Nová smlouva o zamezení dvojího zdanění s Francií
Ministerstvo financí oznámilo, že dne 1. července 2005 vstoupí v platnost nová smlouva o zamezení dvojího zdanění mezi Českou republikou a Francií. Tato smlouva, která se začne provádět od 1. ledna 2006, nahradí od počátku příštího roku ve vzájemných daňových vztazích mezi oběma státy doposud uplatňovanou daňovou smlouvu, jež byla podepsána v Paříži dne 1. června 1973 (Sbírka zákonů č. 73/1975).
Z nejvýznamnějších změn, které nová smlouva přinese oproti současnému stavu, uvádíme:
- Rezidence: smlouva obsahuje zvláštní ustanovení, podle kterého je rezidentem smluvního státu, a tedy subjektem, na něhož se vztahují výhody smlouvy, rovněž osobní společnost (např. veřejná obchodní společnost), pokud je v daném státě podrobena dani z příjmů právnických osob a její společníci jsou osobně podrobeni dani v tomto státě z příjmu odpovídajícímu jejich podílu na takové osobní společnosti.
- Stálá provozovna: staveniště, montážní či instalační projekt, nebo dozor s nimi spojený budou od roku 2006 považovány za stálou provozovnu, pokud budou na území druhého státu trvat déle než 12 měsíců. To je významná novinka, neboť doposud mohly stavební firmy podnikat na území druhého státu časově neomezeně aniž jim tam vznikla daňová povinnost. U projektů a stavenišť, které započaly před účinností nové smlouvy se lhůta podle nového ustanovení ještě počítat nebude.
- Stálá provozovna – poskytování služeb: smlouva rozšiřuje definici stálé provozovny o poskytování služeb po dobu přesahující 9 měsíců v jakémkoliv 15měsíčním období.
- Akcie nebo jiná práva na společnosti: Smlouva zavádí nové pravidlo pro akcie nebo jiná práva na společnosti, v případě, že aktiva společnosti jsou tvořena z více než 50 procent nemovitým majetkem. Příjmy z prodeje těchto práv může zdanit stát, ve kterém je nemovitý majetek umístěn.
- Dividendy: podle současné úpravy mohou být dividendy zdaněny u zdroje maximálně ve výši 10 %. Nová smlouva zavádí dělenou sazbu: 0 % bude platit pro společnosti, které vlastní alespoň 25 % kapitálu společnosti vyplácející dividendu (to však už nyní platí podle Směrnice EU o mateřských a dceřiných společnostech) a 10 % zůstává pro ostatní případy. Jako dividendy mohou být zdaněny jakékoliv příjmy, se kterými se zachází podle domácího práva jako s dividendami (platí zejména pro úroky překlasifikované na dividendy podle pravidel nízké kapitalizace).
- Licenční poplatky: současná 5% sazba, která platí pro všechny typy licenčních poplatků, zůstane pouze pro pronájem nemovitého majetku. Příjmy z autorských práv budou úplně osvobozeny v zemi zdroje, zatímco u příjmů z průmyslových práv se sazba zvyšuje na 10%.
- Vyloučení dvojího zdanění: smlouva zavádí pro všechny druhy příjmů jednotně pouze metodu zápočtu daně. Doposud platil zápočet pouze u dividend, odměn členů statutárních orgánů, licenčních poplatků a příjmů umělců a sportovců. U ostatních příjmů se uplatňovala metoda vynětí příjmů.
Úroky se nadále budou zdaňovat pouze v zemi, kde je příjemce rezident. Nová smlouva se vztahuje i na evropské a zámořské departmenty Francie (Korsika, Guadelup, Martinik, Guyana, Reunion, Saint-Pierre-et-Miquelon, Mayotte).
Upozorňujeme na to, že u příjmů společností, které mají účetní období odlišné od kalendářního, se smlouva začne uplatňovat až u účetního období, jež začne v roce 2006. To však neplatí pro srážkové daně, ty se začnou uplatňovat v roce 2006 bez ohledu na to, jaké zdaňovací období má příjemce příjmů.
Zdroj: KPMG
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz