Novela zákona o místních poplatcích. Zaměřeno na poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt.
Jednotlivé druhy místních poplatků jsou taxativně vypočteny v ustanovení § 1 zákona č. 565/1990 Sb. , o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZMP“). Poplatky mají fakultativní povahu a povinnými se stávají až v případě jejich zavedení obecně závaznou vyhláškou obce. Pouze obci přísluší rozhodnout, které poplatky na svém území zavede.
Nutnost novely
Dne 19. června 2012 schválila vláda na svém jednání návrh novely ZMP předložený ministrem financí, který se dotýká vybraných otázek souvisejících s vybíráním místních poplatků. Návrh je především zaměřen na vymezení okruhů poplatníků a na výše sazeb některých místních poplatků.
Potřebnost novely je spatřována jednak v nutnosti upravit často nejasnou terminologii zákona a odstranit výkladové problémy, které výrazně komplikují aplikaci zákona v praxi, a jednak v potřebě doplnit v určitých směrech nedostatečnou právní úpravu. O současné právní úpravě lze celkově říci, že působí komplikace jak v oblasti hmotně právních úprav, tak i v oblasti procesně právní. Závažným problémem je také skutečnost, že ZMP postrádá jakékoliv sankce za neplnění ohlašovacích povinností.
Nutnost přijmout předkládanou novelu souvisí i se závazky vyplývajícími pro Českou republiku z Evropské charty místní správy. Ve smyslu této mezinárodní úmluvy mají místní společenství v rámci hospodářské politiky státu právo na přiměřené vlastní finanční zdroje, se kterými mohou v rámci svých pravomocí volně nakládat.
K poplatku za lázeňský nebo rekreační pobyt
Předkládaná novela jednak upravuje povinnost ubytovatele vést evidenční knihu a jednak mění horní hranici sazby u poplatku za lázeňský nebo rekreační pobyt a také ruší možnosti stanovit poplatek paušální částkou.
K povinnosti vést evidenční knihu
Od poplatku za lázeňský nebo rekreační pobyt jsou ze zákona osvobozeny, mimo jiné, osoby mladší 18 let a osoby starší 70 let. V souvislosti s požadavky praxe má být dle novely stanovena povinnost uvádět mezi náležitostmi zapisovanými do evidenční knihy také datum narození ubytované osoby.
Vedle toho novela upravuje i způsob vedení evidenční knihy. Doposud je nutné vést evidenční knihu výhradně v písemné podobě. Podle novely by bylo možné vést knihu buď v podobě písemné, nebo elektronické.
Ke změně horní hranice poplatku za lázeňský nebo rekreační pobyt
Sazba poplatku za lázeňský nebo rekreační pobyt by měla podle novely stoupnout ze současných maximálních 15 korun na osobu na 30 korun za den. Návrh na zvýšení horního limitu poplatku vyplývá z faktu, že výše poplatku je stejná již více než 20 let, zatímco náklady lázeňských míst a míst se zvýšeným soustředěným turistickým ruchem na udržování lázeňské a jiné infrastruktury (kolonády, parky, místní komunikace, nároky na čistotu apod.) za období od zavedení tohoto poplatku mnohonásobně vzrostly.
Tuto aktuální novelu ZMP čeká ještě poměrně dlouhá a strastiplná cesta legislativním procesem. S ohledem na ve své podstatě logické odůvodnění výše uvedených změn u poplatku za lázeňský nebo rekreační pobyt je však pravděpodobné, že se nás výše uvedené změny v budoucnu skutečně dotknou.
Mgr. Martin Holub,
advokát
Petra Juhaňáková,
právní asistentka
Šafra & partneři s.r.o., advokátní kancelář
Revoluční 1082/8
110 00 Praha 1
Tel.: +420 296 785 411
Fax: +420 296 785 421
e-mail: office@safra-advokati.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz