Návrh nové úpravy kapitálové přiměřenosti – zvýšení ochrany vkladatelů a lepší podmínky pro financování malých a středních podniků?
Evropská komise (dále jen „Komise“) uveřejnila dne 14. července 2004 návrh nového právního rámce pozměňujícího požadavky na kapitálovou přiměřenost bank a investičních podniků (společně dále jen „finanční instituce“). Návrh představuje významnou změnu regulačního rámce finančních institucí v Evropské unii. Důvodem pro předložení nové právní úpravy je zejména důraznější ochrana vkladatelů a podpora konkurenceschopnosti evropského průmyslu, včetně malých a středních podniků.
Evropská komise (dále jen „Komise“) uveřejnila dne 14. července 2004 návrh nového právního rámce pozměňujícího požadavky na kapitálovou přiměřenost bank a investičních podniků (společně dále jen „finanční instituce“). Návrh představuje významnou změnu regulačního rámce finančních institucí v Evropské unii. Důvodem pro předložení nové právní úpravy (má být novelizována směrnice o přístupu k činnosti úvěrových institucí a o jejím výkonu a směrnice o kapitálové přiměřenosti investičních podniků a úvěrových institucí) je zejména důraznější ochrana vkladatelů a podpora konkurenceschopnosti evropského průmyslu, včetně malých a středních podniků.
Pravidla minimální kapitálové přiměřenosti finančních institucí mají napříště lépe odrážet rizika, kterým jednotlivé finanční instituce čelí. Nová úprava vychází z pravidel pro podnikání bank týkajících se udržování dostatečných finančních zdrojů na krytí úvěrového rizika (tzv. Basilejská dohoda II – Basel II Accord). Nová právní úprava předpokládá, že napříště budou existovat tři různé, mnohem více propracované postupy výpočtu kapitálové přiměřenosti finančních institucí. Pouze v rámci jednoho z nich (podobně jako podle současných pravidel) se nebude vycházet z hodnocení rizik, která provádí samotná finanční instituce. Pravidla pro výpočet kapitálové přiměřenosti budou nově muset zohledňovat i tzv. provozní rizika (tj. např. riziko, že dojde k pochybení zaměstnanců nebo selhání informačních systémů).
Podle vyjádření Komise by návrh nové úpravy měl mimo jiné příznivě ovlivnit cenu a přístupnost úvěrů, jakož i jiných forem financování malých a středních podniků. Kapitálová přiměřenost související s financováním malých a středních podniků je podle navrhované úpravy totiž nižší než u financování velkých podniků. Pozitivní dopad nové úpravy na malé a střední podniky však již při přípravě nového rámce zpochybňovali představitelé sdružení zastupujících malé a střední podniky a jejich pochybnosti nebyly doposud zcela odstraněny. Například podle zástupce sdružení hospodářských komor Eurochambres není jasné, jak budou banky postupovat při ohodnocování malých a středních podniků. Lze proto ještě očekávat, že přijetí nové úpravy budou provázet rozsáhlé diskuse.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz