Nenechte se obalit obalovou novelou
Poměrně bez větší pozornosti odborné a širší veřejnosti nabyl účinnosti zákon č. 244/2022 Sb. , kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí. V tomto článku na vybrané zásadní změny upozorňujeme.
Zákon byl přijat v souvislosti se zákonem č. 243/2022 Sb. o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí, který provádí směrnici EU o jednorázových plastech. Hlavním cílem této nové právní úpravy je zmírnit negativní dopady některých jednorázových plastových výrobků na životní prostředí a zdraví, a to zejména omezit znečištění vod a tzv. littering. Mimo to by měl zákon přispět i k podpoře oběhového hospodářství.
Jednou z legislativních novinek, kterou novela zákona o obalech přináší, je povinnost osoby uvádějící na trh nádoby na nápoje o objemu až 3 litry zajistit, aby uzávěr nebo víčko vyrobené z plastu zůstalo po dobu použití výrobku připevněno k nádobě. Tato povinnost se netýká skleněných nebo kovových nádob, které mají uzávěry a víčka vyrobené z plastu, a nádob na nápoje určených a používaných na potraviny pro zvláštní lékařské účely, které jsou v kapalné formě. Pro stejný rozsah pak platí i požadavek na minimální úroveň ročního zpětného odběru odpadu z obalů, a to konkrétně od roku 2025 minimálně ve výši 77 % a od roku 2029 ve výši 90 % hmotnosti těchto obalů.
Další povinnost zavedená novelou zákona o obalech se týká osob, které na trh nebo do oběhu uvádějí vybrané jednorázové plastové obaly a obalové prostředky (např. sáčky, plastové odnosné tašky, nápojové kelímky apod.). Tyto osoby jsou povinny uzavřít s obcemi písemnou smlouvu, na základě které jim budou hradit náklady vynaložené na úklid odpadu z těchto obalů.
V neposlední řadě je potřeba zmínit i chystané zálohování vybraných vrátných zálohovaných jednorázových obalů. Zákon totiž nově dává spotřebiteli možnost, aby předal odpad z vratného zálohovaného jednorázového obalu na sběrné místo do provozovny osoby, která dané obaly uvádí na trh nebo do oběhu prodejem spotřebiteli. Informaci, o jaké konkrétní druhy obalů se bude jednat, stanoví připravovaná vyhláška. Ministerstva životního prostředí. V rámci dobrovolného zpětného odběru by mělo jít i o často diskutované PET lahve a nápojové plechovky, nicméně na konkrétní výčet si budeme muset ještě počkat.
Bude tedy zajímavé sledovat, zda a kdo se do systému dobrovolného zálohování zapojí, ať již na základě vlastního rozhodnutí či pod tlakem organizací na ochranu životního prostředí.
Zákonodárce neopomněl ani na problematiku nakládání s odpadem, která s daným tématem úzce souvisí. V tomto ohledu je pro všechny dotčené subjekty důležité, že osoba, která dané obaly uvádí na trh nebo do oběhu prodejem spotřebiteli, „není původce odpadu ve vztahu k převzatým odpadům z vybraných vratných zálohovaných jednorázových obalů a její provozovna nemusí být zařízením určeným pro nakládání s odpady.“
Dotčení podnikatelé by se tak již nyní měli připravovat na zavedení nejen výše popsaných opatření do praxe. Zajímavé též bude sledovat, jak konkrétně bude fungovat dobrovolný systém vratných zálohovaných jednorázových obalů v praxi a kolik osob se do něj zapojí.
Mgr. Vojtěch Faltus,
partner
Aneta Pavlíková,
paralegal
Jungmannova 26/15
110 00 Praha 1
Tel: +420 777 577 562
Email: office@aegislaw.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz