Několik poznámek k aktuálním změnám v exekučním řádu a k zavedení povinné předžalobní výzvy
Dnem 1. ledna 2013 nabyl účinnosti zákon č. 396/2012 Sb. , který mimo jiné významně novelizuje zákon č. 120/2001 Sb. , exekuční řád, ve znění pozdějších předpisů. V tomto stručném shrnutí přinášíme přehled těch změn, které jsou z pohledu věřitele (oprávněného) nejvýznamnější.
Ve většině případů výkon rozhodnutí provádí výlučně soudní exekutor. Soud nově nařizuje a provádí výkon rozhodnutí jen ve specifických případech, např. jedná-li se o rozhodnutí o výchově nezletilých dětí, je-li podán návrh na vyklizení bytu se zajištěním bytové náhrady, jde-li o rozhodnutí o vykázání ze společného obydlí nebo v případě výkonu rozhodnutí orgánů Evropských společenství či cizozemských rozhodnutí.
Exekuční návrh se podává výlučně exekutorovi vždy spolu s připojeným (a) originálem nebo ověřenou kopií exekučního titulu opatřeného potvrzením o jeho vykonatelnosti, případně se (b) stejnopisem notářského zápisu se svolením k vykonatelnosti. Exekuční soud nově vydá pouze pověření exekutora (proti kterému není přípustné odvolání), usnesení o nařízení exekuce se již nevydává. Exekutor následně vydá pouze tzv. vyrozumění o zahájení exekučního řízení.
Ze zákona se povinně spojují exekuce, které probíhají u stejného exekutora mezi stejným oprávněným proti stejnému povinnému (dlužníkovi). Na návrh povinného ovšem může soud za zákonem stanovených podmínek spojit i exekuční řízení, která se vedou proti témuž povinnému u různých exekutorů, resp. u stejného exekutora pro uspokojení pohledávek různých oprávněných.
Rozšiřuje se okruh možných způsobů provedení exekuce, a to mj. o správu nemovitosti a o pozastavení řidičského oprávnění (v posledně uvedeném případě, jen pokud pohledávka povinného pochází z nedoplatku výživného na nezletilé dítě). Nově je též možné exekučně postihnout pohledávky vázáné nebo podmíněné na dosažení věku nebo jiný běh času (typicky např. pohledávky ze smlouvy o penzijním připojištění, o životním pojištění, ze smlouvy o důchodovém spoření).
Soudní exekutor může postihnout mzdu manžela povinného, jeho bankovní účty či jiné jeho peněžité pohledávky nebo majetková práva, a to pro takové závazky povinného, které patří do společného jmění manželů (povinného a jeho manžela).
Pohledávky, členské podíly v obchodních společnostech či družstvech může exekutor nově též dražit, bude-li tento způsob prodeje účelný. V případě dražby obchodního podílu budou mít ostatní společníci předkupní právo k draženému podílu.
Nově již není možné, aby exekutor sepisoval exekutorské zápisy obsahující svolení k přímé vykonatelnosti zápisu pro případ, že povinný subjekt (dlužník) svou povinnost z dohody (sepsané ve formě exekutorského zápisu) řádně a včas nesplní. Exekutorské zápisy obsahující svolení k přímé vykonatelnosti sepsané ještě před 1. 1. 2013 však budou exekučním titulem i po tomto datu.
Zákon č. 396/2012 Sb. též přináší významnou změnu zákona č. 99/1963 Sb. , občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů. Nově totiž zavádí povinnost věřitele vyzvat dlužníka k zaplacení (či k jinému plnění) ve lhůtě nejméně 7 dnů před podáním žaloby (výzva musí být dlužníkovi zaslána na adresu pro doručování nebo na poslední známou adresu). Jinak žalobce nemůže žádat po žalovaném dlužníku náhradu nákladů soudního řízení o vymožení splnění povinnosti.
Výše jsme uvedli jen některé ze změn, které komentovaná novela do exekučního a občanského soudního řádu přináší. Doporučujeme proto Vaší pozornosti i další novelizovaná ustanovení, jakož i navazující významnou novelu občanského soudního řádu provedenou zákonem č. 404/2012 Sb. , jež mj. zásadně mění institut dovolání (účinnost 1. 1. 2013).
Mgr. Ing. Ondřej Beneš,
advokátní koncipient
JUDr. Michaela Šerá,
advokát
HÁJEK ZRZAVECKÝ advokátní kancelář, s.r.o.
Revoluční 3
110 00 Praha 1
Tel.: +420 227 629 700
Fax: +420 221 803 384
e-mail: info@hajekzrzavecky.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz