Nová právní úprava úpadkového práva – Resumee insolvenčního zákona
Dne 1.1.2008 nabude účinnosti zák.č. 182/2006 Sb. , insolvenční zákon ( dále jen IZ), jež zrušuje zák. č. 328/1991 Sb. , zákon o konkursu a vyrovnání. Jde o úpravu zcela novou, komplexní, postavenou na vlastních zásadách, jež má nahradit stávající stárnoucí právní úpravu úpadkového práva. V tomto článku bych se rád stručně věnoval novinkám, které nám tato právní úprava nabízí.
Jak jsem již výše uvedl, jedná se o komplexní právní úpravu založenou na vlastních zásadách. Zákonodárce se snažil co možná nejvíc problematiky úpadkového práva obsáhnout do IZ. Samozřejmě právní úprava úpadkového práva nikdy nebude obsažena v jediném kodexu, významné však je to, že IZ je lex specialis k jiným právním předpisům a tudíž tyto nesmí IZ odporovat a musí být v souladu se zásadami obsaženými v IZ
Nejvýznamnější změnou v rámci nové právní úpravy je zavedení jednotného řízení, insolvenčního řízení, pro všechny způsoby řešení úpadku, tzn. zahajuje se insolvenční řízení, kde je zkoumána podmínka úpadku, případně hrozícího úpadku. V případě, že soud zjistí že dlužník je v úpadku, případně že mu úpadek hrozí, vydá insolvenční soud rozhodnutí o úpadku. Většinou soud spojí s rozhodnutím o úpadku i rozhodnutí o způsobu řešení úpadku. Proto v nové právní úpravě již nebude užito termínu konkursní řízení, případně vyrovnávací řízení, půjde vždy o jedno insolvenční řízení, které vyústí vydáním rozhodnutí o úpadku a dále rozhodnutím o způsobu řešení úpadku, které může mít vícero podob. Novinkou je také skutečnost, že insolvenční řízení je zahajováno i v případě hrozícího úpadku.
Další novinkou v rámci nové právní úpravy úpadkové práva, obsažené v IZ, jsou nové způsoby řešení úpadku. Tradiční způsob řešení úpadku, tj. konkurz, zde samozřejmě nechybí a jistě bude nejužívanějším způsobem řešení úpadku. S ohledem na to, že v případě zjištění, že nejsou splněny zákonné podmínky pro jiný způsob řešení úpadku, je vždy možné v insolvenčním řízení užít konkurzu. Novým způsobem řešení úpadku je oddlužení. Tento způsob řešení úpadku reaguje především na nový trend „zadlužování domácností“ a je určen pro nepodnikatelské subjekty, ať právnické či fyzické osoby, tak pro drobné podnikatele, fyzické osoby. Oddlužení je další sanační formou řešení úpadku a reaguje tak na nedostatky stávající právní úpravy zák. č. 328/1991 Sb. , o konkursu a vyrovnání. Oddlužení má de facto dvě formy, a to oddlužení jednorázovým vyrovnáním, jež navazuje volně na vyrovnání známé ze zák. č. 328/1991 Sb. , o konkursu a vyrovnání, dále na oddlužení formou splátkového kalendáře, které je určeno převážně pro fyzické osoby s pravidelným příjmem.Významnějším sanačním způsobem řešení úpadku je reorganizace. Tento způsob řešení úpadku reaguje na potřebu přizpůsobit se celosvětovým trendům. Hledá optimální řešení především v rámci zachování subjektu, jeho ekonomickém ozdravění při zachování provozu subjektu s postupným uspokojováním pohledávek věřitelů. Samozřejmě to vše na základě soudem schváleného a věřiteli kontrolovaného reorganizačního plánu. Dále IZ přichází s řešením úpadku finančních institucí, jež je řešen samostatně.
Asi největší změnou oproti současné právní úpravě obsažené v zák. č. 328/1991 Sb. , o konkursu a vyrovnání, je posílení vlivu insolvenčních věřitelů. Jde především o posílení jejich vlivu na insolvenčního správce, a to zejména při ustanovování insolvenčního správce, kdy je dána insolvenčním věřitelům možnost dle ust. § 29 IZ usnést se, že insolvenčního správce odvolávají. V rámci tohoto usnesení pak ustanoví nového insolvenčního správce. Samozřejmě výše uvedené usnesení je přijato pouze tehdy, hlasovala-li pro něj nejméně polovina všech přihlášených věřitelů, počítána dle výše jejich pohledávek. Touto možností se samozřejmě mění celkový ráz insolvenčního řízení. Věřitelé získávají vliv na osobu insolvenčního správce. Samozřejmě se posilování postavení věřitelů v novém IZ projevuje též ve větším vlivu věřitelů na prvotní fázi insolvenčního řízení, dále v možnosti ovlivnit způsob řešení úpadku a dále jsou posíleny pravomoci věřitelů a věřitelských orgánů v rámci oprávnění a dozoru.
Jak jsem výše uvedl, zák. č. 182/2006 Sb. , v platném znění, tedy insolvenční zákon, má nabýt účinnosti dne 1.1.2008. Původní znění zák. č. 182/2006 ze dne 30.března 2006 počítalo s účinností zákona ode dne 1.7.2007. Jedním z důvodů odložení účinnosti nové právní úpravy, krom absence prováděcích předpisů k zákonu, bylo zavedení insolvenčního rejstříku.
Insolvenční rejstřík je informačním systémem veřejné správy, veřejně přístupný, nemající konstitutivní povahu. Jde o informační portál, skrze nějž budou zveřejňovány písemnosti a vkládány listiny a podání. Jde o prvotní fázi elektronizace celé justice. Především příprava a zaškolení zaměstnanců příslušných orgánů vede ke zpoždění zavedení nového IZ v praxi.
Mgr. Václav Jindra
advokátní koncipient
Advokátní kancelář Mgr. Tomáše Mužíka
Pařížská 22
110 00 Praha 1
tel: +420224811846
fax: +420224811595
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz