Novela zákona o podnikání na kapitálovém trhu
Zákon č. 230/2008 je poslední novelou zákona o podnikání na kapitálovém trhu přijatou v roce 2008. Důvodem přijetí byla především povinnost transpozice rámcové směrnice MiFID (směrnice o trzích finančních nástrojů) a přijetí dalších prováděcích směrnic a nařízení vztahujících se k trhu s finančními nástroji. Uvedená směrnice mimo jiné výrazně zlepšuje postavení drobného klienta na kapitálovém trhu a přináší konec monopolu národních burz na obchodování s akciemi. Novela zavádí nejen nové instituty, jako je např. vázaný zástupce či mnohostranný obchodní systém, ale také významně rozšiřuje a zpřesňuje stávající úpravu.
Obsah novely zákona se týká regulace investičních služeb a organizování trhu s investičními nástroji.
Směrnice vytváří jednotný evropský trh pro akcie, komodity a finanční deriváty. Nově upravuje rozsah regulace investičních služeb a investičních nástrojů, kdy oproti stávajícímu stavu dochází v prvé řadě k rozšíření regulace. Například nově je mezi hlavní investiční služby zařazeno investiční poradenství, což znamená, že proti současnému stavu bude moci nadále poskytovat poradenské služby pouze osoba s příslušným povolením. Samotní obchodníci s cennými papíry budou mít podstatně rozsáhlejší než doposud pravidla pro jednání se zákazníky, ale změn dozná i úprava vnitřní organizace obchodníka s cennými papíry. Mezi deriváty jsou zařazeny prakticky všechny druhy derivátů komoditních a derivátů exotických. Nově budou režimu zákona o podnikání na kapitálovém trhu podléhat také organizátoři komoditních burz, pakliže na nich budou obchodovány komoditní deriváty.
Další novum je modifikace a rozšíření rozsahu pravidel činností a hospodaření obchodníka s cennými papíry, např. podrobnější pravidla pro outsourcing činností, pro zjišťování a řízení střetu zájmů atd. Podstatně rozsáhlejší než doposud je také úprava režimu pro jednání se zákazníky, např. je doplněna tzv. kategorizace zákazníků na profesionální a neprofesionální včetně pravidel pro její provádění, podrobná pravidla hodnocení vhodnosti investičních služeb a investičních nástrojů pro daného zákazníka, detailně je upraveno informování zákazníka, pravidla pro nakládání s pokyny a pro jejich provádění.
Směrnice přináší též změny v režimu spolupráce orgánů dohledu jednotlivých členských států Evropské unie nad činností hostitelských poskytovatelů investičních služeb a nad činností přeshraničně působících regulovaných trhů. Rovněž dochází k určitým úpravám kompetencí orgánů dohledu nad činností poskytovatelů investičních služeb a organizátorů regulovaných trhů.
Směrnice nově dále zavádí institut tzv. vázaného zástupce (tied agent) jakožto pověřence obchodníka s cennými papíry pro výkon vybraných činností.
Směrnice přináší i poměrně velké změny v oblasti organizovaných trhů s investičními nástroji. Nově se zavádí jednotný režim pro regulovaný trh s investičními nástroji a pro jeho organizátora, tzn. není již nadále rozlišován trh burzovní a mimoburzovní. Směrnice také modifikuje pravidla pro přijímání investičních nástrojů na regulovaný trh. Další novinkou je možnost tzv. jednotného pasu organizátora regulovaného trhu.
Vedle regulovaného trhu se na základě požadavků směrnice zavádí tzv. mnohostranný – nebo též vícestranný - obchodní systém (multilateral trading facility), jakožto trh, který musí plnit nižší míru požadavků oproti trhu regulovanému. Provozování mnohostranného obchodního systému je zařazeno mezi hlavní investiční služby a tento mnohostranný obchodní systém může provozovat jak organizátor regulovaného trhu (tedy Burza cenných papírů Praha a RM-Systém) tak obchodník s cennými papíry.
V návaznosti na nárůst různorodosti tržních platforem zavádí směrnice řadu požadavků na transparentnost při obchodování s investičními nástroji v rámci různých tržních platforem (regulovaný trhu, mnohostranný obchodní systém, OTC). Zejména jsou zaváděny nové požadavky na tzv. před-obchodní transparentnost (uveřejňování nabídek a poptávek po investičních nástrojích) a tzv. po-obchodní transparentnost (uveřejňování výsledků obchodů).
Pro organizátory vypořádacích systémů přináší směrnice mezi jiným zákaz upřednostňování tuzemských účastníků před zahraničními a také možnost, aby vypořádací systém vypořádával obchody uzavřené na různých regulovaných trzích a to jak v tuzemsku, tak v zahraničí.
Kateřina Smolková
CÍSAŘ, ČEŠKA, SMUTNÝ a spol.
Advokátní kancelář / Cabinet d'avocats / The law office
Tel: +420 224 827 884
Fax: +420 224 827 879
Email: ak@akccs.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz