Novela zákona o zaměstnanosti: přehled novinek platných od července 2024
Novela zákona o zaměstnanosti přináší s účinností od 1. 7. 2024 řadu změn zejména v oblasti zaměstnávání cizinců. V tomto článku jsou shrnuty ty nejdůležitější: vysílání zahraničních zaměstnanců do ČR z jiných států EU, oznamovací povinnosti zaměstnavatelů při zaměstnávání cizinců, volný vstup na trh práce a zrušení testu trhu práce i pro zaměstnanecké karty.
1. Vysílání zahraničních zaměstnanců do ČR z jiných států EU
Novela zákona si klade za cíl snížit administrativní zátěž zaměstnavatelů v rámci vysílání zaměstnanců z ostatních států EU v rámci tzv. nadnárodního poskytování služeb.
Povinnost hlásit vyslání těchto zahraničních zaměstnanců bude nově namísto Úřadu práce vůči Státnímu úřadu inspekce práce.
Hlášení se bude provádět výhradně elektronicky prostřednictvím informačního systému a bude se k němu přikládat pracovní smlouva. Následně již nebude zaměstnavatel mít povinnost uchovávat pracovní smlouvy na pracovišti v listinné podobě. Součástí hlášení je také specifikace, o jakou formu vyslání zaměstnance se jedná.
2. Oznamovací povinnosti zaměstnavatelů při zaměstnávání cizinců
Informace o nástupu cizince do zaměstnání či k výkonu práce na území ČR, ukončení zaměstnání či výkonu práce a další informace se budou nově doručovat pouze datovou zprávou do datové schránky nebo prostřednictvím informačního systému MPSV. Pozor, ke zprávě zaslané ve špatném formátu (např. pdf formulář používaný dosud) se nepřihlíží.
3. Nová skupina cizinců s volným vstupem na trh práce
Nově nebudou potřebovat pracovní povolení, modrou či zaměstnaneckou kartu nebo kartu vnitropodnikově převedeného zaměstnance občané vybraných států uvedených v nařízení vlády.
Podle aktuální verze nařízení vlády mezi tyto státy budou patřit Austrálie, Japonsko, Kanada, Jižní Korea, Nový Zéland, Velká Británie, USA, Singapur a Izrael.
Volný vstup na trh práce ovšem nezajišťuje těmto cizincům oprávnění k pobytu na území ČR. O pobytové oprávnění bude stále nezbytné zažádat podle standardních postupů (např. schengenské vízum za účelem zaměstnání při pobytech do 3 měsíců nebo neduální zaměstnanecká karta).
4. Zrušení testu trhu práce i pro zaměstnanecké karty
Novela ruší obecnou povinnost absolvovat tzv. test trhu práce (tj. 30denní doba, po kterou se mohou o nahlášenou volnou pozici přednostně ucházet občané EU) vedle modrých karet nově i pro zaměstnanecké karty, což umožní cizincům žádat o zaměstnaneckou kartu okamžitě po zveřejnění volného místa v centrální evidenci.
Test trhu práce však může být proveden v případě vysoké nezaměstnanosti, pokud je dostatek vhodných uchazečů.
Radek Matouš,
partner
Mgr. Ing. Ondřej Šudoma,
senior advokát
Eversheds Sutherland, advokátní kancelář, s.r.o.
Oasis Florenc
Pobřežní 394/12
186 00 Praha 8
Tel.: +420 255 706 500
Fax: +420 255 706 550
e-mail: praha@eversheds-sutherland.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz