Novela občanského soudního řádu
Senát ČR minulý týden schválil další stěžejní zákon Reformy justice, a to novelu občanského soudního řádu. Jde o nejvýznamnější novelu tohoto řádu, která byla za posledních deset let schválena. Tato právní úprava zabezpečí výrazně rychlejší a efektivnější rozhodování soudů.
„Naší prioritou je zavést taková opatření, která povedou ke kvalitnímu rozhodování soudů. Tomuto cíli z hlediska soudního procesu napomůže zejména zjednodušení procesních předpisů. Novela se zaměřuje především na ty zásadní problémy, které českou justici nejvíce sužují, tzn. doručování, omezení rozsahu odůvodnění rozhodnutí soudů a mnoho dalšího,“ uvádí Jiří Pospíšil.
Mezi hlavní oblasti úprav patří:
- Nová úprava systému doručování
- Zjednodušení systému protokolace
- Omezení rozsahu odůvodnění rozhodnutí soudů
- Posílení notáře jako soudního komisaře v dědickém řízení
Doručování
Princip spočívá v tom, že každý bude mít povinnost, pokud se na adrese svého trvalého pobytu nezdržuje, nahlásit adresu soudu nebo centrální evidenci obyvatel, kam se mu budou zasílat soudní písemnosti. Pokud si nebude přebírat poštu ani na této adrese, půjde to k jeho tíži, na písemnosti se bude hledět jako na doručené. Neúčinnost doručení bude možné namítnout jen z omluvitelných důvodů, jako je například hospitalizace atd.
Písemnost určená do vlastních rukou se u fyzických osob vhodí po uplynutí úložní lhůty 10 dnů do poštovní schránky. Tím se písemnost považuje za doručenou. I když vhození do schránky nemá žádné právní účinky, zvyšuje se tím pravděpodobnost, že se účastník po uplynutí úložní doby dozví, jaká písemnost mu byla doručena. Vhození do schránky je jedním ze změkčovacích institutů ve fikci doručení. Každý má povinnost dbát o svoji poštovní schránku tak, aby byla správně označená a zabezpečená. Písemnosti, které nejsou určeny do vlastních rukou, se vhodí do poštovní schránky přímo (bez úložní lhůty na poště).
Podle zákona o elektronických úkonech je pro právnické osoby povinné používání datových schránek. Vzhledem k tomu, že zákon o elektronických úkonech nabude účinnosti 1. 7. 2009, upravuje novela občanského soudního řádu i doručování prostřednictvím doručujícího orgánu na adresu sídla zapsané v obchodním rejstříku.
Nová úprava tedy zásadním způsobem mění odpovědnost za doručení písemností, když ji přesouvá na adresáta. V souvislosti s elektronizací justice se zvýrazňuje a upřednostňuje elektronické doručení.
Protokolace
Důvodem změny současné právní úpravy je, že protokolace bývá faktorem průtahů v soudním řízení, zdrojem nepřesností a možného zkreslování informací a faktorem zatěžování soudců.
K odstranění těchto nedostatků povede pořizování zvukového či zvukově obrazového záznamu o jednání v občanském soudním řízení. Záznamem se rozumí počítačem zpracovávaný zvukový (popř. zvukově obrazový) záznam, který umožňuje snadný přepis záznamu do protokolu, stejně tak jako vyhledávání jednotlivých svědeckých výpovědí a dalších provedených důkazů.
Omezení rozsahu odůvodnění rozhodnutí
Důvodem změny současné právní úpravy odůvodňování rozhodnutí především je, že zatěžuje soudce, je zdrojem průtahů v soudním řízení a dále že u některých typů rozhodnutí není nutné odůvodňovat.
V navrhovaném ustanovení se vypočítávají usnesení, které nemusí obsahovat odůvodnění. Jde o usnesení, kterým:
- se zcela vyhovuje návrhu na předběžné opatření, zajištění důkazu, zajištění předmětu důkazního prostředku ve věcech týkajících se práv z duševního vlastnictví,
- se vyhovuje návrhu, jemuž nikdo neodporoval,
- se upravuje vedení řízení,
- bylo rozhodnuto vrchním soudem nebo Nejvyšším soudem o věcné příslušnosti podle.
Posílení postavení notářů jako soudních komisařů
Navrhovaná právní úprava si klade za cíl posílení pravomocí notářů jako soudních komisařů v řízení o dědictví, a tím urychlení dědického řízení a přispění k odbřemenění soudů od této administrativně náročné agendy.
Pokud novelu podepíše prezident republiky, předpokládá se její nabytí účinnosti do 1. poloviny roku 2009.
Zdroj: MS ČR
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz