Nová Zelená úsporám
Program „Nová Zelená úsporám“ byl vyhlášen na období roku 2013 - 2020 a je koncipován pro vlastníky soukromých a veřejných budov, ať již právnické nebo fyzické osoby. Primárním cílem programu je, pochopitelně vedle samotné úspory finančních prostředků, dle Ministerstva životního prostředí vytvoření nebo udržení pracovních míst, podpora občanů a firem ve stavebnictví, strojírenství a dalších souvisejících oborech, zlepšení vzhledu měst a obcí, a v neposlední řadě zlepšení stavu životního prostředí.
Program „Zelená úsporám 2013“ je členěn do pěti základních oblastí podpory:
A) Snižování energetické náročnosti stávajících budov rodinných domů
B) Výstavba rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností
C) Efektivní využití zdrojů energie
D) Podpora na přípravu a realizaci podporovaných opatření
E) Bonus za kombinaci vybraných opatření
Splnění podmínek Programu je nutné doložit odborným posudkem zpracovaným oprávněnou osobou. Odborný posudek se skládá ze dvou částí - projektové dokumentace a energetického posudku. Projektovou dokumentaci mohou zpracovávat pouze osoby s příslušnou autorizací dle zákona č. 360/1992 Sb. , o výkonu povolání autorizovaných architektů a inženýrů a techniků činných ve výstavbě ve znění pozdějších předpisů, které jsou členy České komory autorizovaných inženýrů a techniků nebo České komory architektů. Odborný posudek může vypracovat pouze energetický specialista s příslušným oprávněním ke zpracování energetických auditů a posudků. Stavební záměr, který by podléhal stavebnímu povolení či ohlášení stavebnímu úřadu, je dále na základě vypracovaného odborného posudku nutno projednat s příslušným stavebním úřadem.
Ve spolupráci se zpracovatelem odborného posudku je třeba vyplnit krycí list technických parametrů, který obsahuje soupis všech sledovaných technických parametrů a výkaz výměr provedených opatření. Krycí list technických parametrů musí být vyplněn a podepsán žadatelem a zpracovatelem odborného posudku. Žádost o podporu včetně povinných příloh je třeba v listinné podobě zaslat na adresu Státního fondu životního prostředí nejpozději do 8 kalendářních dní ode dne elektronické evidence žádosti.
Mezi povinné přílohy dle výše uvedené směrnice, konkrétně v přílohách III:, náleží např. následující:
- podepsaný formulář žádosti o podporu
- krycí list technických parametrů s výkazem výměr potvrzený energetickým specialistou
- list vlastnictví, který není starší než 90 dní
- souhlasné prohlášení ostatních spoluvlastníků nemovitosti s úředně ověřenými podpisy (předkládá se i v případě společného jmění manželů)
- plná moc s úředně ověřenými podpisy (při zastoupení třetí osobou)
- odborný posudek zpracovaný projektantem a energetickým specialistou
- doklad o projednání stavebního záměru s příslušným stavebním úřadem
Žadatel rovněž musí vzít na vědomí, že jelikož se jedná o čerpání dotace z veřejných prostředků, musí splnit další podmínky, jejichž účelem je zamezit zneužívání či nevhodnému využívání dotací. Kromě toho, že žadatel je povinen zajistit odborný technický dozor stavebníka nad prováděním stavby, musí při realizaci opatření zvolit pouze materiály, výrobky anebo technologie zapsané v Seznamu výrobků a technologií (s výjimkou případu, kdy se jedná o výstavbu nového rodinného domu v oblasti podpory B). Realizaci opatření musí provést pouze osoba uvedená v Seznamu odborných dodavatelů, která splňuje odbornost požadovanou dle druhu podporovaného opatření a další podmínky pro zápis do Seznamu odborných dodavatelů (opět s výjimkou oblasti podpory B).
Stavební záměr dle schváleného odborného posudku je nutno realizovat nejpozději do konce doby účinnosti rozhodnutí o poskytnutí podpory. Žadatel je rovněž povinen doložit Státnímu fondu životního prostředí řádné ukončení realizace. Fond provede kontrolu předložených písemností a zjistí-li nedostatky, je žadatel vyzván k jejich odstranění. Pokud žadatel tuto výzvu řádně nereflektuje, vystavuje se riziku, že mu dotace nebude poskytnuta.
V jednotlivých oblastech podpory může žadatel obdržet dotaci v následující výši či rozsahu dle Příloh II. citované směrnice MŽP:
A) Snižování energetické náročnosti stávajících budov rodinných domů
Dotace bude poskytnuta v částce vypočtené násobkem míry podpory 30%-55% z celkových způsobilých výdajů, plochy konstrukce v m2 a měrných výdajů provedeného opatření
B) Výstavba rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností
400 000 Kč nebo 550 000 Kč
C) Efektivní využití zdrojů energie
15 000 Kč – 100 000 Kč v závislosti na provedeném opatření, nejvyšší dotace jsou poskytovány na pořizování v současnosti stále populárnějších tepelných čerpadel
D) Podpora na přípravu a realizaci podporovaných opatření
5000 Kč – 35 000 Kč; jedná se především o dotaci na zpracování projektové dokumentace a souvisejících úkonů
E) Bonus za kombinaci vybraných opatření
10 000 Kč za kombinaci opatření zvolených žadatelem dle ustanovení Příloh II/6, čl. 1 citované směrnice MŽP
Obecně lze shrnout, že program „Zelená úsporám“ má bezpochyby potenciál naplnit ministerstvem sledovaný cíl, totiž podpora stavebníků a vlastníků nemovitostí zvažujících rekonstrukci nemovitosti v duchu programu, a to ve všech oblastech podpory, avšak s jednou výjimkou, jíž je podpora pro výstavby rodinných domů (oblast podpory B). Jak již název této kategorie napovídá, je podpora určena pouze stavbám s velmi nízkou energetickou náročností. Žadatel, jenž je stavebníkem novostavby, tak musí již od počátku zamýšlet výstavbu tzv. „pasivního domu“, pro kterou by se navzdory vysokým počátečním nákladům rozhodl i bez ohledu na možnost poskytnutí dotace. I v případě, vezmeme-li do úvahy, že v současné době je obecně kladen důraz na nízkou energetickou náročnost novostaveb, jsou podmínky poskytnutí dotace v této kategorii velmi striktní. Jednou z těchto podmínek je maximální výše měrné roční spotřeby tepla na vytápění 20 kWh/m2 za rok, čehož u běžné novostavby není ani technicky možné dosáhnout, resp. aby jí bylo dosaženo, musel by žadatel provést takové úpravy, jejichž náklady by dalece přesáhly rentabilitu poskytnuté dotace. Dle předběžného odhadu zpracovatele projektové dokumentace by tak např. výše měrné roční spotřeby tepla pro rodinný dům s užitnou plochou cca 150 m2 činila cca 110 kWh/m2 za rok.
Závěrem není od věci uvést, že program „Zelená úsporám“ má ustanoveného ombudsmana (přesněji řečeno ombudsmanku), na nějž se mohou obracet žadatelé, kteří se setkali s nesprávným postupem ze strany Státního fondu pro životní prostředí ČR, nebo jim mimořádně složitá životní situace znemožnila řádně a včas splnit povinnosti stanové pravidly programu. Ombudsman působí pod Státním fondem životního prostředí ČR a lze jej kontaktovat buď písemně na adrese Fondu, nebo na e-mailové adrese ombudsman@sfzp.cz.
Mgr. Martin Hampl,
advokátní koncipient
Advokátní kancelář Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři, s.r.o.
Sokolovská 49
186 00 Praha 8 - Karlín
Tel.: +420 225 000 400
Fax: +420 225 000 444
e-mail: recepcepha@hjf.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz