Nové povinnosti pro influencery a další tvůrce dle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (dále jen „RRTV“) dne 22.11.2024 tiskovou zprávou oznámila, že influenceři a jiní obdobní tvůrci videí publikovaných na internetu za účelem zisku[1] (dále jen souhrnně „tvůrci“) mají nově povinnost registrovat se právě u RRTV, a to dle Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/13/EU o audiovizuálních mediálních službách (dále jen „Směrnice“). S ohledem na rozšířenost sociálních sítí a nespočet aktivně působících tvůrců lze takovou tiskovou zprávu považovat za přelomovou a v kontextu osob, kterých se potenciálně bezprostředně dotýká, přiléhavě řečeno s nemalým dosahem.
Cílem zmiňované Směrnice je mimo jiné nastavení přísnějších pravidel v oblasti reklamy pro účely ochrany nezletilých osob.[2] Tato Směrnice byla do právního řádu České republiky transponována zákonem č. 132/2010 Sb., o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání (dále jen „Zákon o audiovizuálních mediálních službách“), jež byl až doposud ze strany RRTV a dalších orgánů interpretován tak, že se v něm obsažená právní úprava na tvůrce nevztahuje.
Vzhledem k tomu, že RRTV „vykonává státní správu v oblasti rozhlasového a televizního vysílání, převzatého vysílání (a v oblasti audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání)“[3], patří do její kompetence mimo jiné též problematika videí publikovaných na internetu, nepochybně tedy i na sociálních sítích.
RRTV uvedla, že Zákon o audiovizuálních mediálních službách se vztahuje též na „fyzické osoby, které vytvářejí audiovizuální mediální obsah (např. vloggeři, influenceři) a nabízejí jej na platformách typu Instagram, Facebook, TikTok apod., pokud jimi poskytovaná služba naplňuje definiční kritéria audiovizuální mediální služby na vyžádání“[4], tedy že tito tvůrci mají povinnost podrobit se redakční kontrole, jestliže daný obsah poskytují v rámci své hospodářské činnosti. Z toho pro ně vyplývá povinnost provést bezplatnou registraci do „Seznamu poskytovatelů audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání“ vedeného RRTV, a to prostřednictvím formuláře dostupného >>> zde.
Po provedení registrace obdrží tvůrce osvědčení o zápisu do uvedené evidence, a to spolu s informacemi o jeho povinnostech, jako je např. povinnost zajistit, aby „audiovizuální mediální služba na vyžádání neobsahovala sdělení záměrně zpracované tak, aby mělo vliv na podvědomí fyzické osoby, aniž by jej tato osoba vědomě vnímala, a aby nepodněcovala k násilí nebo nenávisti vůči skupině osob nebo členovi skupiny z důvodu pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, náboženského vyznání nebo přesvědčení, politických nebo jiných názorů, etnického nebo sociálního původu, genetických rysů, státního občanství, příslušnosti k národnostní menšině, majetku, narození, rodu, zdravotního postižení, věku, sexuální orientace nebo jiného postaven“.[5] V případě nejistoty tvůrce o jeho nutnosti zápisu do evidence RRTV nabízí možnost individuální konzultace, na níž se lze přihlásit pomocí online formuláře[6].
Tvůrce je povinen zápis do evidence provést do 30 dnů ode dne vzniku živnostenského oprávnění, a to v souladu s ust. § 5 odst. 1 Zákona o audiovizuálních mediálních službách, pakliže by tak neučinil, bude ze strany RRTV upozorněn, že svým jednáním porušuje zákonnou úpravu a bude mu následně stanovena lhůta k nápravě, která bude přiměřená charakteru tvůrcem porušované povinnosti.
Porušením výše uvedené oznamovací povinnosti se tvůrci dopouštějí přestupku ve smyslu § 12 Zákona o audiovizuálních a mediálních službách a vystavují se tak riziku uložení pokuty až do výše 1.000.000,- Kč.
Dne 22.11.2024 bylo nicméně vyjádření RRTV korigováno ze strany Martina Baxy, současného ministra kultury, který při tiskovém brífinku oznámil, že RRTV vyzve k pregnantnější formulaci, aby nadále nevznikal dojem, že se povinnost registrace vztahuje na všechny tvůrce bezvýjimečně. Dále uvedl, že chce o situaci diskutovat na nadcházejícím jednání s evropskými ministry kultury, jež je na programu v úterý 26.11.2024.
Je nutno uvést, že současná situace okolo uvedené problematiky je nejasná, jelikož Zákon o audiovizuálních mediálních službách byl přijat již před 14 lety a původně reagoval na tehdejší překotný rozvoj streamovacích služeb (viz např. Netflix). Prismatem zmiňovaného rozvoje sociálních sítí a dalších platforem se pak tato zákonná úprava jeví jako překonaná a nezbývá než vyčkat na další, snad již koordinované, kroky stran RRTV a ministerstva kultury, jež přinesou srozumitelnější požadavky na interpretaci daného zákona. S ohledem na to kolika osob se případná nová interpretace Zákona o audiovizuálních mediálních službách týká, je více než žádoucí, aby byly takové kroky podniknuty co nejdříve. Pro dotčené tvůrce to totiž znamená poměrně zásadní změnu ve výkonu jejich tvůrčí činnosti (kdy budou zřejmě více limitováni v tom, s jakými klienty a v jakém rozsahu budou spolupracovat) a zákonných povinnostech.
Vzhledem ke stále rostoucímu vlivu mediálních služeb, sociálních sítí a internetu obecně lze do budoucna samozřejmě očekávat, že bude docházet i k reakcím na tento vývoj ze strany jak unijní, tak tuzemské legislativy. Nezbývá tedy než s napětím sledovat, jakým směrem se bude uvedený vývoj ubírat, a jakým způsobem bude tvorbu a působení tvůrců ovlivňovat. V každém případě jsme v rámci poskytování právních služeb připraveni podporovat zdravé podnikatelské prostředí tvůrců i zdravé spotřebitelské prostředí jejich diváků a sledujících, a zároveň vyváženost mezi těmito dvěma světy.
Mgr. Petr Sedlatý,
společník, jednatel, advokát
Advokátní kancelář Brož, Sedlatý s.r.o.
Atrium Flora
Budova A
Vinohradská 2828/151
130 00 Praha 3
Tel.: +420 246 028 028
Fax: +420 246 028 029
e-mail: info@broz-sedlaty.cz
[1] Přičemž zákonná úprava používá pojem „poskytovatelé audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání“ ve smyslu § 2 odst. 1 písm. d) zákona č. 132/2010 Sb. , o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání. Nutno též doplnit, že se předmětný zákon dle § 3 vztahuje jen na poskytovatele audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání usazené v České republice.
[3] CHALOUPKOVÁ, Helena, HOLÝ, Petr, URBÁNEK, Jiří. § 6 [Povinnosti Rady]. In: CHALOUPKOVÁ, Helena, HOLÝ, Petr, URBÁNEK, Jiří. Mediální právo. 1. vydání. Praha: C. H. Beck, 2018, s. 84, marg. č. 1.
[5] § 6 Zákona o audiovizuálních mediálních službách