Netradiční ochranné známky II
Po obecném úvodu do problematiky tradičních a netradičních ochranných známek/označení se nyní blíže věnujeme právě čichovým a zvukovým známkám/označením.
U (netradičních) označení, která nejsou primárně zobrazitelná v grafické podobě, lze k zápisu do rejstříku ochranných známek přihlásit převod do této podoby. V první řadě by se svým charakterem mohlo jednat o zvukové známky (zvuky, signály, znělky a jejich přepis do notového zápisu), zde by ovšem byl předmětem ochrany tento grafický záznam, ne zvuková známka jako taková. Lze potom pochybovat, zda by pouhý zvukový záznam splňoval požadavek rozlišovací schopnosti. Navíc by tento zápis bylo možné použít pouze pro určitou melodii, nikoliv pro zachycení každého zvuku či hluku. Samotný záznam zvuku na nosičích samozřejmě nesplňuje požadavek grafického vyjádření.
Vůně – čichové známky lze samozřejmě prezentovat a vyjádřit jejich chemickým vzorcem, popisem a vzorkem. Nicméně ani jedna z těchto možností samostatně či ve vzájemných spojitostech nesplňuje zákonné požadavky pro zápis do rejstříku ochranných známek. Problematickým se jeví i stálost vonných látek v čase a tak snižování rozpoznatelnosti rozlišovací schopnosti.
Na základě strohé citace zákon o ochranných známkách a praxe v České republice bude asi pro Vás zklamáním, že jako ochranou známku nelze v současné době chránit čichová a zvuková označení jako taková, neboť zcela nesplňují podmínky grafického ztvárnění, což platí i pro označení světelná, pohybová, hologramy.
Zde se nabízí poznamenat, že právo k ochranným známkám není jediným právním nástrojem, který mohou podnikatelé použít pro ochranu svého podnikání prostřednictvím formálního zápisu ochranných známek do veřejnoprávního rejstříku. Jednou z možností je jejich ochrana podle práva na ochranu proti nekalé soutěži, dále lze aplikovat instituty odpovědnosti za škodu a její náhradu a bezdůvodné obohacení, které jsou obsaženy v občanském či obchodním zákoníku.
S trochou optimismu lze ukončit, že celosvětové vývojové tendence v oblasti ochranných známek a jejich právní úpravy a praxe naznačují, že do budoucna se postupně rozšíří okruh akceptovatelných ochranných známek rozšířením legálního rozsahu znaků, jimiž může být ochranná známka tvořena a rozšířením okruhu akceptovatelných prezentací označení v návaznosti na technický vývoji, čehož důsledkem zajisté bude dosažení snadnějšího zápisu netradičních označení/ochranných známek.
Oldřich Trojan
advokátní kancelář HOLEC, ZUSKA & Partneři
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz