Novela zákona o pohonných hmotách
Předmětem tohoto článku je poskytnutí informace o aktuálním dění v oblasti legislativy upravující podnikání s pohonnými hmotami, zvláště pak s ohledem na zpřísnění podmínek pro vstup na trh s pohonnými hmotami.
Novela zákona o pohonných hmotách může zásadním způsobem změnit fungování trhu s pohonnými hmotami v České republice, když klade nové a zároveň přísnější požadavky na distributory pohonných hmot.
Podle novely zákona o pohonných hmotách bude možné provozovat distribuci pohonných pouze na základě koncesované živnosti „Výroba a zpracování paliv a maziv a distribuce pohonných hmot“ a za současného splnění podmínky registrace u celního úřadu. Tyto povinnosti se pak budou vztahovat i na distributory pohonných hmot, kteří již na trhu působí za splnění dosavadních podmínek.
Pro získání živnostenského oprávnění, resp. k provozování shora uvedené koncesované živnosti je pak nezbytné získat souhlasné stanovisko celního úřadu, přičemž souhlasné stanovisko může celní úřad vydat, jen pokud je splněna podmínka spolehlivosti žadatele o živnostenské oprávnění k distribuci pohonných hmot. Za spolehlivou osobu pak novela zákona o pohonných hmotách považuje osobu, která je bezúhonná a v posledních 3 letech neporušila závažným způsobem daňové nebo celní předpisy nebo přímo zákon o pohonných hmotách. Podmínky spolehlivosti pak musí splňovat jak žadatel, který je fyzickou osobou, tak i členové statutárního orgánu žadatele právnické společnosti a odpovědný zástupce žadatele.
Po získání povolení k provozování shora uvedené koncesované živnosti jsou distributoři před započetím faktické činnosti povinni se zaregistrovat u celního úřadu, přičemž novela zákona o pohonných hmotách stanoví pro rozhodnutí o registraci oproti stávající úpravě nové podmínky. Celní úřad zaregistruje jen toho držitele živnostenského oprávnění, který je bezdlužný, nemá vysloven zákaz činnosti znemožňující výkon jeho činnosti, není v likvidaci nebo v úpadku, a složí kauci. Právě složení kauce, resp. její výše, vzbudila při přípravách novely zákona o pohonných hmotách největší rozruch a z mnoha stran zaznívaly názory, že výše požadované kauce by měla být snížena[1]. Nakonec však i Senátem byla schválena původně navržená výše kauce 20.000.000,- Kč.
Novela zákona o pohonných hmotách tak stanoví, že distributoři pohonných hmot budou skládat kauci ve výši 20.000.000,- Kč, a to složením částky na zvláštní účet celního úřadu nebo formou bankovní záruky akceptované celním úřadem. Složená kauce pak může být po zrušení či zániku registrace využita k úhradě daňového nedoplatku evidovaného za distributorem pohonných hmot, přičemž ze znění novely zákona o pohonných hmotách vyplývá, že nemusí jít pouze o nedoplatky vzniklé v souvislosti s distribucí pohonných hmot, ale i o nedoplatky jiných daní.
Údaje o distributorech pohonných hmot budou i nadále zveřejňovány způsobem umožňujícím dálkový přístup v registru distributorů pohonných hmot, přičemž novela zákona o pohonných hmotách rozšiřuje okruh údajů, které budou zveřejňovány. Nově tak bude registr obsahovat také informaci o dni zrušení nebo zániku registrace a údaj o tom, zda registrace byla zrušena na návrh či z moci úřední, nebo zda zanikla ze zákonem předpokládaných důvodů.
Jak je již uvedeno výše, podmínky stanovené novelou zákona o pohonných hmotách budou muset splnit i stávající distributoři pohonných hmot. Ke splnění podmínek stanoví novela zákona o pohonných hmotách distributorům lhůtu jednoho měsíce od vstupu novely v účinnost. Po dobu tohoto jednoho měsíce se pak dosavadní distributoři považují za registrované a mohou jako distributoři působit. Pokud však podmínky nesplní, je registrace takového distributora považována za zrušenou dnem následujícím po uplynutí jednoho měsíce ode dne nabytí účinnosti novely zákona o pohonných hmotách.
Novela zákona o pohonných hmotách pak má nabýt účinnosti prvním dnem druhého měsíce po jejím vyhlášení ve sbírce zákonů.
Novela zákona o pohonných hmotách se dále dotkne i živnostenského zákona, neboť bude zavedena nová koncesovaná živnost „Výroba a zpracování paliv a maziv a distribuce pohonných hmot“. Tato koncesovaná živnost zahrnuje, jak již vyplývá z jejího názvu, výrobu i distribuci pohonných hmot. Podle důvodové zprávy k novele zákona o pohonných hmotách je toto spojení odůvodněno tou skutečností, že výrobci pohonných hmot jsou oprávněni prodávat pohonné hmoty. Zároveň je novelou zákona o pohonných hmotách zrušena vázaná živnost „Výroba a zpracování paliv a maziv“.
Stávající distributoři pohonných hmot, kteří podnikají na základě volné živnosti „Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“, stejně jako výrobci pohonných hmot podnikajících na základě vázané živnosti „Výroba a zpracování paliv a maziv“ pak mohou ve lhůtě do jednoho měsíce za splnění podmínek stanovených novelou zákona o pohonných hmotách získat živnostenské oprávnění „Výroba a zpracování paliv a maziv a distribuce pohonných hmot“ a na jeho základě pokračovat ve své dosavadní činnosti. Marným uplynutím uvedené lhůty pak právo vyrábět a zpracovávat paliva a maziva a prodávat pohonné hmoty zaniká.
JUDr. Kamil Šebesta, Ph.D., M.B.A., LL.M.,
advokát
Mgr. Richard Šubrt,
advokátní koncipient
KŠD LEGAL advokátní kancelář s.r.o.
CITY TOWER
Hvězdova 1716/2b
140 78 Praha 4
Tel.: +420 221 412 611
Fax: +420 222 254 030
e-mail: ksd.law@ksd.cz
--------------------------------------------------------------------------------
[1] Ke snížení výše kauce vyzval např. dopisem poslance Parlamentu ČR předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz