Novela advokátního tarifu
Od 1. ledna 2025 nabyla účinnosti novela vyhlášky Ministerstva spravedlnosti č. 177/1996 Sb. , o odměnách advokátů a náhradách advokátů za poskytování právních služeb (dále jen „advokátní tarif“), která po dlouhé době přináší zvýšení mimosmluvní odměny pro advokáty. Pojďme si projít některé vybrané oblasti, v nichž došlo k navýšení sazeb mimosmluvní odměny oproti původní úpravě.
Správa majetku, ověřování podpisů a konverze (§ 6)
Novelou advokátního tarifu jednak došlo k navýšení minimální roční odměny za správu majetku, u níž sice zůstala zachována původní výše 10 % ročního příjmu ze spravovaného majetku, avšak nové minimum činí 10 000 Kč ročně (namísto původních 1 000 Kč ročně). V ustanovení § 6 advokátního tarifu došlo také k navýšení odměny advokáta za každé vyhotovení prohlášení o pravosti podpisu jedné osoby na jedné listině, a to (z původních 30 Kč) na 70 Kč. Stejného navýšení se dočkala i odměna advokáta za provedení autorizované konverze dokumentu, a to (z původních 30 Kč) na 70 Kč za každou započatou stranu konvertovaného dokumentu.
Paušální tarifní hodnota (§ 9)
Ačkoliv sazby mimosmluvní odměny specifikované v § 7 advokátního tarifu zůstaly beze změn, došlo k podstatným změnám v oblastech, kdy hodnotu věci nebo práva nelze vyjádřit v penězích. V takových případech § 9 odst. 1 advokátního tarifu nově stanovuje základní tarifní hodnotu částkou 30 000 Kč (namísto původních 10 000 Kč), není-li pro konkrétně specifikované případy stanoveno jinak. Tak je tomu například ve věcech péče soudu o nezletilé, osvojení, podpůrných opatření, svéprávnosti, nezvěstnosti a smrti, přivolení k zásahu do integrity, přípustnosti převzetí nebo držení ve zdravotním ústavu, ve věcech opatrovnických a nově také ve věcech výživného zletilých dětí, pro které advokátní tarif navýšil tarifní hodnotu z původních 5 000 Kč na 10 000 Kč.
K nezanedbatelnému navýšení došlo i u žalob na projev vůle směřující ke vzniku, změně nebo zániku právního jednání, dále u určení, zda tu je právní vztah nebo právo a u určení neplatnosti právního jednání k věci neocenitelné penězi, u zřízení nebo zrušení věcného břemene nebo práva stavby, u osobnostních práv a dalších věcí specifikovaných v § 9 odst. 3 advokátního tarifu, a to z původních 35 000 Kč na 65 000 Kč.
Tarifní hodnota byla rovněž navýšena u řízení specifikovaných v § 9 odst. 4 advokátního tarifu, a to z původních 50 000 Kč na 113 000 Kč. V těchto případech se změna dotkne například řízení o určení, zda tu je právní vztah nebo právo a u určení neplatnosti právního jednání k věci neocenitelné penězi, jde-li o obchodní závod, nemovitou věc nebo právo z průmyslového či jiného duševního vlastnictví, dále řízení týkajících se svěřenských fondů, obchodních společností, družstev a jiných právnických osob, jakož i insolvenčních řízení.
Ve věci žalob, kasačních stížností a dalších právních věcí projednávaných podle soudního řádu správního, byla tarifní hodnota (s určitými výjimkami) novelou nově stanovena na částku 88 000 Kč. U ústavních stížností pak byla tarifní hodnota (opět s určitými výjimkami) nově stanovena na 128 000 Kč
Obhajoba v trestním řízení (§ 10)
Ke změnám došlo i v trestních věcech. Například při obhajobě v trestním řízení došlo v § 10 odst. 2 advokátního tarifu k úplnému přenastavení tarifních hodnot dle trestních sazeb, a to na (a) 10 000 Kč u trestných činů s horní hranicí trestu odnětí svobody nepřevyšující 1 rok, (b) 40 000 Kč u trestných činů s horní hranicí trestu odnětí svobody převyšující 1 rok a nepřevyšující 5 let, (c) 75 000 Kč u trestných činů s horní hranicí trestu odnětí svobody převyšující 5 let a nepřevyšující 10 let, a (d) 113 000 Kč u trestných činů s horní hranicí trestu odnětí svobody převyšující 10 let anebo za které lze uložit výjimečný trest.
Závěr
Celkově se dá novela advokátního tarifu hodnotit kladně už jen z toho důvodu, že k ní po mnoha letech vůbec došlo. Tím, že sazby mimosmluvní odměny byly ve vybraných případech navýšeny přibližně na dvojnásobek původních hodnot, došlo alespoň k určitému pokrytí inflace, jež byla v uplynulých letech na historických maximech. Nelze si však na závěr odpustit subjektivní zmínku, že změny by mohly být v mnoha ohledech ambicióznější.
JUDr. Jiří Matzner, Ph.D., LLM.
Vedoucí partner, zakladatel advokátní kanceláře Matzner & Vítek
Anny Letenské 34/7
120 00 Praha 2
Tel.: +420 222 254 555
e-mail: info@matznervitek.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz