Nehmotný majetek daňově jinak
Většina účetních jednotek zaznamenala velkou legislativní změnu, kterou je zrušení ustanovení § 32a zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů. Ze zákona tak zmizela definice nehmotného majetku a tím i způsob odpisování. Od roku 2021, respektive fakultativně od roku 2020, jsou uplatňovány daňové odpisy nehmotného majetku jako výdaje či náklady na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů na základě ustanovení § 24 odst. 2 písm. v).
„Výdaji jsou také účetní odpisy nehmotného majetku za podmínky, že byl poplatníkem pořízen úplatně nebo ve vlastní režii za účelem obchodování s ním anebo nabyt vkladem, přeměnou nebo bezúplatně ...“
Účetní jednotka je při definici nehmotného majetku odkázána pouze na účetní předpisy, zejména na vyhlášku č. 500/2002 Sb. a dále na Český účetní standard pro podnikatele č. 013 – Dlouhodobý nehmotný a hmotný majetek.
„Dlouhodobým nehmotným majetkem jsou zejména nehmotné výsledky vývoje, software, ocenitelná práva a goodwill s dobou použitelnosti delší než jeden rok a od výše ocenění určené účetní jednotkou, s výjimkou goodwillu, a při splnění podmínek dále stanovených a při splnění povinností stanovených zákonem, zejména respektováním principu významnosti a věrného a poctivého zobrazení majetku. Dále obsahuje povolenky na emise a preferenční limity.
Dobou použitelnosti se rozumí doba, po kterou je majetek využitelný pro současnou nebo uchovatelný pro další činnost nebo může sloužit jako podklad nebo součást zdokonalovaných nebo jiných postupů a řešení včetně doby ověřování nehmotných výsledků.“
Jestliže daňové odpisy jsou rovny účetním odpisům, musí být nehmotný majetek účetní jednotkou řádně určen. Za tímto účelem každá účetní jednotka sestaví příslušný interní předpis, který účetní legislativa předpokládá.
Účetní jednotka tak sestavuje odpisový plán v návaznosti na odhad průběhu používání majetku účetní jednotkou tak, aby bylo dosaženo poskytnutí věrného a poctivého obrazu předmětu účetnictví. Stejným způsobem rozhoduje účetní jednotka i o technickém zhodnocení nehmotného majetku.
Z daňového hlediska je velmi důležitý fakt, že účetní odpisy ve smyslu ustanovení § 24 odst. 2 písm. v) zákona o daních z příjmů nelze přerušit. V případě hospodářské krize totiž dojde k tomu, že účetní odpisy jsou vykázány vždy a mohou se stát součástí daňové ztráty. Uplatnění daňové ztráty má však svá velmi přísná pravidla a při jejich nesplnění nebudou účetní odpisy nehmotného majetku daňově uplatněny. Přerušení odpisů nehmotného majetku ve staré úpravě také sice nebylo možné, ale právě z důvodu, že tak stanovilo dnes zrušené ustanovení zákona.
V praxi byl tak software s pořizovací hodnotou 3 mil. Kč odpisován po dobu 36 po sobě jdoucích měsíců. V případě robustního řešení ERP systému je doba použitelnosti určitě delší než 36 měsíců. Správce daně však toto akceptoval, bylo-li tak stanoveno v interní směrnici.
To podstatné z výše uvedeného je, že u účetní jednotky je vyžadován vnitřní účetní předpis o nehmotném majetku (stanovení kritérií, kdy jde o nehmotný majetek, odpisový plán, pravidla pro určení technického zhodnocení a způsob jeho odpisování atd.). Pouze na základě takového vnitřního účetního předpisu lze náklady/výdaje spojené s pořízením nehmotného majetku uplatnit jako výdaje nebo náklady na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů (ať již jednorázově nebo jako účetní odpisy).
Do budoucna lze očekávat, že správce daně bude v této oblasti kontrolovat dodržování pravidel, která si stanovila účetní jednotka, a proto je zásadní věnovat přípravě a nasazení těchto předpisů náležitou pozornost.
Ing. Milan Mareš,
daňový poradce
Associate Partner
Květná 178/34
603 00 Brno
Tel.: +420 530 300 500
E-mail: milan.mares@roedl.com
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz