Nejvyšší soud uzavřel kauzu komunistického prokurátora Pješčaka
Nejvyšší soud učinil v červenci definitivní tečku za případem bývalého komunistického prokurátora Jána Pješčaka. Zamítl dovolání nejvyšší státní zástupkyně, která nesouhlasila s verdikty o zastavení Pješčakova trestního stíhání kvůli justiční vraždě četaře Aloise Jeřábka v 50. letech s odkazem na amnestii.
Nejvyšší soud učinil v červenci definitivní tečku za případem bývalého komunistického prokurátora Jána Pješčaka. Zamítl dovolání nejvyšší státní zástupkyně, která nesouhlasila s verdikty o zastavení Pješčakova trestního stíhání kvůli justiční vraždě četaře Aloise Jeřábka v 50. letech s odkazem na amnestii. Nejvyšší soud dovolání odmítl, řekl dnes ČTK mluvčí pražského městského soudu Luboš Vlasák.V platnosti tak zůstává verdikt pražského městského soudu z loňského prosince, který později potvrdil i odvolací soud. Podle něj se poslední generální prokurátor ČSSR na vraždě nepodílel, ale porušil povinnosti veřejného činitele, na což se vztahuje amnestie prezidenta z května 1960.
Kauza se vlekla několik let a odvolací soud Pješčakovo stíhání již jednou zastavil. Po stížnosti ministra spravedlnosti se ale do sporu vložil Nejvyšší soud, který případ vrátil k došetření.
Četař Jeřábek, střežící v roce 1953 česko-rakouskou hranici, se rozhodl, že uprchne do Jižní Ameriky. Asi 1500 metrů od hranic ho dostihli českoslovenští pohraničníci a při přestřelce jej zranili. Jeřábek se chtěl zastřelit, ale selhala mu pistole. Hlídka, jež neoprávněně vstoupila na rakouské území, ho odvlekla zpět do Československa. Po uzdravení byl obžalován z vlastizrady. Při výslechu totiž připustil, že by Američanům možná vyzradil státní tajemství o ochraně hranic. Pješčak v roli prokurátora pro něj navrhl trest smrti a Jeřábek byl oběšen.
"Nalezl se přípis, ve kterém Pješčak psal, že by trest smrti mohl být uložen pro výstrahu, ale neměl by být nikdy vykonán, protože Jeřábek nikoho nezranil a doznal se," zdůvodnil ČTK již dříve Vlasák, proč s Pješčakovou obžalobou z vraždy nesouhlasil. Podle něj již před vynesením rozsudku nad Jeřábkem rozhodla o jeho znění takzvaná politická pětka. Neprokázalo se, že Pješčak byl s rozhodnutím pětky seznámen a srozuměn, zdůraznil Vlasák. Podle něj se ale Pješčak provinil tím, že úmyslně zamlčel polehčující okolnosti a v procesu je neuváděl.
Podle dřívějšího tisku potkalo vyšetřování i dva pohraničníky, kteří Jeřábka postřelili a zavlekli zpět. Stíhání bylo zastaveno - jeden zemřel a na druhého se také vztahuje prezidentská amnestie z roku 1960.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz