitých okolností opatřit nájemci náhradní byt. S náhradními byty se prostě nepočítá a má být zřejmě věcí každého občana, jak si, v případě výpovědi, jiný byt opatří. Jak by taková zákonná úprava odpovídala dnešnímu rozsahu finančně dostupné nabídky a zda taková úprava spíše nepředznamenává dosud jen v optimistických snech existující stav, kdy finačně dostupných bytů bude dostatek, ponechávám na posouzení čtenáře…
Podstatné zhoršení podmínek nájmu předpokládá návrh zákona u služebních bytů. Zde končí nájem spolu s výkonem práce a nájemce musí byt vyklidit v tříměsíční výpovědní lhůtě - samozřejmě bez jakékoliv náhrady. Jen pokud nájemce takového bytu ukončí práci pro pronajímatele "ze zdravotních důvodů nebo proto, že nájemce odchází do důchodu", pamatuje zákon na takový případ významným "dobrodiním": v takovém případě musí důchodce nebo nemocný člověk vyklidit byt nejdéle do šesti měsíců !
Návrh zákona ovšem není ani zdaleka hotov a konečný návrh je teprve zpracováván. O definitivní podobě tohoto zákona, jako o mnohém jiném, pak budou rozhodovat výsledky voleb v příštím roce…
(autor je poslancem za ČSSD a předsedou Sdružení nájemníků)
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz