Nová etapa přeshraničních fúzí evropských bankovních institucí ?
Ve druhé polovině letošního roku vykonává funkci předsednické země EU Nizozemí. Jeho snahou je navázat na nesporné úspěchy, které dosáhlo během svého předchozího předsednictví v roce 1997. Základní prioritou nizozemského předsednictví je mimo jiné i posílení evropské ekonomiky a redukce administrativní zátěže. V této oblasti vystupuje Nizozemí prozatím velmi proaktivně a jednou z jeho posledních iniciativ je i snaha o zjednodušení a tím i zefektivnění přeshraničních fúzí evropských bankovních institucí.
Nizozemská iniciativa v této oblasti byla presentována na zasedání výboru ECOFIN v září letošního roku. Výbor ECOFIN, tj. prakticky Rada EU ve složení ministrů jednotlivých států, kteří jsou odpovědní za oblast financí a obchodu, pak schválil nizozemský plán spočívající v omezení pravomoci členských států EU limitovat přeshraniční fúze evropských bankovních institucí.
A čím vlastně při své snaze omezit administrativní překážky přeshraničních fúzí evropských bankovních institucí Nizozemí argumentuje ?
Východiskem úvah pro liberalizaci „evropských“ fúzí bankovních institucí je podle názoru nizozemských představitelů argument, že evropský bankovní sektor zůstává rozdroben, mimo jiné i z toho důvodu, že téměř vůbec nedochází k přeshraničním fúzím v rámci EU a z tohoto důvodu tak zůstává evropský bankovní sektor zranitelný prostřednictvím agresivních kapitálových investic ze strany amerických investorů. Z tohoto pohledu se jeví plánovaná akvizice Abbey National bankovním domem Banco Santander Central Hispano spíše jako výjimka potvrzující pravidlo.
Dle stanoviska Nizozemí je na straně jedné samozřejmě třeba zachovat v zájmu ochrany bankovního sektoru jistá přiměřená pravidla, na straně druhé však, jak tvrdí nizozemští představitelé, nesmí být tato pravidla zneužívána tak, že budou vytvářet umělé bariéry bránící vstupu cizozemských finančních institucí na národní bankovní trhy. Jak se výslovně uvádí v materiálu, který byl podkladem pro jednání výboru ECOFIN: „Soutěžitelé nesmí být diskriminováni při vstupu na trh na základě toho, kde je umístěno jejich sídlo“.
K tomu, aby došlo k potlačení „potencionálního diskriminačního užití protekcionistických pravidel“ je dle nizozemských představitelů třeba klást důraz na zvýšenou míru odpovědnosti jednotlivých národních dohledových orgánů, na jasnější motivaci pro jejich rozhodování a v neposlední řadě je též třeba zúžit vymezení přípustných protekcionistických pravidel bankovního sektoru.
Výsledkem zasedání výboru ECOFIN byla žádost ministrů členských státu EU zasedajících ve výboru ECOFIN, aby jim Evropská komise podala zprávu o tom, zda a popřípadě jakým způsobem orgány dohledu bankovního sektoru v jednotlivých členských státech brání faktické realizaci přeshraničních fúzí evropských bankovních institucí.
Tento postup lze ve světle přijaté strategie Evropské komise vnímat jako další krok vedoucí k odstranění právních i faktických bariér pro uskutečňování přeshraničních fúzí evropských bankovních institucí a k posílení pozice evropských bankovních institucí vůči mimoevropským, zejména americkým kapitálovým investorům.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz