Nesporný rozvod
Nesporný rozvod je specifickým způsobem zrušení manželství rozsudkem soudu. Na rozdíl od rozvodu klasického – sporného (soud manželství rozvede na návrh jednoho z manželů po zjištění, zda existují zákonem stanovené podmínky) je nesporný rozvod založen na dohodě obou manželů o rozvodu manželství.
Nesporný rozvod je specifickým způsobem zrušení manželství rozsudkem soudu. Na rozdíl od rozvodu klasického – sporného (soud manželství rozvede na návrh jednoho z manželů po zjištění, zda existují zákonem stanovené podmínky) je nesporný rozvod založen na dohodě obou manželů o rozvodu manželství.
Soud rozvede manželství podle § 24a zákona o rodině (ZoR) budou-li splněny následující podmínky. Aby bylo zabráněno neuváženým sňatkům a neuváženým rozvodům je předpokladem nesporného rozvodu skutečnost, že manželství trvalo alespoň jeden rok. Další podmínkou je, že manželé spolu nejméně šest měsíců nežijí a k návrhu na rozvod se připojí druhý manžel. Nezáleží při tom zda byl souhlas druhého manžela připojen k návrhu na zahájení rozvodového řízení či se k návrhu připojil až v jeho průběhu. Jsou-li veškeré podmínky splněny je dána nevyvratitelná domněnka, že existuje kvalifikovaný rozvrat (§ 24 odst. 1 ZoR) a soud nezjišťuje příčiny rozvratu.
Splněním výše uvedených podmínek mají manželé nárok na rozvod. Musí však ještě soudu předložit písemné smlouvy s úředně ověřenými podpisy, které upravují vzájemné majetkové vztahy, práva a povinnosti společného bydlení a případnou vyživovací povinnost pro dobu po rozvodu. Tato smlouva musí splňovat veškeré pojmové znaky právního úkonu (projev vůle, zaměření projevu vůle, uznání projevu vůle právním řádem a nastoupení následků, které jednající svým projevem zamýšlel vyvolat) a náležitosti právního úkonu (úkon musí učinit osoba způsobilá k právním úkonům, vyjádřená vůle musí být svobodná, skutečná a vážná, projev vůle musí být srozumitelný, určitý a forma je v tomto případě písemná, musí existovat shoda mezi vůli a projevem vůle a předmět právního úkonu musí být možný a dovolený). Zkoumání dohody podle výše zmíněných kritérií a její shledání za bezvadnou je podmínkou platnosti smlouvy. Smlouva mezi manžely upravující majetkové a jiné poměry (viz. výše) pro dobu po rozvodu je smlouvou s odkládací podmínkou. To znamená, že smlouva nabude účinnosti (bude právně závazná) teprve až dnem právní moci rozsudku o rozvodu manželství.
Manželé jsou dále povinni předložit soudu pravomocné rozhodnutí soudu po schválení dohody o úpravě poměrů nezletilých dětí pro dobu po rozvodu (toto rozhodnutí vydává soud podle § 176 občanského soudního řádu). K této podmínce se vztahuje také ustanovení § 24 odst. 2 ZoR, který stanoví, že mají-li manželé nezletilé děti, nemůže být manželství rozvedeno, bylo-li by to v rozporu se zájmem těchto dětí, daným zvláštními důvody. Ač tedy má nesporný rozvod jako rozvod založený na dohodě manželů charakter spíše soukromoprávní, základní zásadou, která musí být respektována je zásada přednosti zájmu nezletilých dětí před zájmy manželů.
Rozvod na základě manželů je nejmodernějším, nejrychlejším a ve většině případů i nejméně bolestným způsobem rozvodu manželství. Pokud tedy manželé splní všechny zákonem stanovené podmínky a doloží požadované dokumenty, soud manželství rozvede.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz