Neoprávněné užívání cizí věci a krádež
Existuje celá řada řidičů, kteří si večer na určitém místě zaparkují svoje motorové vozidlo a ráno je tam bohužel nenajdou. V některých případech se však jejich auto za pár hodin případně za pár dnů najde opuštěné někde u lesa či dokonce nedaleko na jiném parkovišti. I když většina těchto šťastných majitelů pak svým známým vypráví o tomto případu jako o krádeži, o krádež vlastně nejde.
Existuje celá řada řidičů, kteří si večer na určitém místě zaparkují svoje motorové vozidlo a ráno je tam bohužel nenajdou. V některých případech se však jejich auto za pár hodin případně za pár dnů najde opuštěné někde u lesa či dokonce nedaleko na jiném parkovišti. I když většina těchto šťastných majitelů pak svým známým vypráví o tomto případu jako o krádeži, o krádež vlastně nejde. Došlo totiž ke spáchání jiného trestného činu, a sice trestného činu neoprávněného užívání cizí věci.
Na rozdíl od trestného činu krádeže (které se dopustí ten, kdo si přisvojí cizí věc tím, že se jí zmocní a: způsobí tak škodu nikoli nepatrnou, nebo čin spáchá vloupáním, nebo bezprostředně po činu se pokusí uchovat si věc násilím či pohrůžkou bezprostředního násilí, nebo čin spáchá na věci, kterou má jiný na sobě či při sobě, nebo byl za takový čin v posledních třech letech odsouzen či potrestán) se trestného činu neoprávněného užívání cizí věci dopustí ten, kdo se zmocní cizí věci nikoli malé hodnoty nebo motorového vozidla v úmyslu jich přechodně užívat, nebo ten, kdo na cizím majetku způsobí škodu nikoli malou tím, že neoprávněně takových věci přechodně užívá.
Základní rozdíl mezi trestným činem krádeže a trestným činem neoprávněného užívání cizí věci je v povaze úmyslu pachatele z hlediska trvalosti přisvojení si cizí věci. Zatímco v případě krádeže má pachatel úmysl věc si přisvojit trvale, u trestného činu neoprávněného užívání cizí věc má pachatel úmysl přisvojenou věc užívat pouze dočasně.
Pachatel se trestného činu neoprávněného užívání cizí věci může dopustit jednak na motorovém vozidle (klasickým případem je parta mladíků, kteří si s úmyslem svézt se přisvojí cizí vozidlo a poté ho někde opustí), ale také na jakékoli cizí věci nikoli malé hodnoty (tedy věci, jež má hodnotu alespoň 25.000 Kč).
Z dikce ustanovení § 249 trestního zákona, které trestný čin neoprávněné užívání cizí věci upravuje, vyplývá, že pachatel může spáchat tento trestný čin dvěma způsoby: jednak zmocněním se cizí věci nikoli malé hodnoty nebo motorového vozidla v úmyslu jich přechodně užívat a dále způsobením nikoli malé škody na cizím majetku, ke které došlo neoprávněným přechodným užíváním svěřených cizích věcí. V obou případech však musí být přítomen úmysl pachatele cizí věc užívat pouze dočasně a poté umožnit, aby se tato věc vrátila do moci vlastníka.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz