Nová sleva na pojistném na sociální zabezpečení
Dne 1.2.2023 nabyla účinnosti novela zákona č. 589/1992 Sb. , o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, která zavádí slevu na pojistném odváděném zaměstnavatelem u určitých skupin zaměstnanců v pracovním poměru se zkráceným úvazkem.
Výše slevy
Výše slevy na pojistném na sociálním zabezpečení činí 5 % z vyměřovacího základu. Sleva na pojistném se zaokrouhluje na celé koruny směrem nahoru.
Skupiny zaměstnanců
Zaměstnavatel může uplatnit slevu u zaměstnance, který:
- je starší 55 let;
- pečuje o dítě mladší 10 let, jehož je rodičem, nebo které má v péči nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu;
- pečuje o osobu blízkou mladší 10 let, která je závislá na pomoci jiné osoby ve stupni I (lehká závislost), nebo o osobu blízkou, která je závislá na pomoci jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost);
- se zároveň připravuje na budoucí povolání studiem;
- v období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, za který se sleva na pojistném uplatňuje, nastoupil jako uchazeč o zaměstnání na rekvalifikaci;
- je osobou se zdravotním postižením (mimo chráněný trh práce); nebo
- je mladší 21 let.
Podmínky nároku na slevu
Podmínkou nároku na slevu na pojistném je, že se zaměstnancem je sjednána kratší pracovní doba a rozsah takto stanovené kratší pracovní doby činí nejméně 8 hodin a nejvíce 30 hodin týdně. Pokud zaměstnanec u téhož zaměstnavatele vykonává více zaměstnání v pracovním poměru, náleží sleva na pojistném jen z jednoho zaměstnání; úvazky u jednoho zaměstnavatele se sčítají. Sjednání zkráceného úvazku však není nutné u zaměstnance mladšího 21 let, ten může tedy pracovat po stanovenou týdenní pracovní dobu.
Sleva na pojistném nicméně nenáleží, pokud:
- úhrn vyměřovacích základů ze všech zaměstnání vykonávaných v pracovním poměru u téhož zaměstnavatele za kalendářní měsíc přesahuje 1,5násobek průměrné mzdy (tedy v roce 2023 více než 60.486 Kč);
- úhrn vyměřovacích základů ze všech zaměstnání vykonávaných v pracovním poměru u téhož zaměstnavatele připadající na 1 hodinu z úhrnu odpracovaných hodin ze všech těchto zaměstnání v kalendářním měsíci přesahuje 1,15 % průměrné mzdy (tedy v roce 2023 více než 463,726 Kč);
- odpracovaná doba v pracovním poměru zaměstnance ze všech zaměstnání k témuž zaměstnavateli, včetně dob, které se považují za výkon práce, překročí u téhož zaměstnavatele v kalendářním měsíci 138 hodin;
- je zaměstnanec uveden v měsíčním přehledu nákladů na náhrady mezd zaměstnanců pro uplatnění nároku na výplatu příspěvku v době částečné práce podle § 120e odst. 5 zákona o zaměstnanosti.
Uplatnění slevy
V případě, že zaměstnanec vykonává práci u více zaměstnavatelů, náleží sleva pouze jednomu zaměstnavateli, a to tomu, který jako první před uplatněním slevy oznámil České správě sociálního zabezpečení záměr uplatňovat tuto slevu za zaměstnance. Česká správa sociálního zabezpečení povede evidenci zaměstnavatelů, kteří ohlásili záměr uplatňovat slevu jako první, a prostřednictvím služby ePortálu ČSSZ umožní zaměstnavateli ověřit, zda byl či nebyl evidován záměr uplatňovat slevu na jednotlivého zaměstnance ze strany jiného zaměstnavatele.
Záměr uplatňovat slevu na pojistném za jednotlivého zaměstnance může zaměstnavatel oznámit nejdříve 1 měsíc přede dnem, od kterého bude slevu na pojistném za tohoto zaměstnance uplatňovat, ne však dříve než dnem podání oznámení o nástupu tohoto zaměstnance do zaměstnání podle zákona o nemocenském pojištění.
Sleva se pak uplatňuje v rámci tiskopisu „Přehled o výši pojistného“ - zaměstnavatel slevu odečte od vypočteného pojistného, které je jako zaměstnavatel povinen platit.
Slevu na pojistném lze uplatnit jen do dne splatnosti pojistného za kalendářní měsíc, za který sleva na pojistném náleží.
Informační povinnost zaměstnavatele a zaměstnance
Pokud zaměstnavatel oznámil záměr uplatňovat slevu na pojistném za zaměstnance, je povinen o tom písemně informovat zaměstnance před prvním uplatněním této slevy, a to včetně důvodu pro uplatnění slevy na pojistném.
Zaměstnanec je pak povinen zaměstnavatele informovat například o všech změnách, které mají vliv na uplatnění slevy na pojistném. Jestliže tak zaměstnanec neučinil a zaměstnavatel odvedl pojistné snížené o slevu za zaměstnance, aniž byly důvody pro uplatnění této slevy, je zaměstnanec povinen uhradit zaměstnavateli penále, které zaměstnavatel zaplatil.
Závěr
Uvedená novela zákona č. 589/1992 Sb. , o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, má za cíl usnadnit vstup na pracovní trh osobám, které z důvodů různých životních situací nemohou pracovat po stanovenou týdenní pracovní dobu.
Otázkou je, zda výše slevy a administrativa spojená s jejím uplatněním bude pro zaměstnavatele dostatečně motivační, aby rozšířili nabídku zkrácených pracovních úvazků.
JUDr. Kateřina Demová, Ph.D.
Vedoucí advokát
Aegis Law, advokátní kancelář, s.r.o.
Jungmannova 26/15
110 00 Praha 1
Tel: +420 777 577 562
Email: office@aegislaw.cz
[1] Srov. rozhodnutí sp. zn. 21 Cdo 4585/2015 ze dne 11. 7. 2016.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz