Novela tzv. protikuřáckého zákona
Dne 1. července 2010 nabyl účinnosti zákon č. 305/2009 Sb. , který novelizuje zákon č. 379/2005 Sb. , o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami. Novela má definičně zpřesnit a doplnit zejména tu část zákona, která se týká ochrany před škodami působenými tabákovými výrobky. Cílem tohoto příspěvku je shrnutí nejvýznamnějších změn, které tato novela přináší.
V médiích nejvíce diskutovanou změnou je regulace kouření v zařízeních společného stravování provozovaných na základě hostinské činnosti, tedy v restauracích, kavárnách a podobných zařízeních. Oproti původnímu návrhu, který kouření ve vnitřních prostorách těchto zařízení zakazoval (s výjimkou zvláštních, stavebně oddělených prostor vyhrazených ke kouření), byla přijata pouze koncepce, kdy je provozovatel těchto zařízení povinen u vstupu do takového zařízení viditelně označit, zda se jedná o nekuřácké nebo kuřácké zařízení, případně zařízení s vyhrazenými prostory pro kuřáky a nekuřáky. Pokud provozovatel tato povinná značení neprovede, hrozí mu pokuta ve výši až 5 000 Kč. Česká republika tak, alespoň prozatím, nenásleduje trend převažující ve většině vyspělých evropských zemí, kde bylo kouření v restauracích a podobných zařízeních zakázáno úplně.
Významným přínosem novely je zakotvení pravomoci obcí v samostatné působnosti obecně závaznou vyhláškou dočasně nebo trvale zakázat kouření na veřejně přístupných dětských hřištích, veřejně přístupných sportovištích, nebo ve vnitřních prostorách budov určených pro pořádání sportovních, kulturních a společenských akcí, anebo na sportovních, kulturních a společenských akcích, pokud jsou tato místa nebo akce určeny nebo vyhrazeny osobám mladším 18 let. Takové opatření obce by mělo přispět k větší ochraně dětí a mládeže před negativními vlivy kouření, zejména z hlediska prevence.
Novela také přesněji vymezuje tzv. veřejná místa, zejména veřejně přístupné prostory související s veřejnou silniční, drážní a městskou hromadnou dopravou, ve kterých je kouření zakázáno. Zakotvuje zákaz kouření ve veřejnosti volně přístupných vnitřních prostorech budov souvisejících s veřejnou dopravou a na krytých nástupištích, v přístřešcích a čekárnách veřejné silniční a drážní dopravy a městské hromadné dopravy. Před novelou se zákaz vztahoval na „nástupiště, přístřešky a čekárny“ a v praxi docházelo k nejasnostem v tom, co pod tyto definice spadá a co už nikoli. Důsledkem těchto nejasností byla ztížená vymahatelnost zákona. Novelou byly tyto nejasnosti odstraněny a bylo jasně vymezeno, že zákaz kouření se týká pouze uzavřených a krytých prostor.
Zákon dále zpřísňuje podmínky prodeje tabákových výrobků. Před novelou bylo mimo jiné například zakázáno prodávat tabákové výrobky osobám mladším 18 let, nyní se zákaz rozšířil také na tabákové potřeby (dýmky, cigaretové papírky apod.) a elektronické cigarety. Stejně se změna dotýká také osob, které tyto předměty prodávají, po novele se tedy minimální věkový limit 18 let týká nejen osob, které prodávají tabákové výrobky, ale i tabákové potřeby a elektronické cigarety.
Novelou došlo také ke zpřísnění sankcí za porušení povinností podle tohoto zákona. Kromě již výše zmíněné pokuty za nedodržení povinnosti provést příslušné označení zařízení společného stravování uveďme například povinnost příslušného orgánu v souladu s tímto zákonem uložit fyzické nebo právnické osobě pokutu ve výši 5 000 Kč až 10 000 Kč, pokud umožní kouření na místě, na němž je kouření zakázáno tímto zákonem nebo obecně závaznou vyhláškou obce. Dále příslušný orgán uloží fyzické nebo právnické osobě pokutu ve výši 10 000 Kč až 50 000 Kč anebo zákaz činnosti až na dobu 2 let, pokud poruší povinnosti stanovené tímto zákonem za účelem omezení dostupnosti tabákových a alkoholických výrobků, tabákových potřeb a elektronických cigaret a dalších výrobků v tomto zákoně vymezených. Pokutu ve výši 50 000 Kč až 500 000 Kč anebo zákaz činnosti až na dobu 2 let uloží příslušný orgán, pokud fyzická nebo právnická osoba prodá tabákový výrobek, elektronickou cigaretu nebo alkoholický nápoj osobě mladší 18 let anebo podá alkoholický nápoj osobě mladší 18 let. Podle znění zákona před novelou bylo možné uložit pokutu do výše až 500 000 Kč pouze provozovateli – právnické osobě. Po novele došlo ke zpřísnění v tom smyslu, že pokuta v této výši může být uložena i osobě fyzické.
O podobě této novely se v Poslanecké sněmovně vedly dlouhé diskuse a její konečné znění je tak výsledkem mnoha kompromisů. Zejména nebyla úspěšná snaha předkladatelů zákona prosadit úplný zákaz kouření v zařízeních společného stravování. I přesto však novela přinese mnoho změn, které budou mít pozitivní dopad zejména z hlediska prevence ve vztahu k mladistvým. Nicméně už teď se hovoří o další novelizaci protikuřáckého zákona a nekuřákům nezbývá než doufat, že se poslanci přikloní k evropskému a světovému trendu a kouření ve vnitřních prostorách restaurací, kaváren a podobných zařízení zakážou úplně.
Mgr. Martina Strnadová
Schaffer & Partner Legal, s.r.o., advokátní kancelář
Vodičkova 710/31
110 00, Praha 1
Tel.: 221 506 300
Fax.: 221 506 301
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz