Nová podoba daňového identifikačního čísla
V souvislosti s očekávaným vstupem do Evropské unie se u nás neustále mění a přizpůsobují právní předpisy, a mnoho z nich se týká právě podnikatelů. Nelehké to mají zejména drobní živnostníci, fyzické osoby, které často věnují veškeré svoje úsilí na vlastní podnikatelskou činnost, a už nemají kapacitu sledovat a vnímat všechny legislativní změny, které se jich týkají. A nemají často ani tolik finančních prostředků, jako jejich konkurence v podnikání, tj. velké společnosti, aby si platili například služby daňových poradců.
Jak je známo, neznalost zákona neomlouvá, a proto opět DANĚ – POZOR NA NĚ !!!!
Z důvodů kompatibility se systémy v členských státech EU dojde novelou Zákona číslo 337/1992 Sb. , o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů, mimo jiné, i ke změně formátu DIČ. Od 1.5.2004 bude nahrazen trojciferný kód správce daně dvojmístným kódem země CZ, zbytek čísla zůstává beze změny. Pokud má dosavadní kód podobu např. 123-123456789, bude nová podoba kódu CZ123456789. Stávající Osvědčení o registraci daňového subjektu samozřejmě zůstanou v platnosti, a v důsledku této legislativní změny (právní účinnosti nabude jak je již výše uvedeno od 1. 5. 2004) nevznikne povinnost nové registrace. Každý daňový subjekt ale bude povinen na daňových dokladech uvádět DIČ v novém formátu bez ohledu na to, bude-li uskutečňovat obchody se subjekty z členských států EU či pouze vnitrostátní obchodní transakce. Zavedení nového formátu DIČ je nezbytné v souvislosti naší republiky do EU. V rámci tuzemského obchodního styku nebude nutné, aby plátci ihned od 1.5.2004 používali nové DIČ, ale bude to doporučení hodné, neboť čím dříve si na to poplatníci zvyknou, tím lépe. „ Správci daně dostanou instrukce od MF ČR, aby v rámci tuzemského obchodního styku neposuzovali formuláře Přiznání k DPH se starým DIČ, jako neplatné“, říká dnes Ministerstvo financí ČR! Avšak, je otázka, zda kontrolní pracovníci finančních úřadů po několika letech zpětně, budou uznávat například nároky na odpočty daně u daňových dokladů bez platných náležitostí, což je mimo jiné i nový formát DIČ.
(Poznámka: Zákon o správě daní v současné době čeká na projednání v Senátu. )
Nejen ideální, ale i potřebné bude, když softwarové firmy, které vyvíjejí a provozují ekonomické systémy, účetní programy, připraví k tomuto datu uživatelům automaticky změnu formátu jejich daňového identifikačního čísla pro všechny uživateli využívané formuláře, neboť daňový subjekt má povinnost uvádět DIČ nejen na formuláři Přiznání k DPH, ale na daňových dokladech, které vystavuje. Je potřeba, aby dnem 1. 5. 2004 takové naprosto správné daňové doklady ve smyslu ustanovení § 12 – Vystavování daňových dokladů, dokladů o použití a jejich obsah, Zákona číslo 588/1992 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů, začaly obíhat naši republiku, ale zvládneme to? Například spousta tzv. drobných podnikatelů, kteří už nestíhají vedle svého podnikání sledovat všechny současné legislativní změny všech právních předpisů, fyzických osob zejména, kteří si vystavují daňové faktury sami, by se mohli dostat do problémů. (I to už ale uvádím výše).
Příklad – fyzická osoba plátce DPH provozuje například mezinárodní přepravu, dopravu, autobusovou dopravu, a podobně, a jezdí do stávajících nebo nově přistupujících zemí EU
Pokud nebude vystavovat daňové doklady s novým formátem DIČ, jednak bude to mít špatně vůči svému místně příslušnému správci daně, ale je tu i věc prestiže, tzv. image firmy v rámci nejen republiky, ale nakonec image, vizitka naší české ekonomiky i v rámci EU. Obecně by mělo být automatické, že pokud vstoupí v platnost nová právní norma, dnem její platnosti bude okamžitě nejen aplikovatelná, ale i aplikovaná, tedy používaná v praxi. Proto tímto si dovoluji apelovat na softwarové firmy, aby začaly na tomto pracovat, a zjednodušily tím tak nelehký život živnostníka.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz