Novela zákona o soudních poplatcích
Dne 1. září 2011 nabyl účinnosti zákon č. 218/2011 Sb. , kterým se mění zákon č. 549/1991 Sb. o soudních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony (dále jen „ZSP“). Hlavním důvodem přijetí novely ZSP byla skutečnost, že stávající sazebník poplatků vycházel z ekonomické situace před deseti lety a neodrážel ekonomické a společenské změny, složitost sporů, zvýšení nákladů na provoz soudů a celkový vzestup cenové hladiny. V souvislosti s tímto došlo také k přehodnocení jednotlivých osvobození od soudních poplatků. Obecně lze konstatovat, že novela ZSP zvýšila prakticky všechny sazby soudních poplatků a zrušila osvobození od poplatkové povinnosti pro některá řízení.
Maximální výše soudního poplatku
Novela ZSP nově zavádí obecnou maximální výši soudního poplatku 2.000.000,- Kč (dříve 1.000.000,- Kč). Sazebník poplatků však může v konkrétním případě stanovit částku vyšší. Tak tomu je u žaloby o peněžité plnění, u níž může poplatek dosáhnout maximální výše 4.100.000,- Kč, pokud žalována částka dosáhne 250 milionů Kč nebo více.
Žaloba o peněžité plnění a návrh na vydání elektronického platebního rozkazu
Novela ZSP zvýšila sazbu poplatku za žalobu o peněžité plnění ze 4% na 5% z žalované částky. Pokud však tato částka překročí 40.000.000,- Kč, bude soudní poplatek odpovídat součtu 2.000.000,- Kč a 1% z rozdílu žalované částky a 40.000.000,- Kč.
Zvýšena byla rovněž sazba poplatku zanávrh na vydání elektronického platebního rozkazu, a to z 2% na 4%.
Poplatek za návrh na vydání elektronického platebního rozkazu zůstává i nadále nižší než v případě běžné žaloby podle položky 1 sazebníku poplatků. Pokud však soud elektronický platební rozkaz nevydá a pokračuje v řízení, doměří navrhovateli poplatek do výše poplatku podle položky 1 sazebníku poplatků.
Vracení soudního poplatku
Novela ZSP přináší změny rovněž do vracení soudních poplatků. Jedná se o případy (i) zastavení řízení před prvním jednáním, (ii) zastavení řízení po vydání platebního rozkazu pro zpětvzetí návrhu a (iii) schválení smíru před rozhodnutím ve věci samé. V uvedených případech bude vrácen soudní poplatek snížený o 20%, nejméně však o 1.000,- Kč.
Novela ZSP prodlužuje lhůtu, ve které soudy musejí soudní poplatek vrátit, z 15 na 30 dnů od právní moci rozhodnutí o vrácení poplatku. Překročí-li soud tuto lhůtu, je povinen poukázat poplatníkovi na žádost úrok podle daňového řádu.
Poplatky v insolvenčním řízení a incidenčních sporech
Úplnou novinkou je soudní poplatek za věřitelský návrh na zahájení insolvenčního řízení. Jeho výše 2.000,- Kč je určena položkou 4 odst. 1 písm. c) sazebníku poplatků.
Tato povinnost vzniká v důsledku odstranění osvobození insolvenčního řízení od soudních poplatků dříve obsažené v § 11 odst. 1 písm. j) ZSP. Novela ZSP však ponechává osvobození od placení soudních poplatků v insolvenčním řízení pro insolvenčního správce a dlužníka. Poplatková povinnost za návrh na zahájení insolvenčního řízení proto vzniká pouze věřiteli.
Nově jsou upraveny rovněž poplatky pro řízení o incidenčních sporech. Samostatná položka č. 12 byla zavedena pro incidenční spory o peněžité plnění, kdy poplatek odpovídá 5% z výše sporné částky, je-li tato vyšší než 20.000,- Kč. V opačném případě činí výše poplatku 1.000,- Kč.
Poplatky za incidenční spory o nepeněžité plnění jsou uvedeny v položce 13 sazebníku. Výše poplatku činí 5.000,- Kč u sporu o pravost, výši a pořadí přihlášené pohledávky a o nemovitost. U sporu o podnik nebo jeho organizační složku odpovídá poplatek částce 15.000,- Kč a v ostatních případech částce 2.000,- Kč. Za odvolání proti rozhodnutí soudu prvního stupně v řízení o incidenčním sporu je však stanoven poplatek pro všechny incidenční spory jednotně ve výši 2.000,- Kč.
Poplatky ve věcech obchodního rejstříku
V sazebníku poplatků byl zrušen poplatek za výmaz podnikatele z obchodního rejstříku. V praxi tento poplatek v mnoha případech nebylo možné vymoci a často bránil výmazu již fakticky neexistujících společností z obchodního rejstříku.
Vyšší poplatek byl naopak zaveden za první zápis akciové společnosti do obchodního rejstříku, a to v částce 12.000,- Kč. Ostatní podnikatelé zaplatí za první zápis částku 6.000,- Kč. Dříve byl pro všechny společnosti stanoven poplatek jednotně ve výši 5.000,- Kč.
Za změny nebo doplnění zápisu u podnikatele je stanovena poplatková povinnost ve výši 2.000,- Kč (dříve 1.000,- Kč). Tento poplatek se vybere pouze jednou bez ohledu na počet měněných nebo doplňovaných skutečností.
Přechodná ustanovení
Účinnost novely ZSP nastala dnem 1. září 2011. Poplatky za řízení zahájená před tímto dnem se vyberou podle předchozí právní úpravy, i když se stanou splatnými po tomto dni. Poplatky za odvolání, dovolání nebo kasační stížnost podávané po dni 1. září 2011 se vyberou podle nového znění ZSP.
Dušan Sedláček,
partner
Jakub Jírovec,
advokátní koncipient
Havel, Holásek & Partners s.r.o.
advokátní kancelář
Týn 1049/3
110 00 Praha 1
Tel.: +420 224 895 911
Fax: +420 224 895 980
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz