Novela notářského řádu rozšíří použití notářských zápisů se svolením k vykonatelnosti
Dne 8. ledna 2009 vstoupil v platnost zákon č. 7/2009 Sb. , kterým se mění zákon č. 99/1963 Sb. , občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. S výjimkou několika málo ustanovení, které nabyly účinnosti dne 23. ledna 2009, nabývá tento zákon účinnosti 1. července 2009. Kromě poměrně rozsáhlé novely občanského soudního řádu byla zákonem č. 7/2009 Sb. provedena rovněž novelizace zákona č. 358/1992 Sb. , o notářích a jejich činnosti (notářský řád), ve znění pozdějších předpisů.
Přijatá novela notářského řádu zavádí, mimo dalších změn v oblasti výkonu notářské činnosti, do právního řádu České republiky další typy notářských zápisů, které budou při splnění stanovených obsahových náležitostí přímo vykonatelné, tj. budou považovány za exekuční titul, na jehož základě bude možné provést exekuci podle exekučního řádu nebo výkon rozhodnutí podle občanského soudního řádu (pro zjednodušení je dále v textu používán pouze termín „exekuce“) přímo, aniž by bylo zapotřebí jakékoli předcházející rozhodnutí soudu o nároku, jehož splnění se oprávněný v exekuci domáhá.
V souladu s novým zněním § 71a notářského řádu může notářský zápis o právním úkonu, jenž je jako typ notářského zápisu obecně upraven v § 63 a násl. notářského řádu a ve kterém se účastník zaváže splnit peněžitou pohledávku druhého účastníka vyplývající z právního vztahu zakládaného tímto notářským zápisem, obsahovat svolení zavázaného účastníka, aby byla podle tohoto notářského zápisu nařízena a provedena exekuce a aby byl takový notářský zápis exekučním titulem v případě, kdy svou povinnost řádně a včas nesplní. Takový notářský zápis pak musí obsahovat i výši pohledávky a dobu jejího plnění. Dle důvodové zprávy k novele notářského řádu vychází výše uvedené obsahové náležitosti z právní úpravy německé, která však odpovídá naší dřívější právní úpravě.
Ve druhém odstavci §71a notářského řádu se pak umožňuje, aby byl za exekuční titul považován i notářský zápis o právním úkonu obsahující jednostranné uznání peněžité pohledávky vyplývající z již založeného závazkového právního vztahu, což bude velmi praktické a pohodlné pro věřitele, zejména banky. V tomto případě se obsah takového notářského zápisu rozšiřuje o další nutné náležitosti, kterými jsou vedle výše pohledávky a doby jejího plnění také označení osoby, jejíž pohledávka má být splněna, a skutečnosti, na nichž se pohledávka zakládá (např. uzavřená smlouva o úvěru, smlouva o půjčce apod.).
Přijatou novelou notářského řádu se v zásadě nemění stávající úprava notářského zápisu o dohodě, kterou se účastník zaváže splnit pohledávku nebo jiný nárok druhého účastníka vyplývající z existujícího závazkového právního vztahu a v níž svolí, aby podle tohoto zápisu byla nařízena a provedena exekuce, jestliže svou povinnost řádně a včas nesplní. Novela v § 71b notářského řádu pouze doplňuje další obsahovou náležitost tohoto notářského zápisu, kterou je svolení zavázaného účastníka, aby takovýto notářský zápis byl exekučním titulem podle exekučního řádu, což koresponduje s § 40 exekučního řádu.
Výše uvedené notářské zápisy jsou v souladu s novelizovaným zněním §71c notářského řádu považovány za úřední listinu, která se potvrzuje jako evropský exekuční titul, a to za předpokladu, že předmětem plnění je peněžitá pohledávka vyplývající z občanskoprávního nebo z obchodněprávního závazkového vztahu, ke kterému se notářský zápis vztahuje. Tato úprava navazuje na zákon č. 233/2006 Sb. , kterým byl novelizován občanský soudní řád, a kterým se zavádí v souladu s Nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 805/2004 (dále jen “Nařízení”) potvrzování exekučních titulů jako evropského exekučního titulu. Na základě zákona č. 233/2006 Sb. se výslovně podle Nařízení užívá v § 200ua občanského soudního řádu pojem úřední listina a odkazuje se přitom na úřední listinu podle Nařízení. Notářský zápis přitom splňuje podmínky stanovené pro úřední listinu v Nařízení.
Na základě přijaté novelizace notářského řádu, jak byla ve stručnosti popsána výše, tedy bude možné s účinností od 1. července 2009 sepisovat další typy notářských zápisů, v nichž bude moci zavázaný účastník svolit k nařízení a provedení exekuce v případě, kdy nesplní řádně a včas svůj peněžitý závazek vyplývající ze zakládaného, nebo již založeného závazkového právního vztahu občanskoprávního nebo obchodněprávního charakteru, přičemž exekuce bude moci být v takovém případě provedena po potvrzení tohoto notářského zápisu příslušným českým soudem jako evropského exekučního titulu ve všech členských státech Evropského společenství (s výjimkou Dánska).
Martin Špička
Charles Square Center
Karlovo náměstí 10
120 00 Praha 2
Česká republika
Tel: +420 225 335 333
Fax: +420 225 335 444
E-mail: wl@weinholdlegal.com
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz