Novela zákona o elektronických komunikacích
Od 1. září 2008 vstoupila v účinnost novela zákona č. 127/2005 SB., o elektronických komunikacích, jejímž cílem bylo především provedení Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2006/24/ES o uchovávání údajů vytvářených nebo zpracovávaných v souvislosti s poskytováním veřejně dostupných služeb elektronických komunikací nebo veřejných komunikačních sítí (často také nazývaná jako „směrnice o data retention“). Ačkoliv český právní řád již mnohá ustanovení směrnice upravoval, přeci jen plné provedení směrnice přináší některé novinky.
Uchovávání provozních a lokalizačních údajů
Na úvod shrňme, že již v původní úpravě byla povinnost podnikatelů poskytujících veřejně dostupnou službu elektronických komunikací nebo zajišťujících veřejnou komunikační síť (dále jen „operátoři“) uchovávat provozní a lokalizační údaje, a to po dobu 6 měsíců (vyhláška delší dobu nepožadovala, i když zákon umožňuje vyžadovat až 12 měsíců). Při pohledu na prováděcí předpis zjistíme, že se jedná o docela značný rozsah různých údajů – telefonní čísla včetně IMEI mobilních telefonů, data, e-mailové adresy apod. Cílem uchovávání těchto informací, které operátoři zpravidla využijí jen v omezené míře při zajištění vyúčtování za poskytnuté služby, je poskytnout nezbytné důkazy pro orgány činné v trestním řízení a taktéž pro výzvědné služby. Současně jsou operátoři povinni zajistit bezpečnost těchto uchovávaných informací. Výše uvedené se dosud paradoxně vztahovalo pouze na uživatele – fyzické osoby, což vytvářelo prostor pro zneužití a ani nedávalo právnických osobám právo na ochranu údajů o jejich telekomunikačním provozu; tento nedostatek nyní naštěstí ze zákona zmizel.
Nově zákon upravuje povinnost ukládání taktéž informací o neúspěšných pokusech o volání, nicméně požaduje to pouze tehdy, pokud operátor takové údaje vůbec zpracovává a uchovává nebo zaznamenává. V současné době se však již v Parlamentu proslýchá, že by tato povinnost měla být v budoucnu bezvýjimečná. Ačkoliv směrnice umožňuje až dvouleté ukládání údajů, novela upravila pouze povinný dolní limit 6 měsíců a horní limit zůstal shodný, tj. 12 měsíců – uvedený horní limit ocení zejména operátoři, pro něž představuje ukládání všech požadovaných údajů značný problém a i v době elektronických údajů a miniaturizace se jedná o množství citelně se projevující svým fyzickým objemem. Nyní ještě není znám nový prováděcí předpis a tudíž není zatím zřejmé, zda ČR ponechá stávající praxi ukládání provozních a lokalizačních údajů pouze po dobu 6 měsíců.
Ochrana údajů
Na rozdíl od původní povinnosti pouze uchovávat údaje nyní přichází i ochrana těch, jichž se dané údaje týkají, tj. povinnost po uplynutí doby nutné k uchování uložené údaje zlikvidovat, nejsou-li mezitím vyžádány příslušnými orgány. K upřesnění došlo taktéž u povinnosti zachovávat mlčenlivost při provádění odposlechů – operátor i jeho zaměstnanci jsou povinni zachovávat mlčenlivost i jen o tom, že příslušné orgány si vyžádaly poskytnutí uchovávaných údajů.
Statistické výkazy
Zcela novou povinností operátorů je vedení statistiky o počtu případů poskytnutí údajů příslušným orgánům, době uplynulé mezi uložením informací a jejich vyžádáním a o počtu negativně vyřízených žádostí o poskytnutí údajů. Tato statistika se poskytuje souhrnně jednou za rok Českému telekomunikačnímu úřadu, který ji dále předává Evropské komisi.
Sankce
K podstatné změně došlo nakonec u pokut. V současné době byly pokuty vždy ukládány jako určitý podíl (10 procent) z dosažených výnosů za poslední kalendářní rok, nově bude mít Český telekomunikační úřad na výběr mezi procentní (počítanou z posledního účetního období) nebo pevnou částkou, což znamená de facto zpřísnění pokut pro ty operátory, u nichž by zmíněných 10 % s ohledem na malé výnosy nikdy nedosáhlo maximálně stanovených výší pokut (5, resp. 10 milionů Kč). Mobilní operátoři si taktéž musí dát pozor na to, že za správní delikt podléhající pokutě bylo nově označeno nedodržení pravidel o cenách roamingu dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 717/2007.
Na rozdíl od původní povinnosti pouze uchovávat údaje nyní přichází i ochrana těch, jichž se dané údaje týkají, tj. povinnost po uplynutí doby nutné k uchování uložené údaje zlikvidovat, nejsou-li mezitím vyžádány příslušnými orgány. K upřesnění došlo taktéž u povinnosti zachovávat mlčenlivost při provádění odposlechů – operátor i jeho zaměstnanci jsou povinni zachovávat mlčenlivost i jen o tom, že příslušné orgány si vyžádaly poskytnutí uchovávaných údajů.
Mgr. Robert Nešpůrek, advokát
Mgr. Richard Otevřel, advokátní koncipient
HAVEL & HOLÁSEK s.r.o.,
advokátní kancelář
Týn 1049/3
110 00 Praha 1
Česká republika
Tel.: +420 224 895 950
Fax: +420 224 895 980
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz