Nástin Statutu města Brna
Zákon o obcích rozlišuje obce v České republice na obce, města a statutární města. Za města se považují obce, které mají alespoň 3000 obyvatel a stanoví-li tak předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády. Statutární města jsou taková města, která patří mezi nejdůležitější v naší zemi svým kulturním a společenským významem a jsou vyjmenována v zákoně. Jen pro zajímavost můžeme zmínit, že naposledy se mezi statutární města dostala i Karviná, Teplice nebo Mladá Boleslav.
Zákon o obcích rozlišuje obce v České republice na obce, města a statutární města. Za města se považují obce, které mají alespoň 3000 obyvatel a stanoví-li tak předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády.[1] Statutární města jsou taková města, která patří mezi nejdůležitější v naší zemi svým kulturním a společenským významem a jsou vyjmenována v zákoně. Jen pro zajímavost můžeme zmínit, že naposledy se mezi statutární města dostala i Karviná, Teplice nebo Mladá Boleslav.[2]
Brno, jako jedno z nejdůležitějších měst, samozřejmě patří mezi statutární města. Území takovýchto měst se může členit na městské části nebo městské obvody s vlastními samosprávnými orgány. Brno tohoto využilo, a aby upravilo své vnitřní poměry ve věcech správy města, vydalo Statut města Brna. Tento statut byl podle zákonných vymezení vydán formou obecně závazné vyhlášky a schválilo jej Zastupitelstvo města Brna.[3]
Statut je členěn do tří tematických částí. Nejprve se zde objevuje všeobecná část, která definuje území města a městských částí, občany města, orgány města a městských částí, vymezuje oprávnění zastupovat a jednat jménem města a vzájemnou spolupráci v rámci města. Ve zvláštní části statutu se vymezuje kompetence města a městských částí v jednotlivých oblastech činnosti, a to státní správy a samosprávy. Poslední tematickou částí jsou přílohy, které obsahují např.: vymezení území městských částí, Kontrolní řád města Brna, stavby a území celoměstského zájmu nebo přehled příspěvkových organizací a obchodních společností města Brna.
Málokdo si to dokáže uvědomit, ale Brno má celkem 29 městských částí. Mezi největší městské části patří Brno-střed, další podle počtu obyvatel jsou třeba Brno-sever a Královo Pole. Nejmenšími městskými částmi je kupříkladu Útěchov, Ořešín nebo Jehnice. Nejdůležitějšími orgány města je Zastupitelstvo města Brna, Rada města Brna a jejich výbory a komise jako iniciativní a poradní orgány.[4] Občané se na činnosti města podílejí i tím, že volbami ovlivňují vždy na čtyři roky složení městského zastupitelstva, které ze svého středu zvolí primátora, jako reprezentanta města Brna.
Obdobnou strukturu orgánů mají jednotlivé městské části. Např. městská část Brno-střed má zastupitelstvo městské části, radu městské části, finanční a kontrolní výbor a jednotlivé komise, které pomáhají při činnosti rady. Představitelem Brna-středu je jeho starosta, kterého zvolili zastupitelé na prvním zasedání zastupitelstva městské části po obecních volbách.
K poznání jednotlivých orgánů Statutárního města Brna a jeho jednotlivých městských částí nám nemalou měrou přispívá právě jeho statut. V něm se mohou všichni obyvatelé Brna dozvědět konkrétní informace, které potřebují pro život v tomto městě.
[1] Odst. 1 § 3 zákona o obcích v platném znění.
[2] Dalšími statutárními městy v České republice jsou: Kladno, České Budějovice, Plzeň, Karlovy Vary, Ústí nad Labem, Liberec, Hradec Králové, Pardubice, Jihlava, Brno, Zlín, Olomouc, Ostrava, Opava, Havířov a Most.
[3] Vyhláška Statutárního města Brna č. 20/2001, Statut města Brna, ve znění vyhlášek č. 21/2001, č. 25/2001, č. 2/2002, č. 5/2002, č. 7/2002, č. 24/2002, č. 3/2003.
[4] Např. kontrolní výbor a finanční výbor jako obligatorní orgány zastupitelstva města.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz